میگرن و درمان آن | مجله سلامت و دانلود مداحی

ناشر : دانلود مداحی

میگرن و درمان آن | مجله سلامت و دانلود مداحی


سردرد یکی از رایجترین نشانههایی است که شخص را نزد کارشناس مغز و اعصاب می کشاند. رایجترین سردرد ها سردرد تنشی و بعد میگرن هستند، به طور کلی محدوده۸۰ درصد مردم حداقل یکبار در زندگی خود سردرد را تجربه کردند شما هم امکان پذیر است یکی از این مردم باشید.بیماران بیشتری هر ماه برای معالجه میگرن به مراکز معالجه ای رجوع می کنند.

 زمانی شما سردرد دارید تفکر به چیزی غیر از سردرد سخت است.

اگر شما راجع به گونه سردرد خود و اینکه چه چیزهایی امکان پذیر است سبب بروز آن شود اطلاع به اندازه داشته باشید مناسبتر می توانید سردردتان را کنترل نمایید. پزشک فرشته اسفندیاری کارشناس مغز و اعصاب در پاسخ به این سوال ” چه چیزهایی سبب سردرد می شود؟” گفت:  به طور کلی موارد زیر فاکتور های رایجی است که قادراست سبب سردرد شود..

۱-  بینایی شما گرفتار آشفتگی  شود

شما امکان پذیر است زمانیتلاش می نمایید برای دیدن شئی خیلی نزدیک صورتتان فوکوس نمایید سردرد بگیرید. این مسئله امکان پذیر است به دلیل صافی بیش از اندازه قرنیه چشم باشد که امکان پذیر است مادرزادی بوده یا پس از ۴۰ سالگی ایجاد شود .

البته ضروری بذکر است که مسئله بینایی دلیل موارد اندکی از سردرد را تشکیل می دهد.

 

۲- عضلات گردن و شانه تان را منقبض (سفت) مینمایید

آیا شما ساعتهای زیاد پشت کامپیوترتان قوز می نمایید؟ یا گوشی تلفن را بوسیله شانه تان به گوشتان نزدیک می نمایید؟ یا شاید در تاثیر استرس عضلات فک و گردنتان را سفت می نمایید هر کدام از موارد ذکر شده قادراست منجر به سردرد تنشی (Tension Headache)  شود.

یک دوش  آب گرم، کیسه آب گرم و داروهای مسکن متداول  قادراست در تسکین سردرد یاری کننده باشد.ورزش منظم و روشهای ریلکسیشن مثل یوگا و ماساژ قادراست در پیبشگیری از بروز این گونه سردرد اثربخش باشند.

۳-  گرسنه می مانید

امکان پذیر است برای چند ساعت زمان ننمایید خوراکی میل کنید و قند خونتان پایین بیافتد همین مساله قادراست سبب سردرد شود پیشنهاد می شود که نوبت های خوراکی با حجم کم و به فاصله نزدیک به هم میل کنید بجای اینکه ۳ نوبت خوراکی حجیم استفاده نمایید و حتما میان نوبت های سالم مثل آجیل یا میوه برای زمان های که نوبت خوراکیتان دیر می شود در دسترس داشته باشید.

۴- قهوه صبحتان فراموش شده

اگر شما  عادت دارید هر روز صبح قهوه استفاده نمایید جسم شما به کافیین عادت می کند و در صورتی که قهوه صبح فراموش شود امکان پذیر است سردرد ضربان دار بگیرید.

اگریک روز قهوه در دسترستان نبود چای سبز یا سیاه و یا حتی شکلات تلخ را می توانید جانشین نمایید.

۵- سردرد بعد از ارتباط زناشویی (Sex)

شما امکان پذیر است درد مبهمی در گردن و یا سرتان داشته باشید که بعد از یک ارتباط زناشویی بدتر شود یا امکان پذیر است یک سردرد ضربان دار بلافاصله بعد از ارضا شدن (ارگاسم) به سراغتان بیاید. برخی از مردم هر دو را تجربه می کنند. این گونه سردردها هموارهد چند دقیقه زیادتر طول نمیکشند ولی گاهی امکان پذیر است ساعتها شخص را درگیر کند.سردردهای بعد از ارتباط زناشویی در بیشتر موارد جدی نیستند ولی با این حال اگر گرفتار چنین سردردهایی شدید حتما با کارشناس مغز و اعصاب خود در میان بگذارید بخصوص اینکه این گونه سردرد برای اولین بار و یا به طور ناگهانی اتفاق بیافتد که امکان پذیر است علامت جدی ای باشد.

۶- سینوسهای شما گرفتار التهاب (سینوزیت حاد) شوند

یک سرمای ساده قادراست سبب التهاب و تورم سینوسهای اطراف استخوآنانی جمجمه شود .تورم سینوسها امکان پذیر است سبب درد پیشانی و صورت شود که با خم شدن به جلو بدتر می شود.

لازم بذکر است که سینوزیت مزمن ایجاد سردرد نمی کند و سینوزیت تنها وقتی قادراست فاکتور سردرد باشد که حاد و همراه تب و ترشحات چرکی از بینی و پشت حلق باشد. و مناسبتر است برای شناسایی میگرن از سینوزیت به کارشناس میگرن در تهران رجوع نمایید.

در یک تحقیق دیده شد که ۹۵% کسانی که فکر می کندد سردردشان دراثر سینوزیت است در واقع میگرن دارند (میگرن هم امکان پذیر است با باد سرد بدتر شود)

۷- شب قبل مشروبات الکلی بیشتر استفاده کرده باشید

الکل میتواند خواب شما رابهم بزند یا کم آبی بدهد.آشامیدن آب بیشتر و داروهای ضد التهاب قادراست در کم شدن سردرد یاری کننده باشند ولی از استفاده استامینوفن بخاطر تاثیرات مخرب روی کبد به همراه الکل بایست پرهیز شود

 

۸- زمانی بستنی می خورید

گاهی اوقات به این گونه سردرد سردرد بستنی (Icecream Headache) یا یخ زدن مغز (Brain Freez) گفته می شود که زمانی چیز خیلی سردی میخورید بخصوص اگر سریع میل کنید ایجاد می شود. دکتران حدس می زنند که سرمای بیشتر سبب انقباض عروق دهان شده و سیگنالهای ایجاد درد را به مغز بفرستد. این سردردها اکثر بی قرار کننده نیستند و زود بر طرف می شوند. جلوگیری آسان است خوراکی های یخ زده و خیلی سرد را آهسته میل کنید.

این کارشناس مغز و اعصاب در دنباله گفت:

۹- ضربه به سرتان وارد شده

سردرد امکان پذیر است بلافاصله یا چند ماه بعد از ضربه به سر ایجاد شود، دلیل کاملا نمایان نیست اما برخی اوقات جمع شدنخون در بخشی از مغز یا بافت های اطراف آن سبب ایجاد هماتوما می شود. در مواردی که هماتوم بزرگ و یا شدید باشد نشانه ها ضعف، گیجی، تهوع و فراموشی قادراست در شخص دیده شود. در صورتی که هر یک از نشانه ها ذکر شده را داشتید و یا سردرد بعد از ضربه به سر دنباله یافت، حتما سریعا به کارشناس مغز و اعصاب رجوع نمایید.

۱۰- اگر گرفتار عفونت گوش شده باشید

عفونت قادراست سبب التهاب گوش میانی شود .جمع شدنمایع در گوش میانی سبب فشار به پرده تیمپان شده و ایجاد سردرد و درد گوش می شود..سردرد در بیشتر بیماران بدون معالجه در عرض یک تا دو هفته خوب شدن می یابد.

۱۱- زمانی بیشتر مسکن استفاده می نمایید

بیشتر مسکنهای  در دسترس مثل آسپرین، بروفن و استامینوفین امکان پذیر است سردرد ایجاد کنند اگر زیادتر از ۱۵ روز در ماه مصرف شوند، استفاده مسکنهای اپیوئیدی (مخدر و کدیئن) یا داروهای شامل کافیئن امکان پذیر است فقط به مدت ۱۰ روز در ماه ایجاد سردرد کند. دکتر کارشناس مغز و اعصاب شما قادراست با تغییر داروها و مصرف روشهای معالجه ای دیگر مثل داروهای جلوگیری کننده، بوتاکس تخصصی میگرن و … شما را از این سردرد نجات دهد.

۱۲- اگر خوراکی های محرک سردرد میل کنید

این محرکها برای هر شخص مختلف است ولی به طور کلی خوراکی های محرک سردرد جملهند از:

الف) پنیر کهنه

ب)برخی میوه ها و مغزها

ج)الکل

د) خوراکی های شامل نیترات مثل سوسیس و کالباس (فست فود)

ه) مواد خوراکی تخمیر شده و یا ترشیها مثل کلم ترش

و) برخی چاشنی ها و مواد افزودنی

شما می توانید با توجه به پترن سردرد و اینکه با کدام یک از این مواد برانگیختن می شوید به کنترل سردردتان یاری نمایید.

۱۳- اگر ورزش سنگین می نمایید

سردرد قادراست در حین ورزش سنگین یا بعد از اتمام آن ایجاد شود، دویدن، شنا، وزنه برداری می توانند سردرد ایجاد کنند، این سردردها همواره بی قرار کننده نیستند اما مناسبتر است با دکتر خود مشورت نمایید و موارد جدی را رد نمایید در صورتی که در حین ورزش به زمین خوردید، بی هوش شدید یا دوبینی نمایان کردید سریعا به دکتر رجوع نمایید.

۱۴- بالش زیر سر شما خوب نیست

اگر تمام شب عضلات گردن شما در وضعیت نا خوب قرار داشته باشد شما امکان پذیر است صبح گرفتار سردرد شوید.تلاش نمایید بالش خوبی انتخاب نمایید به صورتی که سر و گردن در یک راستا قرار گیرد مثل وقتی که ایستاده اید و جسم در وضعیت استآسان باشد.

پزشک فرشته اسفندیاری کارشناس سردرد در تهران در پایان افزود برخی از سردرد ها پرمخاطره هستند و برای معالجه آنان به مناسبترین کارشناس مغز و اعصاب خود رجوع نمایید، چراکه در تحقیق و معالجه سردردها علی الخصوص سردردهای پرمخاطره وقت پارامتر باارزشی است.


نظر های خودتون را برای دانلود مداحی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد