چگونه ورم معده را برطرف کنیم؟ 3 راه برای درمان گاستریت | مجله سلامت و دانلود مداحی

ناشر : دانلود مداحی

چگونه ورم معده را برطرف کنیم؟ 3 راه برای درمان گاستریت | مجله سلامت و دانلود مداحی


گاستریت، برانگیختن و فرسایش مخاط معده است. معده دارای یک لایه مخاطی جداساز است که دیواره‌هایش را از اسیدهایی که به گوارش خوراکی یاری می‌کنند محفوظ نگه می‌دارد. زمانی این لایه محافظ ضعیف شود، مایعات گوارشی که در معده تولید می‌‎شوند سبب تحلیل رفتن این لایه شده و التهاب بروز می‌کند.

اگر مبتلا به گاستریت یا ورم معده هستید، به نکات زیر توجه نمایید تا بفهمید چگونه می‌توانید نشانه ها را مداوا نمایید.

متد اول

معالجه ورم معده با تغییرات در روش زندگی

ایجاد تغییراتی در روش زندگی واقعا قادراست در کم شدن علامت‌های گاستریت اثربخش باشد. بااین‌حال همچنان بایست با دکتر‌تان مشورت کرده و معالجه دارویی خوب را همراه با تغییرات در روش زندگی و راهکارهای خانگی داشته باشید.

 1. از میل کردن خوراکی های تند و پرادویه پرهیز نمایید. خوراکی های تند می‌توانند سبب برانگیختن معده شده و بنابراین نشانه ها گاستریت را بیشتر شدن کنند. در حین معالجه، بایست از خوراکی های تند و ادویه‌دار و دیگر خوراکی هایی که سبب فشار در معده می‌شوند پرهیز نمایید، مثل فست فودها و کافئین.
 1. محصولات لبنی را از نوبت‌های خوراکی‌تان حذف نمایید. در دوره معالجه ورم معده، ضروری است از میل کردن محصولات لبنی دوری نمایید. لبنیات گوارش سختی دارند، این محصولات شامل شیر، پنیر، کره، و بستنی می‌شوند.
 1. در طول روز نوبت‌های کوچک میل کنید. نوبت‌های کوچک و مکرر مناسبتر از سه نوبت بزرگ در طول روز هستند چون هضم‌شان ساده‌تر بوده و بنابراین معده‌تان کمتر فعالیت می‌کند. برای راحت‌تر کردن فرایند گوارش و کم شدن اسیدهای معده، خوراکی های بیشتری هستند که نبایست به یک باره آنان را با هم ترکیب نمایید.

بایست خوراکی را آهسته میل کنید تا معده‌تان ناچار نشود برای هضم به سختی کار کند.

حتما بین آخرین نوبت و رفتن به رختخواب، حداقل دو ساعت فاصله باشد. چون زمانی دراز می‌کشید معده‌تان ناچار می‌شود به سختی فعالیت کند.

 1. زیادتر آب بنوشید. آب به هضم خوراکی یاری می‌کند. شما بایست نیم ساعت قبل و نیم ساعت بعد از خوراکی یک لیوان آب بنوشید. اما نبایست حین خوراکی میل کردن آب بنوشید چون آب سبب رقیق شدن مایعات گوارشی شده و فرایند هضم را خیلی کند می‌نماید.
 1. همراه خوراکی میوه میل کنید. آناناس و دانه‌های خربزه درختی (پاپایا) به هضم یاری می‌کنند. پاپایا آنزیم‌هایی دارد که سبب زیاد شدن فرایند گوارش می‌شود. یک تکه از میوه پاپایا را می‌توانید همراه هر نوبت میل نمایید.

متد دوم

درمآنانی خانگی ورم معده

 1. به رژیم خوراکی‌تان زنجبیل را اضافه نمایید. یکی از معالجه‌های خانگی گاستریت، مصرف زنجبیل در غذا است. می‌توانید به عنوان چای آن را بجوشانید یا به دیگر خوراکی ها اضافه نمایید. گفته می‌شود زنجبیل دارای خصوصیات آنتی باکتریال و ضد التهابی بوده و زیادتر علامت‌های گاستریت نظیر نفخ، وضعیت تهوع و سوء هاضمه را هدف می‌گیرد.
 1. آرتیشو (کنگر فرنگی) میل کنید. برای مدیریت گوارش، می‌توانید آرتیشو بجوید. آرتیشو را به اندازه‌های لقمه‌ای خرد نمایید، می‌توانید آن را خام یا بخارپز، و برای نتیجه مناسبتر همراه خوراکی میل نمایید.
 1. استفاده مارشمالو (خمیر شیرین) را زیادتر نمایید. میان‌نوبت دیگری که می‌توانید ازآن بهره ببرید مارشمالو است. اگر سبزیجات خام مورد پسندتان نیست، میل کردن تکه‌های مارشمالو قادراست ترفندی برای کم شدن بدهضمی و وضعیت تهوع باشد.
 1. روزه آبمیوه را امتحان نمایید. امکان پذیر است دکتر‌تان شما را تشویق به روزه آبمیوه برای دو سه روز اول شدت مریضی کند. این کار به مخاط معده اجازه استآسان و التیام می‌دهد. میوه‌هایی که می‌توانید دراین دوره استفاده نمایید:

انگور، گلابی، هلو و طالبی که بایست هر پنج ساعت یکبار استفاده شوند.

آب هویج میکس شده با آب اسفناج هم گزینه مناسبی است. اندکی آب هویج را با اندکی آب اسفناج آمیخته نمایید.

 1. آب نارگیل و آب سیب زمینی بنوشید. آب نارگیل، مواد معدنی و ویتامین‌های الزامی در فرایند التیام را تامین می‌کند. آب سیب زمینی هم مناسب است و نصفه فنجان از آن را بایست دو بار در روز میل نمایید؛ نیم‌ساعت قبل از هر نوبت.

متد سوم

معالجه علت واقعی و نهفته ورم معده به یاری دارو

 1. برای کم شدن مقدار اسید معده، از معالجه دارویی مصرف نمایید. دکتران کارشناس همواره آنتی اسیدهایی نظیر Maalox و Alka- Seltzer را تجویز می‌کنند یا مهارکننده های H2 و مهارکننده‌های هیستامین نظیر Zantac. همینطور امکان پذیر است مهارکننده‌های پروتون پمپ نظیر Nexium و Prilosec را برای نرمال کردن تولید اسید معده پیشنهاد نمایند.

این داروها همواره ۲ یا ۳ بار در روز طبق تجویز دکتر یا براساس دستورالعمل تولیدکننده استفاده می‌شوند.

برای معالجه گاستریت دراثر عفونت هلیکوباکترپیلوری، از آنتی بیوتیک‌ها مصرف نمایید. دکتر یک دوره آنتی بیوتیک را تجویز خواهد کرد. این رژیم آنتی بیوتیک بایست منظم باشد تا ازعفونت مجدد جلوگیری شود. دو آنتی بیوتیکی که همواره در معالجه گاستریت ترکیبی مصرف می‌شوند شامل آموکسی سیلین و تتراسایکلین است. این آنتی بیوتیک‌ها باکتری‌ها را نابود می‌کنند.

آموکسی سیلین به مدت دو هفته و ۷۵۰ میلی گرم یکبار در روز تجویز می‌شود.

تتراکسیلین ۵۰۰ میلی گرم و چهاربار در روز تجویز می‌شود.

 1. معالجه گاستریت دراثر کم‌خونی پرمخاطره. اگر مریضی شما دراثر کم‌خونی پرمخاطره باشد، دکتر برای‌تان مواد ویتامین B12 را تجویز می‌کند تا بدن‌تان به مقدار ضروری از این ویتامین‌ها برسد.

نظر های خودتون را برای دانلود مداحی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد