چغندر چه خاصیتی دارد؟ خواص چغندر برای افزایش گردش خون | مجله سلامت و دانلود مداحی

ناشر : دانلود مداحی

چغندر چه خاصیتی دارد؟ خواص چغندر برای افزایش گردش خون | مجله سلامت و دانلود مداحی


چغندر‌ها (چغندر در رنگ‌های متفاوت یافت می‌شود که گونه قرمز آن همان لبوست) در زمره رایج‌ترین سبزیجاتی که در دل خاک می‌رویند و مردم استفاده می‌کنند قرار ندارند. اما آنان لبریز از گونه های ویتامینها، مواد معدنی و مواد غذایی گیاهی می‌باشند، به همین علت در جمع دوست داشتنی‌ترین آشامیدنی‌های تصفیه کننده خون قرار می‌گیرند.

تحقیقات اخیری که به تازگی منتشر شده پتانسیل جدیدی از چغندر را کشف نموده و نشان می‌دهد که این ماده خوراکی اثر شگرفی بر خوب شدن نارسایی‌های قلبی دارد.

پژوهشگران در سال ۲۰۱۳ به نتایجی دست یافتند دال بر اینکه نیترات یا همان نمک معدنی که در چغندر به وفور یافت می‌شود، شتاب گردش خون در عضلات را زیاد شدن می‌دهد. این نتایج با شکل‌گیری مولکولی به نام نیتریک اکسید(NO) که مولکول خیلی کوچک گاز نظیری است، انجام می‌پذیرد. این مولکول به صورتمحلی در رگ‌های خونی آزاد می‌گردد تا در صورت بسته‌شدن رگ‌ها عمل باز کردن رگ‌ها و خون‌رسانی به موضع را بر پیمانه گیرد.

گرچه جسم خودش مواد شیمیایی تولید می‌کند، اما مصرف داروها نیز اثرات مشابهی بر روی خون خواهد داشت. به عنوان مثال نیتروگلیسیرین که برای درد قفسه سینه دراثر مسائل قلبی استفاده می‌شود، به محض اینکه روند گردش خون پایین‌تر از حد مورد احتیاج قلب باشد، روند گردش خون به سمت قلب را سرعت قسمتیدن به می‌قسمتد. چنین به دید می‌رسد که استفاده چغندر برای عضلات قلب عملکردی کاملا شبیه نیتروگلیسیرین برپیمانه دارد.

همینطور بخوانید: خصوصیات گونه های چغندر

اساس یافته‌های پژوهشگران در سال ۲۰۱۳ برپایه کشف اختلافات جزئی مبنی براینکه دقیقا عضلات چگونه ازاین فرایند سود می‌برند، بنا شده بود. مطالعات دیگری اثبات کرد که در صورت انجام تمرینات سریع و شدید بیش از تمرینات استقامتی با زیاد شدن نیتریک اکسید مواجه خواهیم بود.

به طور کلی عضلات، متشکل از دو گونه بافت هستند: کندانقباض، درگیر در تمرینات استقامتی؛ و سریع‌الانقباض که در حرکات سریع درگیرند. دونده‌های ماراتن بافت‌های کند انقباض را ترجیح می‌دهند در حالی که قهرمانان دوِ شتاب به بافت سریع‌الانقباض گرایش دارند. پژوهشگران تلاش کردند که دریابند آیا شتاب گردش خون در بافت‌های سریع‌الانقباض بیش از بافت‌های کندانقباض است یا نه.

برای کشف این واقعیات، دو سری ازعضلات موش‌ها را تحقیق کردند: عضلات gastrocnemius که ما آن را با عنوان کالف (ماهیچه ساق پا) می‌شناسیم و بافت سریع‌الانقباض دارد؛ و عضلات soleus (زانو به پایین) که دقیقا در زیرعضلات ساق پا قرارگرفته و کندانقباض است. آنان به دقت تحقیق کردند تا دریابند که زمانی که موش‌ها آب یا آب چغندر می‌خورند، چه مقدار اکسیژن به این عضلات فرستاده می‌شود.

همانطور که انتظار می‌رفت، گرفتنند که آب چغندر مقدار اکسیژن و روند گردش خون را در عضلات زیاد شدن می‌دهد، اما در عین حال فهمیدن که عضلات کالف اکسیژن زیادتری نسبت به سولئوس گرفتن می‌کنند. بدین معنا که در صورت استفاده آب چغندر عملکرد عضلات در زمان انجام تمرینات شدید مناسبتر خواهد بود، زیرا عضلات سریع‌الانقباض خیلیسریع‌تر از عضلات کند انقباض، اکسیژن خون را می‌قاپند.

این یافته‌ها چندین دستاورد باارزش دنبال داشت. یک شرکت آغاز به فشیوه انبوه آب چغندر به عنوان آشامیدنی نیروزای ورزشی کرد و تیم فوتبال دانشگاه آوبرون پیش از هر مسابقه برای عملکرد مناسبتر عضلات فوتبافهرست‌هایش به آنان آب چغندر می‌داد. اما پژوهشگران همچنان اذعان داشتند که این آشامیدنی برای گروهی دیگر از مردم نیز مفید است: بیمارانی که با نارسایی‌های قلبی دست به گریبانند.

در نارسایی‌های قلبی، عمل خون‌رسانی به قلب به مناسبی صورت نمی‌گیرد، زیرا تمام ارگان‌های جسم تلاش می‌کنند که خودشان قسمت عظیمی از اکسیژن خون را گرفتن کنند. به طور حتم شخصی که مبتلا به نارسایی‌های قلبیست نقادراست مسیر بیشتری را پیاده‌روی کند، زیرا خستگی مفرط بر او غالب خواهد شد.

دلیل اصلی خستگی مفرط، ناتوانی قلب در رساندن اکسیژن غنیِ خون به عضلات است. همین امر مانع از انجام فعالیت‌های هر روزه این مردم که به طور متداول بایست قادر به انجام آن باشند نیز می‌گردد. میل کردن چغندر و آشامیدن آب چغندر یکی از راه‌های زیاد شدن گردش خون در عضلات قلب خواهد بود، قدرت حرکت و کیفیت زندگی خویش را با از پا درآوردن نارسایی‌های قلبی بازیابید. پیش از آنکه نارسایی‌های قلبی شما را از پای درآورد!


نظر های خودتون را برای دانلود مداحی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد