ریشه و ساقه کدام گیاهان سمی و مضر است؟ | مجله سلامت و دانلود مداحی

ناشر : دانلود مداحی

ریشه و ساقه کدام گیاهان سمی و مضر است؟ | مجله سلامت و دانلود مداحی


میل کردن محصولاتی که از ریشه تا ساقه یک گیاه به دست می‌آید، یک شیوه عالی برای کم شدن ضایعات است. با این تمام، بخش‌های خوراکی و خوشمزه بعضی از گیاهان همانند برگ‌های چغندر قرمز نادیده گرفته می‌شوند زیرا مردم هرگز به فکر میل کردن آن نمی‌افتند. اما قبل از اینکه بخواهید ریشه، ساقه و دانه‌های گیاهان را در آشپزخانه خودمراقبت نمایید، بایست در مورد آن‌ها اطلاعات خوبی کسب نمایید. بعضی از بخش‌های گیاهان خوراکی نیستند و بایست از استفاده آن پرهیز نمایید. در این مقاله قصد داریم ۷ گیاهی را معرفی کنیم که استفاده ریشه تا ساقه آن به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود.

  1. ساقه و جوانه سیب زمینی:

سیب زمینی متعلق به خانواده بادنجانیان است که تمام آن‌ها شامل مواد سمی به نام سولانین هستند. در حقیقت، پادشاه معروف اسکاتلند به نام مکبوث ازشابیزک یا همان بلادونا( متعلق به همین خانواده) برای کشتن دشمنان دانمارکی مصرف کرده است. در سیب زمینی، سولانین عمدتا در ساقه و جوانه‌های آن یافت می‌شود. درنتیجه بایست قبل از پختن آن، این بخش‌ها را برش دهید. سولانین، زیادتر در سیب زمینی‌های سبز دیده می‌شود.

  1. برگ‌های گوجه فرنگی:

گوجه فرنگی متعلق به شاخه دیگری از خانواده بادنجانیان است. گوجه فرنگی در اروپا به مدت بیش از ۲۰۰ سال مورد مصرف قرار نمی‌گرفت. برگ‌های آن شامل مقادیر اندکی از سولانین و توماتین است که اگر بیشتر استفاده گردد قادراست سبب شکم درد شود.

  1. دانه‌های سیب:

همانطور که امکان پذیر است شنیده باشید، دانه‌های سیب شامل سیانور سمی است. به طور ویژه، این دانه‌ها شامل آمیگدالین هستند. آمیگدالین ماده‌ای است که به زمان برخورد با آنزیم‌های گوارشی در روده، سیانور سمی آزاد می‌کند. بخش خارجی و سخت دانه‌های سیب، همواره از بروز این عمل پیشگیری می‌کند مگر اینکه به زمان میل کردن آن را بجوید. با جویدن ۲۰۰ عدد دانه‌ی سیب، سیانور به دوز کشنده خود می‌رسد. مناسبتر است این دانه‌ها را دور بیندازید زیرا مزه مناسبی ندارد و استفاده آن امکان پذیر است پرمخاطره باشد.

  1. میوه مارچوبه:

اگر تا به حال مارچوبه را رشد داده باشید، حتما می‌دانید که گیاه ماده آن گونهی میوه قرمز رنگ توتی شکل تولید می‌کند. نبایست این میوه‌ها را لمس نمایید. این میوه‌ها سبب کشته شدن انسان نمی‌شود اما قادراست سبب ایجاد مریضی شدید شود زیرا در آن ساپوژنین وجود دارد. ساپوژنین گونهی از مواد است که سمیت خفیفی دارد.اگر این میوه‌ها را میل کنید امکان پذیر است استفراغ و اسهال داشته باشید.

همینطور بخوانید: خصوصیات مارچوبه
  1. برگ‌های روبارب(از سرده ریواس):

ساقه‌های این گیاه قادراست به همراه توت فرنگی شیرین یک پای تابستانی خوشمزه باشد اما برگ‌های آن خوراکی نیست. برگ‌های روبارب شامل اگزالیک اسید و گلیکوزیدهای آنتراکینون است که به زمان قورت دادن برای انسان سمی هستند. علامت‌های مسمومیت از شخصی به شخص دیگر مختلف است و به میزان استفاده ارتباط دارد اما بعضی از علامت‌ها شامل استفراغ ، درد شکمی و تشنج است.

  1. برگ و گل بادمجان:

بادمجان عضو دیگری از خانواده بادنجانیان است. بعضی از اوقات مردم فکر می‌کنند که استفاده بادمجان خام قادراست سمی باشد ولی چنین نیست. با اینحال، برگ‌ و گل‌های آن به احتمال بیشتر سبب مریضی شما خواهد شد زیرا سولانین سمی زیادتری در این بخش‌ها یافت می‌شود.

  1. درخت آقطی:

تقریبا تمام بخش‌های درخت آقطی برای انسان و حیوانات سمی است. ریشه، برگ، شاخه‌ها و پوست آن سمیت زیادتری دارد. همه ی بخش‌های آن شامل موادی است که قادراست اسید هیدروسیانیک تولید کند که سیانور سمی آزاد می‌کند. شما بایست از استفاده این درخت پیشگیری نمایید. استفاده گونه های متفاوت توت‌های نپخته نیز قادراست سبب ایجاد تهوع و استفراغ شود. درنتیجه بایست مواظب باشید و به جای تجربه کردن از دستورهای پخت درست مصرف نمایید تا گرفتار مسئله نشوید.


نظر های خودتون را برای دانلود مداحی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد