خواص روغن کنجد - 9 خاصیت درمانی روغن کنجد برای پوست، مو و بدن | سلامت

ناشر : دانلود مداحی

خواص روغن کنجد - 9 خاصیت درمانی روغن کنجد برای پوست، مو و بدن | سلامت


خصوصیات روغن کنجد برای تندرستی در برگیرنده توانایی آن برای خوب شدن تندرستی پوست و مو، یاری بهپرورش استخوان ها، کم شدن فشار خون، حفظ تندرستی قلب، مدیریت نگرانی و افسردگی،مراقبت از تندرستی نوزاد، معالجه مسائل دندان، جلوگیری از سرطان، خوب شدن فرایند گوارش و کم شدن التهاب است.

روغن کنجد که از دانه های کنجد به دست می اید یکی از روغن های گیاهی کمتر شناخته شده است اما در حقیقت یکی از سالم ترین گزینه های روغن گیاهی است. دانه های کنجد دانه های قهوه ای مایل به زرد کوچکی هستند که در اصل در آفریقا یافت می شود اما در هند نیز پیشرفت می یابند.

روغن دانه کنجد به دلیل اینکه استخراج آن ارزان است مقبولیت بیشتری در سال های اخیر به دست آورده است. با اینحال وقتی که دانه ها به زمان کامل رسیده باشند روغن مناسبتری خواهید داشت.

شما می توانید در آشپزی خود از این روغن مصرف نمایید. زیادتر مردم اسیایی همانند چینی ها، ژاپنی ها و دیگر مردم از این روغن در خوراکی های خود به مناسبی مصرف می کنند.

روغن کنجد به دلیل مزایای که بر روی پوست و صورت دارد در ماساژ نیز مورد مصرف قرار می گیرد. حتی به عنوان روغن حامل در خیلیی از محصولات آرایشی مصرف می شود. تنها مسئله این روغن، پردازش و فرآوری دستی است که سبب می شود این کار خیلی سخت گردد.

مقادیر قابل توجهی از ویتامین ها، مواد معدنی، مواد آلی در این روغن وجود دارد و همین امر سبب می شود روغن سالمی باشد.

مقاله مرتبط: خصوصیات دانه کنجد

۹ فایده روغن کنجد برای تندرستی:

مناسب اجازه دهید نگاه دقیق تری به فایده های این روغن برای تندرستی انسان داشته باشیم.


 • مواظبت از مو:

 • روغن کنجد به طور قدیمی برای خوب شدن تندرستی مو مصرف می شد. این روغن قادراست رنگ طبیعی مو را حفظ کند و از ریزش مو بکاهد. افزون بر این، تاثیرات آنتی باکتریایی آن قادراست به حذف پاتوژن ها یا موارد خارجی از پوست یاری کند.

  خصوصیات روغن کنجد در زیبایی پوست و مو


 • مواظبت از پوست:

 • روغن کنجد پربار از زینک است. زینک یکی از باارزش ترین مواد معدنی برای پوست است. این ماده قادراست الاستیسیته و نرمی مو را زیادتر کند، به کم شدن لکه های پیری یاری کند و تقویت پوستی همانند پیری زودرس را کمتر نماید.

  از آنجایی که روغن کنجد لایه محافظی بر روی پوست ایجاد می کند قادراست به عنوان کرم ضد آفتاب مصرف شود. این گزینه نیز یک شیوه دیگر برایمراقبت از جسم در برابر موارد خارجی و سموم است.

  روغن کنجد برای معالجه مریضی های قارچی نیز مورد مصرف قرار می گیرد.


 • محافظت از تندرستی قلب:

 • روغن کنجد هنظیر زیادتر روغن های گیاهی یک ماده سودمند و خوشمزه است و به دلیل محتوای اسید چربش قادراست برای جسم نیز سودمند باشد.

  این روغن شامل طیف وسیعی از اسیدهای چرب چند غیر اشباع است. این اسیدهای چرب سبب تثبیت سیستم قلب می شوند و میزان کلسترول را پایین نگه می دارند.

  روغن کنجد قادراست میزان کلسترول جسم را کم کند و ریسک دچار به مریضی های قلبی را کم شدن دهد. این موضوع بدین معنی است که اگر روغن کنجد را به رژیم خوراکی خود اضافه نماییدمراقبت از قلبتان زیادتر خواهد شد.


 • خوب شدن کیفیت استخوان ها:

 • مس، روی و کلسیم سه ماده معدنی باارزشی هستند که درپرورش استخوان های جسم دخیل اند. این موضوع بدین معنی است که با حفظ میزان خوب از روغن کنجد در رژیم خوراکی قادراست نرخپرورش و پیشرفت استخوان ها را زیاد شدن دهید و روند معالجه وپرورش مجدد استخوان ها را زیادتر نمایید.

  با زیاد شدن سن، استفاده روغن کنجد به جلوگیری از پوکی استخوان و دیگر موارد وابسته یاری می کند.


 • تسکین نگرانی:

 • Tyrosine، در روغن کنجد، به طور مستقیم به فعالیت های سروتونین در مغز وابسته است که قادراست سبب تثبیت خلق و خوی جسم توسط آنزیم ها و هورمون هایی شود که شخص را خوشحال می کند.

  به جمله دیگر، زمانی که شما از نگرانی یا افسردگی رنج می برید، روغن کنجد قادراست سبب خوب شدن خلق و خویتان شود.


 • بهداشت دهان و دندان:

 • روغن کنجد توسط کارشناسان دنداندکتری به شدت پیشنهاد می شود. در فرایندی به نام روغن کشی شما می توانید روغن را در دهان خود بگذارید و قبل از ریختن آن به بیرون از دهان، آن را در اطراف دندان ها بچرخانید.

  به یاری روغن کنجد این فرایند قادراست شما را به دندان سفید تر و میزان پلاک دندانی کمتر برساند. تاثیرات آنتی باکتریایی قدرتمند در این روغن علت اصلی برایمراقبت از تندرستی دندان هاست.


 • جلوگیری از سرطان:

 • روغن کنجد شامل ماده آلی به نام phytate است که به طور مستقیم با کم شدن پیشرفت سرطان وابسته است.

  افزون بر این، منیزیم موجود در این روغن بالاست و این ماده معدنی الزامی نیز به کم شدن ریسک دچار به سرطان روده وابسته است. محتوای کلسیمی روغن کنجد برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ خیلی اثربخش است.

  روغن کنجد چه فایده هایی دارد؟


 • زیاد شدن جریان و متابولیسم:

 • محتوای بالای روی و مس در این روغن بدین معناست که جسم قادراست در میزانی بهینه عمل کند.

  این موضوع عمدتا بدین خاطر است که مس برای تولید گلبول های قرمز خون الزامی است. با وجود میزان بالایی از مس در این روغن، جسم قادراست مقادیر به اندازه از خون را به هیکل ها و بافت ها برساند و روش زندگی سالم تری برایتان به ارمغان آورد.


 • کم شدن التهاب:

 • مس یک ماده ضد التهابی طبیعی است و قادراست به کم شدن التهاب و ناراحتی دراثر تقویت متفاوتی همانند نقرس و آرتروز یاری کند. این موضوع سبب کم شدن تورم مفاصل می شود و استخوان ها و رگ های خونی را تثبیت می نماید.


  پیامد روغن کنجد:

  اگر داروهای رقیق کننده خون یا ضد لخته شدن خون استفاده می نمایید بایست قبل از اضافه کردن این روغن به رژیم خوراکی خود، با دکتر مشورت نمایید.

  این روغن میزان فشار خون را کم شدن می دهد و سبب رقیق شدن خون می گردد. به همین خاطر ترکیب آن با داروهای رقیق کننده خون خیلی پرمخاطره است.

  اگر چنین تقویتی ندارید می توانید از استفاده روغن کنجد لذت ببرید.


  نظر های خودتون را برای دانلود مداحی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد