تحقیق درباره سیگار کشیدن و انواع سرطان - انشاء در مورد سیگار | سلامت

ناشر : دانلود مداحی

تحقیق درباره سیگار کشیدن و انواع سرطان - انشاء در مورد سیگار | سلامت


زمانی سرطان و سیگار کشیدن همراه هم در یک جمله می‌آیند، خیلیی از مردم به سرطان ریه فکر می‌کنند. زیرا سرطان ریه اولین چیزیست که به سیگار کشیدن پیوند خورده است و علت اینکه چطور سیگار کشیدن قادراست به مریضی ریه منجر شود کاملا واضح است. اما مردم اندکی متوجه‌اند که ریسک سیگار کشیدن خیلی فراتر از ریه‌هاست.

مواد سرطان‌زای دود سیگار به عمق جسم نفوذ می‌کند و خیلیی از هیکل‌های ما را نیز تحت اثر قرار می‌دهد. در تلاش برای نمایان کردن تعداد واقعی ضرر‌های دراثر سرطان که جسم انسان و در کل تندرستی مردم وارد می‌شود، گروهی از پژوهشگرین مطالعه‌ای را منتشر کردند که به چگونگی مرگ دراثر استفاده سیگار و رابطه آن با سرطان را در امریکا تحقیق نموده‌اند.

چگونه استفاده سیگار منجر به سرطان می‌شود؟

دود سیگار شامل گونه های متفاوتی از مواد شیمیایی است که با برگ‌های توتون بیرون داده می‌شود، مواد شیمیایی که با کاغذ و پلاستیک احاطه شده است. هرچند که این مواد شیمیایی امکان پذیر است زیان آور نباشد، اما فرایند سوختن به‌طور چشمگیری ساختار شیمیایی آن‌ها را اکثر به طرز ناخوشایندی تغییر می‌دهد. هر پف از دود سیگار دربرگیرنده‌ی زیادتر از ۴۰ گونه ماده شیمیایی سرطان‌زا و زیادتر از ۴۰۰ ماده سمی می‌باشد.

مواد شیمیایی وارد شده در ریه‌ها به سلول‌ها نفوذ کرده، به DNA آنان ضرر می‌رساند. با گذشت وقت و تکرار ضرر به DNA می‌‌تواند به سرطان منجر شود. اما مواد شیمیایی تنها در ریه‌ها متوقف نمی‌شوند. آنان به میلیون‌ها سلول خونی کوچک که به طور متداول مولکول‌های اکسیژن را برداشته و از طریق خون در جسم حرکت می‌دهند، می‌رسند. یعنی آنان تقریبا به هر عضوی در جسم می‌رسند و به DNA تمام‌ی آنان ضرر می‌رسانند.

اثر منفی سیگار کشیدن بر پوست

چرا تمام مردمی سیگاری به سرطان مبتلا نمی‌شوند؟

بعضی از مردم سیگاری ادعا می‌کنند که تمام سیگاری‌ها به سرطان مبتلا نمی‌شوند و دلگرمیوارند که یکی از آن معدود مردم خوش‌اقبال باشند. گرچه این ادعا درست است که مردم اندکی از مرگ دراثر سرطان می‌فرارند، زیرا خیلیی از آنان پیش از اینکه به اندازه به اندازه برای دچار به سرطان زندگی کنند، از مریضی‌های‌ قلبی، سکته مغزی و دیگر تقویت بهداشتی که دراثر استفاده سیگار است، می‌میرند.

در واقع آنچه بی قرار کننده است فقط سرطان نیست بلکه علت ها دیگری نیز برای بی قراری وجود دارد. استفاده سیگار ریسک دچار به مریضی‌های دیگر را زیاد شدن می‌دهد که لذت بردن از زندگی، زندگی کردن بدون احتیاج به داروهای متعدد و مراجعه‌ی منظم به بیمارستان و دکتر را به همراه دارد و زندگی را مسئله و مسئله‌تر می‌کند. گ

رچه تمام‌ی سیگاری‌ها به سرطان مبتلا نمی‌شوند، اما تمام کسانی که سیگار می‌کشند از سال‌های زندگیشان کم می‌شود.

کدام یک از گونه های سرطان دراثر دود سیگارند؟

تیم تحقیقاتی سوابق مردم سیگاری و مرگ‌های دراثر سرطان‌های متفاوت را در سراسر جهان جمع‌آوری نمودند. در این راه از تحقیق‌های آماری برای تقسیم‌بندی مرگ‌های دراثر سرطان و دسته‌بندی اینکه کدام سرطان‌ها احتمالا دراثر سیگار کشیدن است و کدام نه، مصرف کردند.

آن‌ها ۱۲ سرطانی که به سیگار کشیدن و یا به قرار گرفتن دربرابر دود آن مربوط است را برشمردند که جملهند از:

 • سرطان دهان
 • سرطان گلو
 • سرطان مری
 • سرطان ریه
 • سرطان خون (لوسمی میلوئید)
 • سرطان معده
 • سرطان روده بزرگ
 • سرطان کبد
 • سرطان کلیه
 • سرطان پانکراس
 • سرطان مثانه
 • سرطان دهانه رحم

آمار مرگ دراثر سرطان وابسته با استفاده دخانیات:

تیم تحقیقاتی همه ی مرگ‌های دراثر سرطان وابسته با استفاده سیگار را شمارش نمود. سرطان ریه با محدوده ۸۷۰۰۰ نفر در بالاترین رتبه قرار دارد، سرطان روده‌بزرگ منجر به مرگ زیادتر از ۲۶۰۰۰ نفر و سرطان پانکراس منجر به مرگ بیش از ۱۴۰۰۰ نفر شد . در سال ۲۰۱۱ بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر از سرطان‌های دراثر استفاده سیگار جان خود را از دست دادند.

زمانی پژوهشگران این تعداد را با تعداد کل مردمی که از این ۱۲ گونه سرطان مردند مقایسه کردند، گرفتنند که استفاده سیگار تقریبا علت نیمی از تمام‌ی مرگ‌ها بوده.

برای ترک سیگار چه کنیم؟

راهکار چیست؟

گرچه این مطالعه تصویری ترسناک از آینده‌ی شما به عنوان یک شخص سیگاری ترسیم می‌کند، اما تمام چیز از دست رفته نیست. اگر شخصی سیگار را ترک کند، خیلیی از این تاثیرات را تاحدی یا کاملا قادراست معکوس نماید. با گذشت وقت، ریسک دچار به سرطان، مریضی قلبی، سکته و مریضی‌های ریه همگی کم شدن می‌یابد و به زندگی شخص افزوده می‌شود.

با ترک سیگار می‌توان از خیلیی از این سرطان‌ها جلوگیری نمود. اولین قدم را بردارید و با دکترتان درمورد چگونگی کم کردن و ترک تدریجی سیگار مشورت نمایید.

اگر بی قرار دوستان سیگاری خود هستید، در مورد موارد ذکر شده با آنان نیز صحبت نمایید. به آنچه که با ترک بدست ‌می‌آورد تمرکز نمایید نه آنچه که بایست از دست دهید. هرگونه عملی مبنی بر تصمیمات درست وابسته با تندرستی یاری کننده خواهد بود.

اگر میخواهید سیگار را ترک نمایید توصیه میکنیم مقالات زیر را مطالعه نمایید:

 • ۲۳ شیوه عالی برای ترک سیگار
 • ۵ شیوه طبیعی ترک سیگار

نظر های خودتون را برای دانلود مداحی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد