خواص جعفری - 20 خاصیت شگفت انگیز جعفری برای سلامتی بدن! | مجله سلامت و دانلود مداحی

ناشر : دانلود مداحی

خواص جعفری - 20 خاصیت شگفت انگیز جعفری برای سلامتی بدن! | مجله سلامت و دانلود مداحی


جعفری یکی از سبزیجاتی است که ما کمتر به آن بها می دهیم، اما اگر مزایای آن را بدانید بدون شک هنظیر دیگر سبزیجات برایش اهمیت قائل می شوید. در این مطلب ما خاصیت ها جعفری را برمی شماریم و به اینکه چطور قادراست زندگی شما را خوب شدن قسمتد ذکر می کنیم. با ما همراه باشید.

جعفری چیست؟

یک گیاه گلدار که بومی منطقه مدیترانه است و به طور گسترده به عنوان ادویه، گیاه و سبزی کشت می ‌شود. همینطور جعفری با عنوان Ajmood در هند، Achu Mooda در کانادا و Kothambeluri در مالایالام شناخته می شود.

جعفری به طور گسترده در خوراکی های اروپای شرقی، اروپایی و آمریکایی به کار می ‌رود. این گیاه به رنگ سبز روشن است و یک گیاه دو ساله در مناطق معتدل و یک گیاه سالانه در مناطق استوایی و نیمه استوایی است.

همینطور بخوانید: خصوصیات زنجبیل

گونه های متفاوت جعفری چیست؟

عموما جعفری سه گونه متفاوت دارد:

برگ مجعد: این گونه که جعفری متداولی ندلگرمیه می ‌شود، این گونه رایج‌ ترین گونه آن است. اکثر به عنوان یک چاشنی در سوپ، خورشت و خوراکی های دیگر مصرف می‌ شود.

برگ صاف یا تخت: این گونه جعفری، جعفری ایتالیایی ندلگرمیه می ‌شود و مزه آن زیادتر از جعفری با برگ های مجعد است. همینطور در خورشت، سوپ و حتی در سالاد و سس‌ها نیز به کار می‌ رود.

هامبورگ: این گونه از این سبزی که ریشه شلغم یا جعفری آلمانی ندلگرمیه می شود، تگونه کمتری دارد. این گونه نه برای برگ های آن بلکه از ریشه های آن مصرف می شود. به صورت بو داده، سرخ شده یا خرد شده به سوپ یا خورشت اضافه می شود.

تاریخچه گیاه جعفری چیست؟

مصرف جعفری به ۲۰۰۰ سال قبل برمی گردد، پیش از مصرف آن به عنوان چاشنی در خوراکی ها، به عنوان دارو از آن مصرف می شد. یونانیان باستان معتقد بودند که جعفری یک گیاه مقدس است و برای تزئین مقبره عزیزان مرحوم شان از آن مصرف می کردند. مصرف جعفری به عنوان یک گیاه گلدار نیز به تمدن روم بر می گردد .

۲۰ فایده شگفت انگیز جعفری

تمام مشکل این است. میزان ویتامین K آن چیزی است که واقعا شما را تحت ‌اثر قرار خواهد داد. جعفری ۵۷۴ ٪ از میزان پیشنهاد‌ شده هر روزه مواد غذایی را داراست و ویتامین C آن بیش از سه برابر میزان ویتامین سی پرتقال است. این ماده همینطور پربار از مواد غذایی الزامی دیگر نظیر ویتامین A، آهن، مس و اسید فولیک است. به این ترتیب، جعفری دو برابر میزان آهن موجود در اسفناج را داراست.

این مقایسه‌ ها به شما خواهند گفت که جعفری چه گیاه شگفت انگیزی است. افزون بر این جعفری شامل ترکیبی منحصر به شخص از روغن‌ های گریز و مواد دیگری است که زندگی شما را آسان ‌تر می ‌کنند. مثلا، eugenol، به عنوان یک بی ‌حسیمحلی عمل می‌ کند و یک ضد عفونی‌کننده برای پیشگیری از مریضی ‌های لثه است. این سبزی مفید خصوصیات خیلی بیشتری دارد که در دنباله مطلب به آن ها خواهیم پرداخت.

 1. جنگیدن با سرطان

تیم تحقیقاتی دانشمندان موسسه فیزیک و تکنولوژی موسکو باور دارند که در گیاه جعفری موادی وجود دارد که قادراست در جهت جنگیدن با سرطان سودمند باشند. جعفری شامل ترکیبی به نام کارنوسول است که فایده ضد سرطان آن کشف شده است. این ترکیب همینطور در جهت معالجه سرطان سینه، پوست، روده بزرگ و پروستات نیز سودمند است.

جعفری نیز فاکتور باارزشی از فلاونوئیدها است، فلاونوئیدها موادی هستند که می توانند مانع از تکثیر سلول های سرطانی شوند. ترکیب باارزش دیگر یافت شده در جعفری لیتولئین است. لیتولئین فاکتور پیشگیری از سرطان است. همینطور علاوه از متابولیسم فاکتور های سرطان ‌زا که فاکتور های جهش فعال در کروموزوم ‌های کبد را ایجاد می کنند، نیز پیشگیری می‌ کند.

با این وجود، ترکیب دیگری در جعفری، که اپی ژنین (apigenin) ندلگرمیه می شود، در مطالعات آزمایشگاهی بیش از ۸۶٪ از سلول های سرطانی ریه را کشته است.

باارزش است که توجه داشته باشید که پخت ‌و پز می ‌تواند زیادتر مواد غذایی سودمند جعفری را از بین ببرد. بنابراین برای بهره مندی از مزایای شگفت انگیز آن، هر روزه یک قاشق چای خوری جعفری خام استفاده نمایید.

 1. جنگیدن با التهاب

اپی ژنین موجود در جعفری دارای خصوصیات ضد التهابی نیز هست و فلاونوئیدهایی که سبزیجات دارند، مناسبترین مواد طبیعی برای جنگیدن با التهاب هستند. گیاه جعفری برای معالجه التهاب کلیه‌ ها و مثانه که امکان پذیر است منجر به سنگ و سنفراره شود، مصرف می ‌شود.

مقدار بالای ویتامین C جعفری در جنگیدن با التهاب اثربخش است. جعفری شامل کورستین که یکی دیگر از آنتی اکسیدان های عالی در برابر التهاب است نیز می باشد. باارزش ‌تر از آن، سلول‌ هایی که هیستامین آزاد می ‌کنند، را تثبیت می ‌کند، بنابراین التهاب را در مسیر خود متوقف می ‌کند. کورستین همینطور می ‌تواند با تقویتی به نام پروستاتیت که به معنی التهاب در غده پروستات است، برخورد کند.

 1. زیاد شدن ایمنی

بی‌شماری ویتامین C در جعفری آن را به خوراکی ی کامل برای زیاد شدن سیستم ایمنی تبدیل می‌ کند. روغن ‌های اسانس موجود در آن نیز می‌ توانند بازتاب ایمنی بیش از اندازه را سرکوب کنند. این خصوصیات تثبیت ایمنی جعفری به التیام سریع زخم‌ ها نیز یاری می ‌کنند.

 1. محافظت از قلب

جعفری قادراست یک افزودنی کم نمک به عنوان چاشنی باشد، مخصوصا اگر از خوراکی های دریایی مصرف می نمایید. همانطور که می ‌دانیم، نمک کم به معنای قلب سالم است. شما می ‌توانید جعفری خشک را با آویشن و پودر سیر به عنوان یک چاشنی خوش ‌مزه و در عین حال سالم ترکیب نمایید. مطالعات نشان می‌ دهد که جعفری می ‌تواند برای معالجه فشار خون شریانی و مریضی‌ های قلبی حاصل از آن مصرف شود.

همینطور بخوانید: خصوصیات مارچوبه چیست؟
 1. ارتقاء تندرستی استخوان

همانطور که قبلا هم گفتیم، جعفری شامل مقادیر خیلی بالایی ویتامین K است که برای حفظ تراکم استخوان و جنگیدن با عدم موفقیتگی استخوان الزامی است. این ماده معدنی به همراه کلسیم، منیزیم، ویتامین D، فسفر و دیگر مواد غذایی باارزش برای تندرستی استخوان کار می‌کنند.

جعفری همینطور جذب مجدد استخوان را مهار می کند. (پروسه ای است که سلول های استخوانی بافت استخوانی را تجزیه می کند و مواد معدنی را آزاد می کنند و منجر به سرایت کلسیم از بافت استخوانی به خون می شود)، که مهار اینکار و پیشگیری از آن اثرات مثبتی بر ساختار اسکلتی شخص دارد. اگرچه جذب استخوان خیلی حیاتی است، اما بیش از اندازه قادراست منجر به بروز مسائل شود.

تشکیل ومراقبت استخوان‌ها توسط دو گونه از سلول‌ها، osteoblasts (استخوان ‌ساز یا استئوبلاست) و osteoclasts (استخوان‌کاه یا استئوکلاست‌) انجام می‌ شود. عدم تعادل بین این دو گونه سلول منجر به آشفتگیات متابولیک استخوان نظیر پوکی استخوان و مریضی استئوپتروز یا استخوان مرمری (Osteopetrosis) می‌ شود. اپی ژنین موجود در جعفری می‌ تواند از این آشفتگیات پیشگیری کند.

 1. یاری به معالجه کم خونی

جعفری پربار از آهن است که اثر آن در معالجه کم خونی را روشن می کند. مزه دادن خوراک خود با جعفری یک راه ساده برای زیاد شدن استفاده آهن است. یکی از ساده ترین راه ها برای رسیدن به این هدف، آغاز روز خود با یک اسموتی جعفری است. مطالعات نشان می دهد که برگ جعفری خصوصیات ضد آنمی قوی دارد. سطوح خوب ویتامین C از جذب آهن پشتیبانی می ‌کنند. جعفری پربار از ویتامین C است و جذب مناسبتر آهن را خوب شدن می قسمتد. این امر به نوبه خود به معالجه کم ‌خونی یاری می‌ کند.

 1. ارائه خصوصیات ضد باکتری

با توجه به مطالعات مصری، جعفری خصوصیات ضد باکتری را به ویژه در برابر باکتری استافیلوکوک اورئوس نشان می دهد. حتی روغن ‌های اسانس جعفری آلی می‌توانند خصوصیات ضد باکتری (و آنتی ‌اکسیدانی) را ارایه دهند. همینطور جعفری بر روی باکتری های گرم مثبت و گرم منفی تاثیرگذار است. این گیاه قادراست یک فاکتور ضد باکتری قوی باشد و به عنوان یک تحقیق قادراست برای اهداف دارویی مورد مصرف قرار گیرد.

 1. پشتیبانی از تندرستی غده

جعفری اثر باارزشی در تندرستی غده دارد. مطالعات نشان می ‌دهد که توانایی قابل ‌توجهی برای کم شدن غدد ورم کرده و بزرگ دارد. همینطور می ‌تواند سموم آبکی و مخاط اضافی را از بین ببرد. این گیاه همینطور قادراست غده های فوقانی را آرام کند و بر اساس یک مطالعه مصری دیگر، ریشه جعفری شامل کلسیم، آهن و ویتامین B است که تمام آن ها غدد پاراتیرویید را تثبیت می کنند.

 1. جوان سازی رگ های خونی

مطالعات نشان می دهند که عصاره جعفری می ‌تواند رگ‌های خونی، به ویژه آرترئول ها و مویرگ ‌ها را تسکین دهد. با این حال، تحقیقات اندکی در مورد این موضوع وجود دارد. برای اطلاعات زیادتر در این مورد با دکتر خود مشورت نمایید.

 1. معالجه اسهال

برگ ها، دانه ها و حتی ریشه های گیاه جعفری ابزاری قدرتمند برای معالجه اسهال شناخته شده اند. مطالعات ویژه‌ ای می ‌گویند که آشامیدن جعفری به عنوان چای می‌ تواند برای معالجه اسهال مناسبتر عمل کند. چای هضم چربی ‌ها و پروتئین‌ ها را زیاد شدن می دهد و حتی جذب روده را خوب شدن می ‌قسمتد.

همینطور بخوانید: خصوصیات جو
 1. خوب شدن هضم

جعفری برای معالجه سوء هاضمه و دیگر تقویت وابسته با آن از جمله نفخ شکم و قلنج مصرف می شود. این قابلیت این گیاه مفید را می توان به فیبر آن نسبت داد. فیبر به حرکت آرام و نرم خوراکی ها در دستگاه گوارش یاری می کند. خصوصیت های مسهل و ادرارآور این گیاه در جهت گوارش مناسبتر سودمند هستند. Apiol، روغن استخراج شده از دانه های جعفری نیز برای یاری به هضم شناخته شده است.

 1. مرتب کردن میزان کلسترول

علت اینکه جعفری در مرتب کردن میزان کلسترول مناسب عمل می‌ کند، محتوای فیبر آن است. مطالعات نشان می دهد که عصاره های آبی جعفری دارای خصوصیات هیپوکلسترولمی هستند که می توان به فلاونوئیدها نسبت داد. فلاونوئیدها سبب کم شدن بیوسنتز کلسترول و کم شدن میزان کلسترول خون می شوند

 1. خوب شدن تندرستی گوش

جعفری یکی از گیاهانی است که می‌ تواند به تمیز کردن مایع درون گوش یاری کند. از آنجا که جعفری به طور طبیعی مخاط را در جسم حرکت می‌دهد، می‌ تواند به جریان سیال از گوش به طور اثربخش یاری کند؛ آشامیدن عصاره جعفری خام می ‌تواند تاثیرات سودمند داشته باشد. اما ابتدا با دکتر خود مشورت نمایید چون گفته می شود که در بعضی مردم عصاره جعفری سبب ناراحتی معده می شود.

 1. معالجه ورم

جعفری به عنوان یک دیورتیک طبیعی، آب اضافی از جسم را از بین می برد. همینطور نمک بیش از اندازه جسم را که منجر به ورم می شود، تخلیه می کند.

یک مطالعه ایرانی نشان می‌ دهد که جعفری می ‌تواند به معالجه آشفتگیات کلیوی دراثر یک مورد تورم شدید ادم یاری کند.

همینطور باارزش است که با دکتر خود درباره حفظ مایعات صحبت نمایید زیرا این امر می ‌تواند دراثر تقویت متفاوت باشد. جعفری مطمئنا قادراست به حفظ میزان سدیم و آب یاری کند، اما قبل از استفاده هر گونه مکمل، احتیاط نمایید.

 1. خوب شدن تندرستی کلیه

از آنجا که جعفری یک ادرار آور است و به خروج مایعات از جسم یاری می ‌کند، می‌ تواند اثر سودمندی بر روی کلیه‌ ها داشته باشد، چون می ‌تواند سبب دفع میکروب‌ ها در این فرآیند شود. آپیول و میریستیسین دو ماده موجود در جعفری هستند که مسئول خصوصیات ادرارآور هستند. این گیاه همینطور قادراست به دفع سنگ کلیه و سنگ های صفراوی یاری کند.

اما به دلیل داشته باشید که مصرف بیش از اندازه از روغن جعفری قادراست کلیه ‌ها را به ریسک بیاندازد.

 1. خوب شدن تندرستی کبد

جعفری می ‌تواند تاثیراتمراقبت کبدی فوق ‌العاده‌ای را به ویژه در مورد مردم مبتلا به دیابت از خود نشان دهند. در یک مطالعه ترک، موش ‌های دیابتی که با جعفری معالجه شدند، میزان بالایی از گلوکز خون را نشان دادند و تندرستی کبد را زیاد شدن دادند با توجه به گزارش غذا ای دیگر، جعفری به ایجاد انسداد در کبد و طحال یاری می کند.

 1. معالجه مسائل قاعدگی

دو روغن گریز موجود در جعفری -آپیول و میریستیسین- مسئول تاثیرات قاعده‌ آور آن هستند.

اگر چه هیچ مدرک استواری مبنی بر تاثیر قاعده آور جعفری وجود ندارد، یک مطالعه از یک داروی روسی شامل ۸۵ درصد آب جعفری بیان می‌ کند که می‌ تواند برای این کار سودمند باشد. با این حال، گیاه دکتران متعدد و کارشناسان دکتری جانشین، برای معالجه مسایل قاعدگی از جعفری مصرف می‌کنند.

 1. معالجه شب کوری

شب کوری دراثر فقدان ویتامین A و است و جعفری که پربار از این ویتامین است می ‌تواند به معالجه این تقویت یاری کند.

طبق اطلاعات مرکز معالجه ای دانشگاه راچستر، رتینول، که متابولیت ویتامین A است، برای ساخت رودوپسین، با اپسین ترکیب می‌ شود. اپسین، یک رنگدانه در شبکیه و رودوپسین یک ماده شیمیایی است که در نظر شب اثر دارد.

همینطور بخوانید: فایده های شگفت انگیز کدو سبز
 1. خوب شدن بهداشت دهان

اگر چه تحقیقات زیادتری ضروری است، مطالعات حاکی از آن اند که جعفری قادراست از طریق فرآیندی به نام دئودورانت آنزیمی، بوی بد دهان را کم شدن دهد. مجموعه دیگری از مطالعات نشان می دهند که جعفری امکان پذیر است معالجه مزمان برای تنفس بدبو باشد، اما امکان پذیر است یک راه‌ حل همیشگی نباشد.

جالب ‌تر اینکه، تنفس بدبو نیز توسط تعدادی از آشفتگیات روده‌ ای ایجاد می‌ شود. برخی از این ها شامل مریضی های سیستمیک نظیر آشفتگیات دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی فوقانی و متابولیسم میکروبی از زبان شما هستند و جعفری هم امکان پذیر است به معالجه تعدادی از این مریضی‌ ها یاری کند و به طور غیر مستقیم تنفس بدبو را خوب شدن ‌قسمتد.

 1. برای دوران بارداری مناسب است.

جعفری منشا مناسبی از آهن، ماده معدنی باارزش در دوران بارداری است. این گیاه به آسان تر شدن بارداری یاری می کند.


پیامد جانبی جعفری چیست؟

در صورتی که بیش از اندازه از جعفری مصرف شود، پیامدهای جانبی دنبال خواهد داشت. از جمله پیامد جانبی جعفری می توان به موارد زیر ذکر کرد:

 • حساسیت پوستی: مالیدن روغن دانه جعفری بر روی پوست می ‌تواند آن را به آفتاب حساس کرده و سبب خارش پوست در بعضی مردم شود. بنابراین پیش از مصرف با دکتر خود مشورت نمایید.
 • مسائل مربوط به بارداری و شیردهی: درست است که استفادهمناسب جعفری ریسکی ندارد اما در موارد مصرف بیش از اندازه آن در طول دوران بارداری یا شیردهی قادراست مسائلی را به دنبال داشته باشد.
 • فشار خون بالا: در بعضی موارد امکان پذیر است جعفری سبب زیاد شدن سدیم جسم شده و میزان فشار خون را بالا ببرد. از این رو، اگر سابقه فشار خون دارید، احتیاط نمایید و با دکتر خود مشورت نمایید.
 • مریضی‌های کلیوی: اگر چه جعفری تندرستی کلیه را خوب شدن می ‌قسمتد، مطالعات ویژه ‌ای نشان می‌ دهند که می ‌تواند وضعیت را بدتر کند. در این مورد با پزشک خود صحبت نمایید.
 • تاثیر متقابل در عمل جراحی: جعفری امکان پذیر است میزان گلوکز خون را کم شدن داده و در طول جراحی با کنترل قند خون تداخل داشته باشد. حداقل ۲ هفته قبل از عمل جراحی استفاده جعفری را متوقف نمایید.

نتیجه گیری

بیش از هر وقت دیگری برای جعفری اهمیت قائل شوید و این گیاه پر از خاصیت را در رژیم خوراکی خود قرار دهید. این می ‌تواند یکی از عاقلانه‌ ترین تصمیمات زندگی شما باشد.


نظر های خودتون را برای دانلود مداحی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد