آیا هوای گرم ویروس کرونا را نابود می کند؟ | مجله سلامت و دانلود مداحی

ناشر : دانلود مداحی

آیا هوای گرم ویروس کرونا را نابود می کند؟ | مجله سلامت و دانلود مداحی


در ابتدای شیوع کرونا ویروس، یعنی محدوده شش ماه پیش، تمام متخصصان و پژوهشگران این ویروس را با آنفولانزا و ویروس های دیگر مقایسه می کردند و این نوید را می دادند که با فرا رسیدن هوای گرم، هنظیر ویروس آنفولانزا تا محدودهی از شر این ویروس پرمخاطره آسان خواهیم شد؛ اما اکنون که در گرم‌ ترین روزها و ماه های سال هستیم می بینیم که چگونه مجدد روند شیوع کرونا اوج گرفته و نه تنها کشور ما بلکه تمام دنیا با این بحران مواجه هستند.

از آن جایی که این ویروس جدید است و هر روز روی دیگری از خودش را به ما نشان می دهد حتی نشانه ها آن هم مرتبا تغییر می کند. یک ماه پیش استان خوزستان که جزء گرم ترین مناطق ایران است به نحوی خیلی پرمخاطره با شیوع ویروس روبرو شد. پس می توانیم بگوییم که گرمای هوا خیلی اثر اثرگذاری در نابودی این باارزشان ناخوانده ندارد.

همینطور بخوانید: مقاومت با استرس کرونا

بقای ویروس و هوای گرم

اگر به ویروس هایی نظیر آنفولانزا یا سرماخوردگی نگاهی بیندازید می بینید که این ها زیادتر در فصول سرد سال یعنی پاییز و زمستان اوج می گیرند و مردم بیشتری را درگیر می کنند.

فاکتور های محیطی اثری اثر گذار در شیوع ویروس دارد. فقدان سطوح رطوبت در فصول سرد سال قادراست شتاب سرایت آنفولانزا و همینطور شیوع ویروس سین‌ سیشیال تنفسی (Respiratory Syncytial Virus) را سرعت قسمتیدن به قسمتد.

مرس (MERS) نیز ویروسی شبیه به کویید ۱۹ بوده که اولین بار در سال ۲۰۱۲ در عربستان سعودی ظاهر شد و با گرم تر شدن هوا نیز از شتاب شیوع آن کاسته شد.

همانطور که می دانید در فصول سرد سال مردم، زیادتر با فقدان سطوح ویتامین D مواجه می شوند و بعضی از متخصصان پیش بینی می کنند که همین افت میزان ویتامین D در فصول سرد سال قادراست سیستم ایمنی جسم را تضعیف کرده و مردم را در مقابل دچار به عفونت ها ضرر پذیرتر کند.

پزشک Iahn Gonsenhauser رئیس مرکز دکتری دانشگاه ایالتی اوهایو در کلمبوس، Ù…ÛŒ ‌گوید: “دمای بهینه برای شیوع زیادتر ویروس، دمای حیوانات خون‌ گرم است Ú©Ù‡ دمایی خیلی بالا Ùˆ نزدیک به Û±Û°Û° درجه فارنهایت است.”

“یکی از مواردی Ú©Ù‡ فکر Ù…ÛŒ کنیم به Ú©Ù… شدن سرایت ویروس یاری Ù…ÛŒ کند، Ú©Ù… شدن راحتی در سرایت ویروس در ماه های گرم است چرا Ú©Ù‡ عطسه Ùˆ سرفه هم در این ماه ها اکثر کمتر است.”


کویید ۱۹ و تغییر فصل ها

کرونا یا همان کویید ۱۹ یک ویروس پیچیده و جدید است و حتی با وجود تحقیقات بیشتری که در ماه های گذشته روی آن انجام شده، هنوز هم پژوهشگران نمی توانند با قطعیت از آن سخن بگویند.

هر روزه موارد متناقض بیشتری در مورد این ویروس کشف می شود، حتی در مورد از دست دادن یا نرفتن در فصول گرم سال هم پژوهشگران با تناقض های بیشتری برخورد کردند. یک تحلیل از ۵۰ شهر ایالات متحده، که در تاریخ ۱۱ ژوئن در مجله JAMA Network منتشر شد، خاطرنشان کرد که شیوع Covid-19 در عرض های یکسان با دمای یکسان و رطوبت پایین نیز دیده می شود. این نشان می دهد که ویروس امکان پذیر است در مناطق گرمتر نیز از بین نرود.

درست است که نور خورشید ویروس باقی مانده روی سطوح را سریع تر از بین می برد، اما هنوز نمایان نیست که به لحاظ سرایت و شیوع ویروس چه اثری قادراست داشته باشد. البته طبق گفته دانشگاه ایالتی اوهایو می توان این نوع نتیجه گرفت که این ویروس از دید شیوع از شخص به شخص خیلی آسان تر منتقل می شود تا از سطوح!


کویید ۱۹ و مصونیت

متخصصان باور دارند که یکی از اصلی ترین علت های که ویروس کرونا یا همان کویید ۱۹ از بین نرفت این واقعیت است که تمام مردم فاقد مصونیت هستند. از آنجا که ویروس کاملاً جدید است، انسان هیچگونهمراقبت ی در برابر آن را ندارد.

مطالعه ای که در تاریخ ۱۷ ژوئیه در مجله Science منتشر شد، از دو ویروس خیلی شبیه به SARS-CoV-2 برای ایجاد فرضیه هایی در مورد شیوع کرونا و فاکتور های اثربخش در کم شدن آن مصرف کرده است. پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که عدم ایمنی و مصنویت ما در برابر ویروس در واقع سبب گسترش آن شده است. به عنوان مثال زمانی که دربرابر ویروس هایی همانند سرماخوردگی یا آنفولانزا قرار می گیریم، به این خاطر جسم ما قبلاً با نسخه هایی از آن جنگیدن کرده، قادراست تا محدودهی از ما دفاع کند. متخصصان باور دارند که زمانی زیادتر مردم با SARS-CoV-2 درگیر شوند شاید مناسبتر بتوانیم شاهد نوسانات فصلی باشیم.


کویید ۱۹ و رفتار انسان

در حالی که مطالعه Science هیچ تأثیری از آب و هوای گرم در شیوع SARS-CoV-2 نمایان نکرد، اما استانداردهایی را نشان داد که قادراست گسترش آن را اندکی آهسته تر کند: رعایت فاصله، ماسک زدن و دیگر رفتارهایمراقبت ی رایج.

این یعنی این که هر چه قدر ما انسان ها به این اصول پیشگیرانه زیادتر پایبند باشیم، می توانیم در مورد کم شدن سرایت آن نیز دلگرمیوارتر باشیم. اما چیزی که این روزها در خیابان ها می بینیم، چیزی جز رعایت نکردن اصول توسط بعضی از مردم نیست و همین رعایت نکردن بعضی از مردم ویروس را زیادتر و زیادتر در مجامع و گروه ها می چرخاند و مردم زیادتر را با آن درگیر می کند. این در حالی است که اگر ۸۰ درصد یا زیادتر مردم در ملاء عام ماسک بزنند، این ویروس از بین خواهد رفت.


با این تفاسیر، آیا گرما Covid-19 را نابود می کند؟

در حال حاضر، به دید می رسد فاکتور های دیگر یعنی عدم ایمنی و رفتار انسانی ما هر نوع اثر آب و هوایی را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

پزشک Gonsenhauser Ù…ÛŒ گوید: “ما به وضوح در مناطق گرمی نظیر کالیفرنیا، فلوریدا Ùˆ آریزونا Ù…ÛŒ بینیم Ú©Ù‡ آب Ùˆ هوای گرم نتوانسته مقدار شیوع ویروس را Ú©Ù… شدن دهد.”

البته به این معنا نیست که حتی در آینده آب و هوا اثری در روند سرایت و شیوع ویروس ندارد، بلکه امکان پذیر است در فصل های سرد پیش رو، خیلی پرمخاطره تر از این عمل کند.


اگر گرما یاریی نمی کند، بایست چه کنیم؟

در اسفند و هفته های اولیه روبرو شدن با ویروس چگونه عمل می کردیم؟ تا حد امحل از خانه بیرون نمی رفتیم و در بیرون هم تمام اصول پیشگیرانه را رعایت می کردیم، چیزی که امروز بعد از گذشت ۶ ماه دیگر شاهد آن نیستیم. این نوع به دید می رسد که بعضی از مردم واقعا این ویروس و این تقویت پرمخاطره را جدی نمی گیرند.

اما اگر می خواهید تا وقتی که واکسن و معالجه این ویروس پیچیده کشف شوند، در امان بمانید بایست تا حد امحل از حضور در تجمعات پیشگیری نمایید، از درب منزل ماسک بزنید و زود به زود دست های تان را با آب و صابون بشویید، یا در صورت عدم دسترسی به صابون و آب، از ضد عفونی کننده شامل الکل مصرف نمایید.


نظر های خودتون را برای دانلود مداحی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد