ایمپلنت دندان از صفر تا صد | سلامت

ناشر : دانلود مداحی

ایمپلنت دندان از صفر تا صد | سلامت


می توان گفت خوب ترین شیوه های جانشینی دندان های از دست رفته شیوه کاشت ایمپلنت دندان می باشد، علت آن هم این است که برای جانشینی دندان از دست رفته در شیوه ایمپلنت دندانی احتیاج نیست که دندان های مجاور تراش داده شوند و ضرری به دندان های مجاور وارد نمی شود و از طرفی به علت قرار گرفتن پایه ایمپلنت در استخوان فک و جوش میل کردن این پایه با استخوان فک این پایه نظیر ریشه دندان طبیعی عمل می کند و قادراست در صورت انجام مواظبت های خوب از ایمپلنت، نظیر یک دندان طبیعی نیز عمل کند، و طول زندگی زیاد حتی تا پایان زندگی داشته باشد.

جنس ایمپلنت دندان از چیست؟

جنس ایمپلنت دندان بصورت رایج از جنس آلیاژ تیتانیوم می باشد و این فلز با جسم انسان سازگاری دارد و قادراست با استخوان فک جوش بخورد. در مواردی نادر جسم انسان امکان پذیر است به این فلز آلرژی نشان دهد و یا برخی از مردم به علت اینکه پایه فلز تیتانیوم امکان پذیر است بر روی تاج غیرطبیعی دندان سایه سیاه بندازند از زیبایی آن ناخشنود باشند. امروزه جنس زیرکونیا یا دی اکسید زیرکونیوم که به صورت سرامیک سفید رنگی  است که استوار ترین سرامیک دنداندکتری است، نیز برای پایه ایمپلنت در حال مصرف می باشد که بازتاب آلرژیک تیتانیوم را ندارد و از لحاظ زیبایی هم کیفیت مطلوب تری را ارائه می دهد.

اجزای ایمپلنت

 • اجزای یک ایمپلنت جملهند است از:
 • پایه فیکسچر ایمپلنت (پیچ تیتانیومی یا زیرکونیا داخل استخوان فک گذاشته می شود.)
 • اباتمنت
 • تاج (روکش دندان)

گونه های کاشت ایمپلنت

 • کاشت ایمپلنت فوری
 • کاشت ایمپلنت متداولی

ایمپلنت دندان از صفر تا صد

در ابتدا مریض برای معالجه به کارشناس ایمپلنت رجوع می نماید و امکان پذیر است که مریض از قبل دندان را از دست داده داشته باشد و یا اینکه به علت پوسیدگی های عمیق، عدم موفقیت کانال ریشه، مریضی لثه و … ناچار باشد دندان خود را بکشد مناسبترین کارشناس ایمپلنت ابتدا برای اینکه تقویت فک مریض و دندان ها و وضعیت ریشه دندان ها را تحقیق نماید برای مریض عکس ها رادیولوژی تجویز می نماید، دندآنان و لثه های مریض را کاملا تحقیق کرده و چگالی و میزان استخوان  را ارزیابی می کند.

مواظبت های قبل از ایمپلنت دندان

قبل از اینکه شما بخواهید برای جانشینی دندان های از دست رفته خود از شیوه ایمپلنت دندان مصرف نمایید احتیاج است که موارد زیر را در دید بگیرید:

وقت خوب برای کاشت ایمپلنت

وقت کاشت ایمپلنت دندان در تمام سنین حتی در سنین کهنسالی قادراست باشد اما فقط بایست بعد از دوره نوجوانی مردم باشد زیرا قبل از آن مردم در دورانپرورش خود هستند و استخوان فک او در حال تغییر می باشد.

مواظبت های بعد از کاشت ایمپلنت

 • بوجود آمدن تورم بعد از کاشت ایمپلنت دندان امری طبیعی می باشد و بعد از گذشت ۴ تا ۵ روز خوب شدن می یابد، در این مدت شخص می بایست از کمپرس سرد برای کم شدن تورم در ناحیه خارجی صورت به مدت ۲۰ دقیقه ای با فاصله ما بین ۱۰ دقیقه ای مصرف کند. این کار را مناسبتر است دو روز مریض دنباله دهد و در صورت دنباله تورم بعد از دو روز از کمپرس گرم مصرف شود.
 • خونریزی ای که در حین جراحی وجود دارد تا ۱۰ دقیقه بعد از اتمام جراحی خوب شدن می یابد و همینطور برای خوب شدن بخیه ها و تورم نیز از کمپرس آبسرد مصرف می شود در صورت وجود خونابه صورتی رنگ نبایست با خونریزی اشتباه گرفته شود و طبیعی می باشد.
 • یکی از فاکتور هایی که سبب عدم موفقیت ایمپلنت می شود و یا سبب عدم موفقیتگی پروتز ایمپلنت می شود فشار بیش از اندازه که دراثر دندان قروچه یا قرار گرفتن باقی مانده خوراکی ی سفت یا سنگ بر روی ایمپلنت می باشد درنتیجه بعد از قرار گرفتن ایمپلنت در دهان می بایست با دقت زیادتری مواد خوراکی جویده شود، و از جویدن خوراکی های سخت نظیر ته دیگ در بخش دندان ایمپلنت شده پیشگیری شود.
 • یکی از فاکتور هایی که در حفظ دندان های ایمپلنتی اثربخش می باشد عدم استفاده سیگار و استفاده الکل می باشد، و همینطور مریضی هایی نظیر دیابت نیز بایست موارد کنترلی ضروری رعایت شود.
 • اما مطلب باارزشی که حتماً بایست رعایت شود بهداشت دهان و دندان می باشد به علت اینکه اطراف روکش غیرطبیعی ایمپلنت امکان پذیر است باکتری و مواد خوراکی باقی مانده جمع شود و برای لثه ی آن منطقه تولید مریضی کند درنتیجه بایست بهداشت دهان و دندان و درست مسواک زدن دندان ها و دندان ایمپلنت شده رعایت شود، البته بهداشت دندان ایمپلنت نظیر دندان عادی می باشد یعنی حداقل دوبار مسواک در روز و مصرف نخ دندان جزء موارد لازمه می باشد.

نظر های خودتون را برای دانلود مداحی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد