فواید شگفت انگیز اهدای خون - چرا باید خون اهدا کنیم؟ | سلامت

ناشر : دانلود مداحی

فواید شگفت انگیز اهدای خون - چرا باید خون اهدا کنیم؟ | سلامت


حتما تا به حال شعار “اهدای خون، اهدای زندگی” به گوش تان خورده است، بله حقیقت این است که هر شخص با اهدای یک واحد کامل از خون خود قادراست جان سه نفر را نجات دهد، این فقط یک بُعد این کار نیکوکارانه است، بُعد دیگر آن این است که شما با اهدای خون می توانید از مزایای تندرستی خیلی مناسبی نیز برخوردار شوید، و این یعنی یک مفاکتوره دو سر برد. با این وجود آمارها نشان می دهند که سالانه کمتر از ۱۰درصد مردم واجد تقویت خون اهدا می ‌کنند.

در این مطلب از مجله تندرستی به تحقیق خاصیت ها شگفت انگیز اهدای خون می پردازیم، تا انتها با ما همراه باشید.


احساس ناب گونه دوستی را تجربه می نمایید

پزشک Ross Herron، رئیس قسمت دکتری مرکز صلیب ‌سرخ آمریکا در لس ‌آنجلس می ‌گوید: “بزرگ ‌ترین خاصیت اهدای خون این است که احساس گونه دوستی در وجود شخص تثبیت می شود.”

در همین ارتباط، طبق یک مطالعه منتشر شده در مجله روانشناسی تندرستی، گونه دوست بودن نیز دارای مزایای تندرستی جسمی است که از جمله آن ها می توان به کم شدن فشار خون ذکر کرد.

پزشک Rita Reik نیز در تایید این موضوع معتقد است: “جنبه های ذهنی خیلی مثبتی دراثر اینکه یک کار خیلی مناسب انجام داده اید، نیز وجود دارد.”  در کنار تمام این ها، احساس گونه دوستی دراثر اهدای خون قادراست در زیاد تر شدن زندگی نیز اثربخش باشد.


یک چکاپ تندرستی رایگان گرفتن می نمایید

اگر تا به حال خون داده باشید حتما می دانید که هر اهدا کننده بایست پیش از این کار به لحاظ فیزیکی ارزیابی شود. این ارزیابی شامل تحقیق فشار خون، نبض، دمای جسم و میزان هموگلوبین است. گاهی امکان پذیر است میزان کلسترول نیز مورد تحقیق قرار بگیرد. درست است که این ارزیابی فیزیکی یک جانشین برای یک معاینه جسمی کامل نیست، اما اهدای خون قادراست اطلاعات سودمندی در مورد تندرستی شما ارائه دهد و در صورتی که به عنوان مثال میزان کلسترول یا فشار خون تان بالا باشد، از این تقویت مطلع شده و به دکتر رجوع خواهید کرد.

همینطور بخوانید: راهنمای آزمایش خون
اگر کم خونی داشته باشید متوجه می شوید

آزمایش هموگلوبین که به عنوان قسمتی از روند قبل از اهدای خون انجام می شود، قادراست شما را در جریان اینکه کم خون هستید یا نه، قرار دهد. کم خونی وقتی اتفاق می افتد که گلبول های قرمز در گردش در بدنتان به اندازه نیستند. طبق تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۶ درPLoSOne ، تقریبا ۵.۶ درصد از جمعیت آمریکا کم خونی دارند. ۵.۶ درصد به جملهی برابر با ۱۸ میلیون نفر است. به گفته کلینیک مایو، کم خونی قادراست به معنای دچار به یک مریضی مزمن یا فقدان ویتامین باشد و همینطور قادراست به ضربان قلب نامنظم نیز منجر شود. اما بی قرار نباشید، کم خونی قابل معالجه است.


قادراست میزان آهن جسم را کم شدن دهد

بعضی از مردم مبتلا به هموکروماتوز هستند، هموکروماتوز یک آشفتگی ارثی در متابولیسم آهن است که به سبب آن جسم از راه مواد خوراکی بیش از اندازه آهن جذب می کند. میزان آهن مردم مبتلا به هموکروماتوز، در نهایت قادراست به هیکل ها ضرر برساند. راه معالجه ای این تقویت اهدای خون است. طبق گفته OneBlood، اهدای یک واحد کامل خون ۲۲۵ تا ۲۵۰ میلی گرم از آهن جسم را کم شدن می دهد.

پزشک Len Horovitz، دکتر کارشناس مریضی های ریوی در بیمارستان لنوکس هیل نیویورک می گوید: “این تقویت، جزء دسته ای از مریضی هایی است که از طریق اهدای خون سود معالجه ای خیلیی می برند.”

اگر شما هم مبتلا به این مریضی هستید، در دید داشته باشید که بایست حتما مورد مراقبت و نگهداری و مواظبت دکتر باشید.


اگر به مریضی های زناشویی (STD) مبتلا باشید متوجه می شوید

Tom Neish، سرپرست مرکز اهدای خون دانشگاه کارولینای شمالی (UNC) می گوید: “پس از فرآیند خون گرفتن، نمونه خون شما برای خیلیی از مریضی های متفاوت از جمله سفلیس و HIV آزمایش می شود. سپس مرکز اهدای خون، وضعیت تان را به شما اطلاع می دهد.

با این حال، اگر فکر می نمایید امکان پذیر است به مریضی های زناشویی مبتلا شده باشید یا دربرابر ریسک دچار قرار دارید، به دکتر رجوع نمایید، نه مرکز اهدا خون! غربالگری صورت گرفته در اهدای خون نبایست سبب شود که شما از اهدای خون به عنوان گزینه جانشین رجوع به دکتر مصرف نمایید، چرا که صلیب سرخ تأکید می کند هرگز از اهدای خون به عنوان راهی برای غربالگری مریضی های STD مصرف ننمایید. به سؤالاتی که در مورد فعالیت زناشویی از شما پرسیده خواهد شد صادقانه پاسخ بدهید؛ مراکز اهدای خون می توانند شما را به محل هایی که می توانند آزمایش های STD انجام دهند، ارجاع دهند.


اگر مریضی عفونی دیگری داشته باشید متوجه می شوید

اهدای خون، افزون بر نمایان کردن دچار یا عدم دچار به مریضی های جنسی، قادراست وضعیت جسم را در برابر مریضی هایی نظیر هپاتیت B و C، ویروس زیکا و مریضی شاگاس (که دراثر یک انگل است) نیز آزمایش کند. در صورت نمایان شدن دچاری شما به هر یک از مریضی های عفونی، شما از وضعیت جسم تان مطلع شده و در صدد معالجه برمی آیید.


تندرستی قلب خود را تثبیت می نمایید

مطالعه ای که در مجله Transfusion منتشر شد، نشان داد که مردم مبتلا به فشار خون بالا که چهار بار خون داده بودند، کم شدن فشار خون خود را شاهد بودند. همینطور یک تئوری وجود دارد که نشان می دهد میزان بالای آهن جسم قادراست بر قلب شما نیز تأثیر منفی بگذارد.

پزشک herron اخطار می ‌دهد که یافته ‌ها خیلی قوی نیستند و شما نبایست معالجه‌ های دیگر را نادیده بگیرید. با این وجود، ارزیابی فیزیکی به عنوان قسمتی از روند اهدای خون سبب می شود شما سالم بمانید.


می توانید اندکی کالری بسوزانید

منظور ما از این خاصیت، کم شدن وزن از طریق اهدای خون نیست. اما وقتی که شما خون می دهید، در این روند میزانی انرژی صرف می نمایید و جسم برای جانشین کردن خون اهدا شده، فعالیت خود را زیاد شدن می دهد، بنابراین میزانی کالری خواهید سوزاند.


گروه خونی تان را می شناسید

آیا می دانید گروه خونی تان از کدام گونه است؟ صادقانه بگویم که من هنوز نمی دانم. اهدای خون این امحل را فراهم می کند که گروه خونی تان را بشناسید. پزشک Horovitz می گوید دانستن گروه خونی در موارد الزامی یا فوریت های دکتری الزامی است.


احساس مناسبی را تجربه می نمایید

حتی اگر اهدای خون به صورت ناشناس باشد، بعضی مراکز در حال یافتن راه هایی هستند تا اهدا کننده را زیادتر در این فرآیند درگیر کنند.

پزشک ریک می گوید: “برنامه هایی وجود دارد که اهدا کنندگان را نسبت به وقت هایی که احتیاج مبرم به خون است، مطلع می کنند.” این که شخص احساس کند در وقت های حساس قادراست برای مردم دیگر زندگی قسمت باشد، حس خیلی مناسبی است.


و اما سخن پایانی…

اگر تا به حال خون نداده اید، توصیه می کنم حتما این کار را تجربه نمایید و در عین حال که یک کار خیر و خداپسندانه انجام می دهید، از مزایای گفته شده در این مقاله نیز بهره مند شوید.


نظر های خودتون را برای دانلود مداحی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد