یک ماسک سه لایه استاندارد چه ویژگی‌های دارد؟ | مجله سلامت و دانلود مداحی

ناشر : دانلود مداحی

یک ماسک سه لایه استاندارد چه ویژگی‌های دارد؟ | مجله سلامت و دانلود مداحی


ماسک ۳ لایه که با نام ماسک جراحی و یا ماسک پرستاری نیز شناخته می‎شود، عنوان ماسکی یک‌بار استفاده است که از سه لایه تشکیل شده. این ماسک‎ها هموارهً در زمان مواجهه به بیماران جهت پیشگیری از سرایت بعضی مریضی‌ها از مریض به کادر معالجه و بالعکس صورت می‎گیرد. اما در تقویت کرونایی، این ماسک مورد مصرف عموم قرار گرفت.

ماسک سه لایه؛ در ساده‌ترین وضعیت از دو لایه پارچه بی‌بافت به نام اسپان باند (که در طرفین ماسک قرار می‎گیرد) و یک لایه پارچه بی‌بافت به نام ملت بلون که لایه وسطی را شکل می‎دهد تشکیل می‎شوند. این سه لایه حداقل لایه‎های یک ماسک است که بتواند کارمراقبت ی را به درستی انجام دهد.

لایه‎های اسپان باند هموارهً سبب عدم ارتباط بخش فیلتر (ملت بلون) با محیط بیرون شده و از این طریق سبب دیرتر آلوده شدن و زیاد شدن طول زندگی ماسک می‎شوند. این لایه‎ها هموارهً اثر چندانی در فیلتراسیون ندارند.

معیار ماسک سه لایه

جالب است بدانید طرز آماده پارچه‎های تولید ماسک به صورت پاشش مذاب پلیمرهای آن‎ها روی یک سری جمع‌کننده است (یعنی فاقد تار و پود هستند). درنتیجه، امحل این‌که بعضی بخش‎های پارچه نسبت به بعضی نقاط دیگر تراکم زیادتر یا کمتر داشته باشند وجود دارد. این پارچه‎ها به صورت وزنی به فشیوه می‎رود و بنابراین، گونه های مختلفی دارد؛ مثلاً اسپان باند ۲۰ گرمی یا ملت بلون ۳۰ گرمی. منظور از گرم در این پارچه‎ها وزن یک مترمربع از آن‎ها است.

ناگفته نمایانست که ماسک معیار سه لایه بایست دارای پارچه‌ای با گرماژ مطلوب باشد. صرف تشکیل شدن یک ماسک از سه لایه (اسپان-ملت-اسپان) آن را خوب مصرف نمی‎کند. بلکه بایست وزن این پارچه‎ها که نمودی از تراکم آن‌هاست هم در مقادیر حداقلی باشد که بتواند کار فیلتراسیون را به درستی انجام دهد.

معیار گرماژ ماسک‌های سه لایه

طبق الزامات فنی تولید گونه های ماسک سه لایه منتشرشده توسط دفترکار کل تجهیزات دکتری (IMED) با شماره QM99912 به تاریخ ۱۲ آذر ۱۳۹۹، ماسک سه لایه توصیهی برای مصرف توسط کادر معالجه دارای دولایه اسپان‌

باند ۲۵ گرمی و یک لایه ملت بلون ۲۵ گرمی باشد. برای مصرف عموم این اعداد برای اسپان باندها ۲۵ گرم و برای ملت بلون ۱۷ گرم می‎باشد.

به جمله دیگر، اگر ماسک مورد مصرف شما از پارچه‎های روش‌تری آماده شود، توانایی خوبی در فیلتراسیون نخواهد داشت. البته اگر پارچه دیگری بتواند فیلتراسیون خوب داشته باشد و تولیدکننده بتواند این موضوع را با تستی خوب اثبات کند، می‎تواند از آن گونه پارچه در تولیدات خود مصرف کند.

شکل ظاهری گونه های ماسک سه لایه

از دید شکل نیز ماسک‎های سه لایه بایست دارای ابعاد و شکل معین باشند. این ماسک‎ها مستطیل شکل، دارای ابعاد ۹/۵ در ۱۷/۵ سانتیمتر بوده و هموارهً دارای سه پیله هستند.

ماسکهای سه لایه در گونه عمومی دارای دو عدد کش هستند که حداقل طول کش ۱۵ سانتیمتر می‎باشد.

این ماسک‎ها حتماً بایست دارای گیره بینی باشند تا بتوانند نفوذ هوا از اطراف بینی را کنترل کنند.

گونه های تولیدکننده ماسک سه لایه

به‌غیر از شکل و نمایانات ذکرشده در بالا که همگی از الزامات دفترکار کل تجهیزات دکتری است، مناسبتر است بدانید این ماسک‎ها می‎توانند به صورت صنعتی و غیرصنعتی تولید شوند.

در تولید صنعتی این ماسک‎ها با تجهیزات اتوماتیک و نیمه‌اتوماتیک ساخته می‎شوند، همه ی دوخت‎ها به صورت التراسونیک بوده و نصب کش بر روی بدنه ماسک هم به صورت التراسونیک انجام می‎شود. شیوه التراسونیک یک گونه دوخت با مصرف امواج فراصوت است. در گونه های غیرصنعتی دوخت‎های ماسک با مصرف چرخ خیاطی انجام می‎شود و همینطور اتصال کش به بدنه با مصرف چرخ خیاطی و یا چسب حرارتی یا گرانوله انجام می‎شود.

چرا ماسک ۳ لایه غیرصنعتی نخریم؟

در هر دو شکل تولید، ماسک توانایی کارکرد خوب را دارد. اما مناسبتر است در دید داشته باشید ماسک‌هایی که به صورت غیر صنعتی تولید می‎شوند، امکان پذیر است توسط مردمی که به دوخت و اتصال کش‎ها می‎پردازند، آلوده شوند. منظور از آلودگی هم آلودگی‎های بیولوژیک (باکتری، ویروس) و هم آلودگی‎های شیمایی و فیزیکی است. پس در مصرف این گونه ماسک‎ها بایست به این مطلب توجه کرد.

معیار قدرت فلیتراسیون و افت فشار ماسک های سه لایه

مطلب باارزش دیگر در ماسک‎های سه لایه قدرت فلیتراسیون و افت فشار است. یعنی یک ماسک سه لایه بایست چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا مطمئن شویم درست کار می‎کند. برای این مطلب مناسبتر است با چند اصطلاح آشنا شوید:

 • کارایی پالایش باکتری یا Bacterial Filtration Efficiency که با BFE هم معروف است جمله است از کارایی ماسک به عنوان سدی در مقابل عبور باکتری‎های معلق در هوا.
 • کارایی پالایش ذرات یا Particle Filtration Efficiency که با PFE هم معروف است جمله است از کارایی ماسک به عنوان فیلتر حذف‌کننده ذرات (ذرات ویروسی هم در این بخش قرار می‎گیرند).
 • قابلیت تنفس یا اختلاف فشار که با ΔP نشان داده می‎شود و جمله است از نفوذ هوا در ماسک با اندازه‌گیری اختلاف فشار در دو طرف ماسک در تقویت ویژه دمایی، جریان هوا و رطوبت تعیین می‎گردد.

بر طبق الزامات دفترکار کل تجهیزات دکتری ماسک‎های سه لایه برای مصرف عمومی بایست دارای حداقل ۷۰ درصد BFE باشند که با قدرت فیلتر کردن ذرات ۳ میکرومتری (هر میکرومتر ۱ میلیونیوم متر یا ۶-۱۰ می‌باشد) اندازه‌گیری می‎شوند.  میزان PFE هم برای این ماسک‎ها ۷۰ درصد است که با اندازه‌گیری قدرت فیلتراسیون ذرات ۰/۱ و ۳ میکرومتری نمایان می‎شود. در نهایت  ΔP این ماسک‎ها حدبیشتر ۳۰ پاسکال است.

ماسک سه لایه اگر برای بیماران کرونایی مصرف شود بایست دارای حداقل BFE   و PFE 90 درصد و ΔP حدبیشتر ۳۰ پاسکال است.

ماسک سه لایه برای مصرف کادر معالجه بایست دارای حداقل BFE  ۹۸ درصد، حداقل  PFE 95 درصد و ΔP حدبیشتر ۳۵ پاسکال باشد.

این تست‎ها توسط مراکز مورد تأیید دفترکار کل تجهیزات انجام و گواهی آن‎ها در سوابق شرکت‎های تولیدی معتبر و دارای مجوز موجود است.

ذکر این مطلب خالی از لطف نیست که با توضیحات بالا نمایان می‎شود، اگر شخصی مبتلا به ویروس باشد و نشانه ها نداشته باشد و از ماسک عمومی مصرف کند، احتمال آلوده کردن اطرافیانش وجود خواهد داشت.

معیار ماسک سه لایه در زمان استفاده

متأسفانه قضیه معیار کردن ماسک‎ها به همین جا ختم نمی‎شود. بعد از دارا بودن طراحی و شکل خوب، پارچه‎های معیار و تأییدشده و پاس کردن همه ی تست‎های الزامی، بخش بعدی باارزش در ماسک‎های سه لایه استفاده‌کننده و طریقه استفاده است.

توجه به این مطلب الزامی است که همه ی تست‎های ذکرشده از پارچه ماسک انجام می‎شود. یعنی وضعیت با زمانی که ماسک رو صورت قرار می‌گیرد، فرق دارد.

در این مورد مبحث نفوذ، نشتی و یا leakage مطرح می‎شود. به جمله دیگر، این مبحث به این مقوله می‎پردازد که چه‌قدر از هوای ورودی به سیستم تنفسی شخص از ماسک رد نشده و فیلتر نمی‎شود. تمام ما در مصرف ماسک‎ها متوجه ورود و خروج میزانی هوا از اطراف گیره بینی، انتهای ماسک روی نوع‎ها و گاهی زیر ماسک (در ناحیه زیر چانه) شده‌ایم. هر قدر راه‌های نفوذ هوای غیرفیلترشده زیادتر باشد، کارایی ماسک زیادتر افت خواهد کرد. درنتیجه، پوشیدن درست ماسک برای تکمیل عملکرد درست آن الزامی است.

مدت وقت مصرف ماسک سه لایه

مناسبتر است از هر ماسک تنها یک بار مصرف نمایید و پس از یک بار استفاده آن را دور بیندازید.

اما حدبیشتر مصرف ماسک سه لایه چقدر است؟ این مشکل ارتباط بیشتری به محل مصرف و تقویت آب و هوایی دارد. اگر به محل آلوده و پررفت‌وآمد نظیر بیمارستان‌ها، بانک‎ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‎روید، شاید در عرض ۲ ساعت احتیاج به تعویض ماسک داشته باشید. اما قطعاً این وقت در هوای آزاد و یا مراکز کار خلوت‌تر، زیادتر است.

خرید ماسک سه لایه

حالا می‌توان سؤال کرد برای حفاظت زیادتر از خود و عزیزان و اطرافیانمان چه مواردی را در آماده ماسک رعایت کنیم؟

در موقع خرید ماسک سه لایهتلاش نمایید از تولیدکننده‌های معتبر ماسک خریداری نمایید. همینطور توجه نمایید که ماسک دارای معیارها و مجوزهای ضروری باشد. افزون بر این، تا حد امحل ماسک را از تولیدکننده صنعتی خریداری نمایید و از خرید ماسک از تولیدکننده‌های غیرصنعتی و خانگی پیشگیری نمایید.

نکات باارزش در زمان مصرف ماسک سه لایه

در موقع پوشیدن ماسک به موارد زیر دقت نمایید:

 • ابتدا دست‌های خود را با آب و مایع دستشویی و یا محلول ضدعفونی‌کننده خوب تمیز کرده و در یک محل تمیز اقدام به باز کردن بسته‌بندی ماسک نمایید.
 • ساختار و ظاهر ماسک را تحقیق نمایید تا از عدم وجود منفذ، پارگی و یا عدم کثیفی میزان ماسک اعتماد حاصل نمایید.
 • کش ماسک را چک نمایید که در محل خود ثابت و استوار قرار گرفته باشند.
 • برای یافتن میزان داخلی و خارجی ماسک بایست به محل دوخت کش توجه کرد. کش به میزان داخلی ماسک متصل می‎شود، درنتیجه میزان اتصال کش به ماسک، میزان داخلی آن است.
 • ماسک را از طریق انتهای کش‎ها بین دو دست نگه دارید و دقت نمایید تا گیره فلزی آن به سمت بالا باشد.
 • ماسک را در همان وضعیت در جهت درست روی بینی و دهان گذاشته و کش‎های آن را پشت گوش‌های خود

استوار نمایید.

 • پس از این که ماسک به مناسبی روی صورت شما قرار گرفت و توسط جابه‌جایی کش‎ها استوار شد گیره بینی را مرتب کردن نمایید، تا ماسک روی تیغه بینی استوار شود.
 • نفوذ غیرعادی هوا از اطراف بینی، زیر ماسک (زیر چانه) و انتهای ماسک روی نوع‎ها را چک نمایید.


نظر های خودتون را برای دانلود مداحی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد