چگونه بفهمیم کمبود آهن داریم؟ 5 اصلی ترین نشانه های کمبود اهن بدن | مجله سلامت و دانلود مداحی

ناشر : دانلود مداحی

چگونه بفهمیم کمبود آهن داریم؟ 5 اصلی ترین نشانه های کمبود اهن بدن | مجله سلامت و دانلود مداحی


آیا می‌دانید که در جهان ۲ میلیارد نفر یعنی در محدوده ۳۰ درصد از کل جمعیت آن ، به کم خونی دراثر فقر آهن مبتلا هستند ؟ آهن اثر خیلی حیاتی در زیادتر عملکردهای جسم نظیر حمل اکسیژن به همه ی سلول‌های جسم دارد. به علاوه آهن به حفظ تندرستی پوست ، مو و ناخن‌ها نیز یاری می‌کند.

مقاله مرتبط: تمام چیز درباره آهن
آهن قسمت باارزشی از پروتئین هموگلوبین را تشکیل داده که در حمل اکسیژن از ریه به دیگر قسمت‌های جسم حیاتی و الزامی است.

خانم ها، به ویژه در طول سال‌های باروری ، بالاترین ریسک دچار به فقدان آهن به علت از دست دادن خون در دوران قاعدگی را دارند. مراکز کنترل و جلوگیری از مریضی‌ها توصیه می‌کنند که هر روزه ۱۸ میلی گرم آهن برای خانم ها ۱۹ تا ۵۰ ساله و ۸ میلی گرم در روز برای آقایان بایست استفاده شود.

شما می‌توانید آهن را از دو منشا مختلف بدست آورید: گیاهان و حیوانات. منابع مبتنی بر حیوانات شامل آهن “هم” بوده و منایع گیاهی دارای آهن “غیر هم” هستند. با اینکه آهن هم قادراست به آسانی توسط خون جذب گردد اما بعضی از مطالعات انجام شده ، رابطهی بین آهن هم و دچار به مریضی عروق کرونری قلبی را نمایان کرده‌اند.

منابع مبتنی بر گیاهان شامل غلات پربار شده ، لوبیای سفید ، شکلات تلخ ، عدس ، اسفناج ، سویا و نخود است.

از آنجایی که زیادتر مردم دارای فقدان آهن هستند شما بایست به دنبال برطرف کردن و جلوگیری از آن باشید.در زیر ۵ علامت‌ی فقدان آهن را ذکر می‌کنیم:


 • شما به طور مداوم احساس خستگی می‌نمایید

 • در حالی که خستگی قادراست علامت‌ی مریضی‌های متفاوت در جسم باشد ،اما مناسبتر است در اینگونه موارد میزان آهن خود را تحقیق نمایید. بر اساس یافته‌های موسسه‌ی ملی خون، ریه و قلب ، خستگی رایج‌ترین نشانه فقدان آهن است و به این خاطر رخ می‌دهد که جسم نقادراست اکسیژن را به خون حمل کند.

  اگر شما در خون خود اکسیژن به اندازه نداشته باشید خیلی زود خسته خواهید شد.افزون بر این ، سلول‌های قرمز خون در جسم امکان پذیر است هموگلوبین کمتری از حد نرمال و طبیعی داشته باشد و همین امر نیز سبب ایجاد خستگی در جسم گردد.

  مقاله مرتبط: علت احساس خستگی دائم
 • ریزش موی قابل توجه دارید

 • یکی از علامت های دیگر فقدان آهن ، ریزش موی سر است. اگرچه ریزش ۱۰۰ عدد تار مو در روز طبیعی است اما از دست دادن قابل توجه آن قادراست نشان‌دهنده‌ی مسائل جدی در جسم باشد. بر اساس مطالعات انجام شده در دانشگاه دکتری تگزاس،وقتی که فولیکول‌های مو نتوانند اکسیژن به اندازه گرفتن کنند ، وارد دوره‌ی استآسان می‌شوند و تا وقتی که کم خونی برطرف کردن نشود بهپرورش دنباله نخواهند داد.

  اگر متوجه ریزش موی بیشتر شدید ، رژیم خوراکی خود را تغییر دهید و از خوراکی های لبریز از آهن مصرف نمایید. همینطور مصرف مکمل‌های دارویی به تجویز دکتر نیز قادراست اثربخش باشد.

  همینطور بخوانید: ریزش مو تا چه اندازه طبیعی است؟
 • شما به طور مکرر مریض می‌شوید

 • زمانی که جسم با فقدان مواد غذایی روبرو می‌شود، سیستم ایمنی به طور طبیعی ضعیف‌تر خواهد شد زیرا آنان مواد مورد احتیاج برای جنگیدن با عفونت‌ها را در اختیار ندارند. پزشک مور معتقد است که سلول‌های قرمز خون به حمل اکسیژن به طحال یاری می‌کنند. طحال یک موقعیت کلیدی برای جنگیدن با عفونت‌هاست. اگر جسم آهن به اندازه در اختیار نداشته باشد ، نقادراست جلوی عفونت‌ها را بگیرد.

  همینطور سلول‌های قرمز خون اکسیژن را به غدد لنفاوی حمل می کنند که شامل گلبول‌های سفید جنگیدن کننده با عفونت هستند. اگر فقدان آهن دارید ، جسم شما گلبول سفید را به اندازه‌ی به اندازه تولید نخواهد کرد و همین امر نیز سبب مریض شدن شما می‌شود.


 • شما دارای پوست رنگ پریده هستید

 • اگرچه زیادتر مردم دارای پوستی رنگ پریده هستند و امکان پذیر است مریضی و یا نقصی در جسم نیز نداشته باشند اما رنگ پریدگی در صورت قادراست علامت فقدان آهن باشد.هموگلوبین در خون برای تولید رنگ صورت یاری می‌کند و سبب خوش رنگ شدن آن می‌گردد.

  وقتی که میزان هموگلوبین کم باشد رنگ صورت، پریده و کم رنگ خواهد شد. زمانی که سلول‌های خونی آهن به اندازه نداشته باشند ، کوچکتر و ضعیف‌تر شده و می‌توانند سبب رنگ پریده شدن صورت گردند. به ویژه اگر پلک پایینی خود را نگاه نمایید متوجه این موضوع خواهید شد.


 • زبان شما متورم است

 • وقتی که جسم اکسیژن به اندازه نداشته باشد، ماهیچه ها می‌توانند متورم ودردناک شوند. امکان پذیر است متوجه ایجاد ترک در اطراف دهان و زبان خود شده باشید. همه ی این موارد نشان دهنده‌ی فقدان آهن در جسم است.

  به یاد داشته باشید که اگر فکر کردید فقدان آهن دارید ، بایست هر چه سریع تر به دکتر رجوع نمایید. او به شما یاری می‌کند رژیم خوراکی خود را اصلاح نمایید و از خوراکی هایی مصرف نمایید که لبریز از آهن است. همینطور در صورت لزوم می‌توانید از مکمل‌های دارویی به تجویز دکتر نیز مصرف نمایید.


  نظر های خودتون را برای دانلود مداحی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد