10 بهترین مکمل برای افزایش قدرت مغز | مجله سلامت و دانلود مداحی

ناشر : دانلود مداحی

10 بهترین مکمل برای افزایش قدرت مغز | مجله سلامت و دانلود مداحی


امکان پذیر است از خود سوال نمایید مکمل های حافظه چه چیزهایی هستند؟ آیا تا به حال برایتان پیش نیامده که صبح با میل کردن اولین فنجان قهوه در جسم و ذهن خود احساس انرژی زیادتری نمایید و با انرژی برای انجام کارهای روزانه اماده شوید؟

زمانی که کافئین استفاده می کنیم توانایی ما برای به دلیل سپردن اطلاعات زیاد شدن می یابد و کاراییمان زیادتر می شود.

حتی کسانی که قهوه استفاده نمی کنند هم به مناسبی از تاثیرات ان آگاه هستند.

در این مقاله، ما به مکمل های حافظه نگاه می کنیم و درمی یابیم که چگونه می توان از مکمل های دیگر برای تثبیت قدرت مغز مصرف کرد.

مکمل های حافظه در مقابل کافئین

خب سوالی که در اینجا به وجود می آید این است که در زمان مقایسه ی کافئین با دیگر مکمل های حافظه کدام خواص آن را بایست در دید گرفت؟

خب، قهوه واقعا به عنوان یک ماده ی نوتروپیک در دید گرفته می شود. اگر قبلا این اصطلاح به گوشتان نخورده بایست بگویم که، اساسا یک ماده ی نوتروپیک ماده ای است که سبب تثبیت مغز شده و قادراست توانایی های شناختی نظیر وقت واکنش، تمرکز و حافظه را زیاد شدن دهد.

در زندگی پر مشغله ی ما که مسئولیت های حرفه ای و شخصی روز به روز زیادتر می شوند، ابهامات و استرس های مغزی می توانند به طور جدی مانع از توانایی ما در انجام کارهای روزانه و زیاد شدن بهره وری مان شوند.

برای کسانی که به زیاد شدن بهره وری و کنترل و مدیریت زندگی خود علاقه مند هستند، مواد نوتروپیک قطعا یک موج جدید از مکمل ها خواهند بود که مزایای گسترده ای را برای مغز به همراه خواهند داشت و لذا قطعا با استقبال بی‌شماری مواجه خواهند شد.

همینطور بخوانید: پیامد استفاده بیشتر کافئین

این اصطلاح توسط روانشناس رومانیایی، پزشک کورنلیو. ای. گواردی در دهه ۱۹۶۰، معرفی شد، و بر مبنای انچه که او بیان داشته بود امروزه مواد نوتروپیک خالص به عنوان موادی شناخته شده اند که دارای خصوصیت های زیر هستند:

 • تثبیت عملکرد شناختی (تمرکز، حافظه، یادگیری)
 • بازتاب های خوب شدن یافته از لحاظ فکر کردنی و شناختی در وقتی که تحت استرس قرار می گیرید
 • محافظت از کم شدن سلول های مغزی
 • حفاظت شیمیایی از مغز در برابر ضرر های مغزی
 • رابطهات عصبی کارآمدتر
 • محرک اثبات شده
 • دارای حداقل پیامد جانبی با سمیت ناچیز یا فاقد پیامد جانبی

اگر چه هر گونه نوتروپیکی که در بازار وجود دارد قطعا دارای تمام این موردیات نیست، اما به طور کلی می توان گفت که هر چقدر یک ماده خالص تر و با کیفیت تر باشد، دارای تعداد زیادتری از خصوصیت های فهرست بالا خواهد بود.

مکانیسم مکمل های نوتروپیک در رابطه با مسیرهای مغزی ، بسته به گونه مکمل و غلظت هر مکمل مختلف است. به طور کلی شیوه های زیر شیوه های اصلی کار نوتروپیک هستند:

گردش خون – گردش خون مغزی بر نحوه عمل مغز اثر می گذارد. این مکمل ها به جذب اکسیژن خون یاری می کنند و لذاه از عروق شمامراقبت نموده و مواد غذایی را برای مغز ما فراهم می سازند تا به راحتی کار کند.

امواج مغزی – ماده نوتروپیک قادراست فرکانس موج مغز و حالات شناختی شخص را تغییر دهد. بسته به مکمل مورد مصرف، این امر قادراست آرامش عمیق، یا تمرکز و کنترل بالا (نظیر تاثیر قهوه) را برای شما به ارمغان داشته باشد.

در دسترس بودن انرژی – مغز پر انرژی ترین قسمت جسم است، و از ۲۰ درصد از انرژی جسم مصرف می کند. مرکز تولید انرژی سلول (میتوکندری) با متابولیزه شدن انرژی تحت اثر قرار می گیرد تا انرژی ضروری را تولید کند. این به دان معنی است که شما می توانید انرژی ذهنی زیادتری را در مدت وقت کمتر گرفتن نمایید.

اصلاح ومراقبت – تاثیر آنتی اکسیدانی ، از مغز در برابر رادیکال های آزاد و بروز سمیتمراقبت می نماید. لذا با مصرف ماده ی نوتروپیک ، اصلاح ومراقبت سلول زیاد شدن می یابد و لذا جسم قادر به احیای خود خواهد بود. این امر به ویژه در مورد مکمل های حافظه ای که در تقویتی نظیر زوال وابسته به سن، مورد مصرف قرار می گیرند صادق است.

مواد شیمیایی مغز – تعادل مواد شیمیایی و تغییر مغز ما با مصرف مواد نوتروپیک ، سبب زیاد شدن رابطهات و توانایی های شناختی، نظیر مقدار حافظه و جوابگویی می شود.

تثبیت مغز

۱۰ مناسبترین مکمل برای تثبیت مغز

مواد نوتروپیک بیشتری در بازار وجود دارد و تمام آنان فقط مکمل حافظه نیستند. بیش از ۲۰۰ دارو برای اثر بر توانایی شناختی وجود دارد و هنوز هم تحقیقات بیشتری در این زمینه در حال انجام هستند که نتایجشان دلگرمیوار کننده است. تمام ی مواد نوتروپیک از منابع طبیعی استخراج می شوند، هرچند دو گونه از این مکمل ها وجود دارد.

مکمل هایی که به صورت طبیعی یا به صورت غیرطبیعی به عنوان یک «دارو» (اغلب به شکل یک پودر یا قرص) تولید شده اند. این مکمل ها به تثبیت حافظه یاری می کنند. در پایین ما به بعضی از مناسبترین مکمل های تثبیت کننده مغز و تحقیقاتی که مزایای ان ها را نشان می دهند ذکر خواهیم کرد.

 1. جنسینگ

این ماده قرن ها به صورت قدیمی در سراسر آسیا و آمریکای شمالی مورد مصرف قرار می گرفت، این داروی گیاهی سبب زیاد شدن توجه، حافظه و تمرکز می شود. و حتی به عنوان یک مکمل آرام قسمت برای مردمی که گرفتار نگرانی می شوند مورد مصرف قرار می گیرد.

 1. گینکگو بیلوبا

این مکمل گیاهی به عنوان ماده ای شناخته می شد که اجازه می داد جریان خون زیادتری به سوی مغز حرکت کند. مزایای اصلی گزارش شده تمرکز و زیاد شدن کنترل و حافظه است.

یکی از مطالعات انجام شده در این زمینه نشان داد که این ماده قادراست در جمعیت های مسن از بروز کاستی شناختی وابسته با سن پیشگیری کند.

مطالعه دیگری نشان داد که حافظه مردمی که این مکمل را استفاده می کنند قوی تر است.

 1. اسیدهای چرب امگا ۳

دو گونه اسید چرب امگا ۳، DHA و EPA در مکمل هایی نظیر روغن ماهی یافت می شود. عملکرد DHA حفظ تندرستی سلول های مغزی و خوب شدن عملکرد آن ها، کم شدن التهاب مغز و خوب شدنپرورش سلول های مغزی است.

حافظه، وقت بازتاب و مهارت حل مسائل با مصرف مکمل های DHA زیاد شدن می یابند و EPA اسیدهای چرب الزامی نیز به خوب شدن خلق و خو در مردم مبتلا به افسردگی یاری می کند.

 1. اسیدهای آمینه

طیف گسترده ای از آمینو اسیدها وجود دارد که به جسم در حفظ متابولیسم فیزیکی، تولید انرژی و تعادل توده عضلانی یاری می کنند. L-Tyrosine یکی از گونه های اسید آمینه هایی است که به علت اثر آن بر روی آرامش، سیستم ایمنی جسم و نحوه ی عملکرد مغز در مقابل استرس به عنوان یک تثبیت کننده شناختی در دید گرفته می شود.

افزون بر این، این ماده ماده ی استثنائی بیوفیزیکی است (به راحتی در جسم جذب می شود)، و برای تولید یک تاثیر قدرتمند فقط به میزان اندکی از آن احتیاج می باشد. به طور مشابه، Acetyl-L-carnitine نیز اسید امینه ی دیگری است که برای تولید انرژی در جسم الزامی می باشد. این اسید آمینه یک مکمل سودمند است که برای معالجه زوال شناختی در مبتلایان به زوال خفیف یا آلزایمر مورد مصرف قرار می گیرد.

 1. Bacopa Monnieri

یکی دیگر از نوتروپیک ها که از دیرباز در معالجه های قدیمی مورد مصرف قرار می گیرد، Bacopa Monnieri نام دارد. به دید می رسد که این ماده به بزرگسالانی که از کم شدن عملکرد مغز ، مهارتهای حافظه و فکر کردن رنج می برند یاری می کند مطالعه ی دیگری نیز نشان داده که این ماده در ارتقا حافظه نیز اثربخش است، اگر چه مطالعات زیادتری برای تعیین تاثیرات این ماده و دوزهای مورد احتیاج ان الزامی می باشد.

 1. Resveratrol

این آنتی اکسیدان به طور طبیعی در پوست انگور، تمشک و زغال اخته مشاهده شده و افزون بر این، در بادام زمینی و شکلات نیز یافت می شود.

هنوز هم پژوهشگران در حال تحقیق بر روی این مکمل ها هستند، هرچند تاثیرات ان ها تاکنون خیلی دلگرمی قسمت بوده اند، به عنوان مثال یک مطالعه ۲۶ ساله زیاد مدت، نشان داد که این مکمل سبب خوب شدن حافظه در سالمندان می گردد.

 1. Phosphatidylserine

این ترکیب در آرایش ساختار مغز ما موجود است و با زیاد شدن سن میزان آن کم شدن می یابد. برای حفظ تندرستی مغز و یاری به پیشگیری از کم شدن آن با زیاد شدن سن، تحقیقات متفاوت مصرف مکمل Phosphatidylserine را توصیه نموده اند. وقت جواب و عملکرد حافظه نیز بعد از مصرف این مکمل در مطالعات صورت گرفته بر روی جمعیت سالم خوب شدن یافته بود.

 1. Rhodiola Rosea

این گیاه به جسم یاری می کند تا استرس را به نحو اثربخشتری کنترل کند. تحقیقات نشان داده اند که استفاده مکمل Rhodiola Rosea قادراست نشانه ها فرسودگی مغز را کم شدن دهد و حالات کلی را در مردم مبتلا به استرس و نگرانی خوب شدن قسمتد.

برای مردم مبتلا به مریضی های فرسودگی و خستگی مغز – که خیلیی از ما انسان ها را در سنین بالا به خود گرفتار می سازد، این گیاه طبیعی یک مکمل سودمند برای خوب شدن و ارتقای عملکرد ذهنی خواهد بود.

 1. Noopept

این ماده به عنوان یکی از دوست داشتنی ترین مکمل های نوتروپیک ، عملکردهای شناختی نظیر توانایی یادگیری، حافظه کاری، و فکر کردن منطقی را ارتقا می دهد. این ماده به عنوان یک تثبیت کننده شناخته شده است.

 1. Modafinil

یکی دیگر از نام های شناخته شده در بازار نوتروپیک ها، این مکمل غیرطبیعی است که همواره برای مردمی که احتیاج به زیاد شدن انرژی در زمان مطالعه و یا کار زیاد مدت دارند تجویز می شود.

به طور کلی، این مکمل به طور گسترده ای توسط مردم مبتلا به آشفتگیات خواب مورد مصرف قرار می گیرد، اما مردم سالمی که به دنبال زیاد شدن حس هوشیاری و زیاد شدن انرژی خود هستند نیز می توانند از ان مصرف نمایند.


نظر های خودتون را برای دانلود مداحی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد