خواص و ارزش غذایی کینوا - به فواید کینوا آشنا شوید | مجله سلامت و دانلود مداحی

ناشر : دانلود مداحی

خواص و ارزش غذایی کینوا - به فواید کینوا آشنا شوید | مجله سلامت و دانلود مداحی


کینوا که همواره به عنوان یک ماده‌خوراکی استثنائی از آن یاد می‌شود به دلیل وجود مزایای خیلی در میان مردم دوست داشتنی شده است. کینوا لبریز از پروتئین، فیبر و ویتامین‌ها و مواد معدنی متفاوت است. این ماده همینطور عاری از گلوتن است و برای مردمی که از رژیم خوراکی فاقد گلوتن مصرف می‌کنند زیادتر پیشنهاد می‌شود. کینوا اکثر به عنوان جانشین برنج مصرف می‌شود و به عنوان یک دانه محسوب می‌گردد. غلاف زرد رنگ آن دانه‌ی گیاهی به نام Chenopodium quinoa است که بومی پرو بوده و با چغندر، برگ چغندر و اسفناج وابسته است. کینوا وقتی که پخته می‌شود نرم و کرکی است و دارای مزه خوشمزه‌ای است. می‌توان از کینوا در ساخت آرد، غلات و خوراکی های دیگری همانند پاستا و نان مصرف کرد. کینوا از پرو، بولیوی و شیلی می‌آید. این ماده در کوه‌های آند می‌روید و برای هزاران سال جزو خوراکی های اصلی مردم بومی آن منطقه بوده است. کینوا تقریبا ۱۲۰ نوع و ۱۸۰۰ گونه دارد. دانه‌های آن قادراست سیاه، قرمز، سفید، بنفش، صورتی ، زرد، خاکستری، نارنجی یا سبز باشد. با اینکه گونه سفید رنگ آن مزه مناسبتری دارد، کینوای قرمز رنگ مواد غذایی زیادتری دارد.

مواد غذایی در کینوا:

کینوا منشا پربار و عالی از پروتئین، فیبر، آهن، مس، تیامین و ویتامین B6 است.این ماده همینطور منشا خیلی مناسبی از منیزیم، فسفر، منگنز و فولات می‌باشد. منشا مناسب بدان معناست که هر نوبت خوراکی از کینوا قادراست حداقل ده درصد از اهمیت خوراکی هر روزه شخص را تامین کند، در حالیکه منشا عالی بدان معناست که هر نوبت خوراکی از کینوا قادراستحداقل بیست درصد از مواد غذایی مورد احتیاج جسم را فراهم آورد. مقاله‌ای که در سال ۲۰۰۹ در مجله علم مواد خوراکی و کشاورزی به چاپ رسید، بیان داشت که ترکیب غیر عادی و استثنایی پروتئین، روغن، چربی، مواد معدنی، اسیدهای چرب، آنتی اکسیدان‌ها و ویتامین‌ها در کینوا، این ماده را به یک خوراکی ی غذایی تبدیل کرده است. این مقاله همینطور ذکر داشت که فیتوهورمون‌هایی که در کینوا یافت می‌شود برخلاف زیادتر گیاهان است. فیتو هورمون‌ها به مرتب کردنپرورش گیاهان یاری می‌کند. بعضی از گونه های فیتوهورمون‌ها که به فیتواستروژن معروف‌اند، به عنوان معالجه ای برای علامت‌ها و نشانه ها یائسگی مورد مطالعه قرار گرفته اند زیرا بعضی از اوقات هنظیر استروژن در جسم عمل می‌کنند. اهمیت غذا‌ای کینوا را در زیر مشاهده می‌نمایید:

خصوصیات کینوا:

کینوا یک پروتئین کامل:

کینوا برای اینکه تنها گیاهی است که قادراست پروتئین کامل جسم را تامین کند و همه ی آمینواسیدهای مورد احتیاج برای حفظ تعادل تندرستی جسم را فراهم آورد خیلی مشهور است. آمینواسیدهای الزامی یکی از مواردی است که جسم نقادراست خود آن را تولید کند و پروتئین کامل شامل همه ی این آمینو اسید‌های الزامی است. بر اساس موسسه ملی تندرستی ۹ آمینو اسید الزامی وجود دارد که شامل هیستیدین، ایزولوسین، لوسین، لیزین، متیونین، فنیل آلانین ، ترئونین، تریپتوفان و والین است. بر خلاف دیگر غلات، کینوا منشا مناسبی از لیزین است. کینوا و دیگر غلات سبوس‌دار همینطور شامل ۲۵ درصد پروتئین زیادتری نسبت به غلات تصفیه شده هستند.

مزایای ضد التهابی کینوا:

دانشمندان هنوز در حال کار بر روی مفاهیم التهاب مزمن بر روی تندرستی جسم هستند. کلینیک مایو، آشفتگیات خود ایمنی همانند لوپوس و آرتریت روماتوئید ، آسم ، مریضی التهابی روده و مریضی کرون را به عنوان مسائلی که در آن التهاب مزمن اثر دارد فهرست کرده‌ است. بعضی از مواردی که از التهاب مزمن اثر می‌پذیرند نیز امکان پذیر است شامل مریضی قلبی-عروقی و سرطان باشد. کینوا و دیگر غلات سبوس دار امکان پذیر است به کم شدن ریسک دچار به این التهابات پرمخاطره یاری کند. این ماده قادراستبه ترویج و زیاد شدن میکروب‌های سودمند روده یاری کند. این میکروب‌ها برای پیشگیری از چاقی، التهاب و مریضی‌های دیگر خیلی باارزش است. کینوا شامل مواد غذایی ضد التهابی خیلیی همانند اسید فنولیک، پلی ساکارید دیواره سلولی و مواد غذایی خانواده ویتامین E نظیر قدما توکوفرول است .

کینوا عاری از گلوتن:

رژیم خوراکی فاقد گلوتن برای مردم مبتلا به مریضی سلیاک و عدم تحمل گلوتن شدید پیشنهاد می‌شود. اگرچه جامعه دانشمندان هنوز در حال بحث بر روی مزایای رژیم خوراکی فاقد گلوتن برای مردمسالم هستند، مردم بیشتری به این رژیم روی آورده‌اند. سایت Medical News Today تخمین می‌زند که تقریبا ۱.۶ میلیون نفر از رژیم خوراکی بدون گلوتن پیروی می‌کنند بدون اینکه مبتلا به این مریضی‌ها باشند. مردمی که از این گونه رژیم پیروی می‌کنند، امکان پذیر است در گرفتن همه ی مواد غذایی الزامی خود به مسئله بیفتند. مایوکلینیک ، آهن، کلسیم، فیبر، تیامین، ریبوفلاوین، Niacin و فولات را به عنوان مواد غذایی که در رژیم خوراکی فاقد گلوتن وجود ندارد را فهرست می‌کند. از آنجایی که کینوا به طور طبیعی فاقد گلوتن است قادراست مناسبترین گزینه برای رژیم خوراکی فاقد گلوتن باشد. بر اساس مطالعه‌ای که در دانشگاه کلمبیا انجام شده است، اهمیت غذا‌ای این رژیم با افزودن موادی همانند کینوا و یا جوی دو سر خیلی خوب شدن می‌یابد. شاید باارزش‌ترین و قابل توجه‌ترین تغییرات پروتئین ( ۲۰.۶ گرم در مقابل ۱۱ گرم)، آهن (۱۸.۴ میلیگرم در مقابل ۱.۴ میلی گرم) ، کلسیم( ۱۸۲ میلی گرم در مقابل ۰ میلی گرم) و فیبر(۱۲.۷ گرم در مقابل ۵ گرم) بوده است. دریک مطالعه دیگر پژوهشگران گرفتنه‌اند که اضافه کردن کینوا یا گندم سیاه به محصولات عاری از گلوتن، به طور قابل توجهی محتوای پلی فنول آن را زیاد شدن داده است. محصولاتی که از کینوا یا گندم سیاه ایجاد شده‌اند شامل آنتی اکسیدان زیادتری نسبت به محصولات بدون گلوتن دیگر هستند. پلی فنول‌ها مواد شیمیایی هستند که از سلول‌ها و مواد شیمیایی جسم در مقابل ضرر‌های حاصل از رادیکال‌های آزادمراقبت می‌کنند. رادیکال‌های آزاد اتم‌های فعالی هستند که سبب ایجاد ضرر به بافت‌های جسم می‌شوند.

پایین آوردن کلسترول خون با کینوا:

محتوای مناسب فیبر در کینوا قادراست در پایین آوردن میزان کلسترول خون سودمند باشد. فیبری که به هضم یاری می‌کند احتیاجمند اسیدهای صفراوی است که تقریبا از کلسترول ساخته شده‌اند. وقتی که سیستم گوارش شما خوب شدن می‌یابد، کبد کلسترول موجود در خون را برای ایجاد اسیدهای صفراوی بیرون می‌کشد درنتیجه میزان کلسترول خون پایین می‌آید. مطالعه‌ای که در مجله خوراکی های گیاهی برای غذا انسان به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد که موش‌هایی که میزان خیلی بیشتری فروکتوز استفاده کرده‌اند و سپس با کینوا غذا شده‌اند، تا ۵۷ درصد ،میزان کلسترول بد خون کمتری داشته‌اند. در یک مطالعه دیگر بر روی اثر غلات سبوس دار بر روی بیمارانی که داروهای کم شدن دهنده کلسترول استفاده می‌کردند، کار شده است. این مطالعه نشان می‌دهد که بیش از ۱۶ گرم از غلات سبوس دار همانند کینوا قادراست میزان کلسترول بد خون را کم شدن دهد.

خصوصیات کینوا برای تندرستی قلب:

پایین آمدن میزان کلسترول خون به معنای دارا بودن یک قلب سالم است اما کینوا مزایای دیگری نیز برای قلب دارد. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که کینوا دارای خیلیی از فلاونوئیدهاست که قادراست در مقابل مریضی‌های قلبیمراقبت کننده باشد. افزون بر این ، کینوا قادراست اسیدهای چرب تک غیر اشباعی را برای جسم فراهم کند. این اسیدهای چرب شامل اسید چرب امگا ۲ و آلفا لینولنیک اسید است. زیادتر خوراکی ها وقتی که تحت فرآیند اکسیداسیون قرار می‌گیرند اسیدهای چرب سالم خود را از دست می‌دهند اما مواد غذایی موجود در کینوا با جوشیدن، بخاز دیدن و پخته شدن زیاد شدن می‌یابد. بر اساس مطالعه‌ای که در مجله غذا‌ی اروپایی منتشر شده است، کینوا دارای مزایای خیلیی برای تندرستی قلبی-عروقی است. در این مطالعه پژوهشگران ایتالیایی در یافتند که کینوا میزان اسید چرب و تری گلیسیرید کمتری نسبت به پاستاها و نان‌های عاری از گلوتن دیگر تولید می‌کند.

فایده کینوا در خوب شدن سیستم گوارش:

یک فنجان کینوای پخته شده شامل ۲۱ درصد فیبر است و این موضوع برای روده و سیستم گوارش خیلی عالی است. کینوا همینطور از دیگر غلات قابل هضم تر است. همینطور استفاده کینوا، گندم سیاه و جوی دوسر حس سیری زیادتری در اختیار شخص قرار می‌دهد.

خاصیت ها کینوا برای دیابت و پرفشاری خون:

کینوا به دلیل اثر آن در مدیریت دیابت و پرفشاری خون نیز مود مطالعه قرار گرفته است. بر اساس مطالعه‌ای که در مجله خوراکی های دارویی به چاپ رسیده است، دانشمندان برزیلی ۱۰ غلات قدیمی را مورد مطالعه قرار دادند تا اثر آن‌ها بر روی مدیریت دیابت و پرفشاری خون نمایان گردد.آن‌ها گرفتنند که کینوا لبریز از آنتی اکسیدان‌هایی به نام کورستین است و پتانسیل زیادتری برای مدیریت دیابت و پرفشاری خون دارد.

زیاد شدن طول زندگی با استفاده کینوا:

بر اساس گفته‌های بعضی از دانشمندان، فیبر موجود در کینوا قادراست به مردم یاری کند زندگی زیادتری داشته باشند. بر اساس مطالعه‌ای که در ژورنال اپیدمیولوژی آمریکا منتشر شده است، رژیم خوراکی لبریز از فیبر قادراست مرگ زودرس را کم شدن دهد.دو مطالعه‌ی اخیر نیز استفاده غلات سبوس دار با طول زندگی را اثبات کرده‌اند.بر اساس مطالعه‌ای که به تازگی انجام شده است، تحقیقاتی بر روی استفاده غلات سبوس‌دار و مرگ حاصل از مریضی‌های مزمن همانند سرطان، مریضی قلبی-عروقی و دیابت انجام شده است. این مطالعه نشان داده است که استفاده فیبر قادراست خیلی سودمند باشد.

عوارض کینوا:

ریسک خیلی اندکی در مورد میل کردن کینوا وجود دارد. دانه های کینوا با ساپونین پوشیده شده‌اند که مواد شیمیایی هستند که برایمراقبت از گیاه در برابر مریضی‌های دراثر قارچ‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها به کار می‌روند. ساپونین قادراست مزه تلخی داشته باشد درنتیجه قبل از پختن کینوا بایست آن را به طور کامل زیر آب سرد شستشو داد.برای بعضی از مردم، ساپونین قادراست کارهای زیادتری بر روی آن‌ها داشته باشد. این ماده قادراست سبب ایجاد التهاب معده و ضرر به روده کوچک شود. همینطور محتوای پربار کینوا از فیبر امکان پذیر است سبب ایجاد درد شکم گردد.

کینوا در رژیم خوراکی:

کینوا خیلی سریع‌تر از دیگر غلات می‌پزد و پخت آن همواره بین ۱۲ الی ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. همین امر سبب می‌شود که کینوا به یک ماده خوراکی عالی برای مردمی باشد که مشغله کاری بیشتری دارند. همینطور بعضی از غلات بعد از پخت خشک می‌شوند اما کینوا بعد از پخت نیز طراوات و خوشمزگی خود را حفظ می‌کند. همه ی موارد ذکر شده به این معناست که کینوا بایست در رژیم خوراکی مردم قرار گیرد. شما می‌توانید کینوا را به روش‌های متفاوتی همانند پوره ، اضافه کردن به سالاد یا مواد خوراکی مهیا نمایید. کینوا برای غلیظ کردن سوپ یا خورشت خیلی عالی است. آرد کینوا قادراست در آشپزی فاقد گلوتن نیز مورد مصرف قرار گیرد.


نظر های خودتون را برای دانلود مداحی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد