ویتامین های گروه بی (B) و خواص آنها | مجله سلامت و دانلود مداحی

ناشر : دانلود مداحی

ویتامین های گروه بی (B) و خواص آنها | مجله سلامت و دانلود مداحی


ویتامین های گروه بی جمله هستند از دسته‌ای از ویتامین‌های محلول در آب که شامل موارد زیر می‌شوند:

  • تیامین (ب۱)
  • ریبوفلاوین (ب۲)تا مبن عنوان مرغ گوساله
  • Niacin (ب۳)
  • اسید پانتوتنیک (ب۵)
  • پیریدوکسین (ب۶)
  • بیوتین (ب۷)
  • اسید فولیک (ب۹)
  • کوبالامین (ب۱۲)

ویتامینهای گروه بی به طور کلی در سیکل متابولیسم سلولی اثر دارند لذا سبب زیاد شدن متابولیسم جسم شده وپرورش و تقسیم سلول‌ها را زیاد شدن می‌دهند. این ویتامین‌ها در عملکرد درست دستگاه ایمنی و عصبی اثر دارند؛ و برای تندرستی پوست و ماهیچه‌ها الزامی هستند.

ویتامینهای گروه B سبب کم شدن استرس و افسردگی، و تندرستی پوست و اعصاب می‌گردند. همینطور در تحقیقی نشان داده شده‌است که مردمی که ویتامین ب بیشتری در خون خود دارند حتی اگر سیگاری باشند با ریسک کمتری در دچارء به سرطان ریه مواجه هستند.

ویتامین B1

ویتامین بی یک یا “تیامین” برای آزاد کردن انرژی از چربی‌ها، پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها مورد احتیاج است. این ویتامین، اعمال متابولیکی متفاوتی را در سیستم اعصاب، سلول‌های خونی و عضلات انجام می‌دهد. این ویتامین برایپرورش بچه‌ها و باروری در بزرگسالان الزامی است.

ویتامین B2

ویتامین بی دو، برای عملکرد درست غده تیروئید و متابولیزم جسم دارای ارزش فوق‌العاده بیشتری می‌باشد. منابع خوراکی دارای این ویتامین جملهند از: شیر، جگر و قلوه، بادام، پنیر، تخم مرغ، گندم، سبزیجات برگ سبز و غلات وسبزی شاهی …

ویتامین B3

ویتامین بی سه نیز هنظیر ویتامین B۲، برای تولید هورمون تیروئید ضروری می‌باشد. این ویتامین همینطور بخشی از عامل تحمل گلوکز می‌باشد و هرگاه که قند خون بالا رود، آزاد می‌شود. منابع خوراکی این ویتامین جمله است از: سبوس گندم، جگر، تن، بوقلمون، مرغ، گوشت، تخم مرغ، ماهی سالمون (آزاد)، جو، پنیر، میوه خشک و برنج قهوه‌ای و مخمر یافت می‌شود.

ویتامین B5

ویتامین بی پنج، انرژی جسم را بیشتر می‌کند، توانایی جسم را برای سوزاندن چربی ذخیره شده زیاد شدن می‌دهد و تحمل رژیم لاغری را برای شما قابل قبول تر می‌کند.

هر نوع فقدان این ویتامین به میزان چربی استفاده شده ارتباط دارد. این ویتامین، در تولید انرژی و عملکرد درست غده فوق کلیه (آدرنال) اثر دارد. منابع این ویتامین جمله است از: جگر و قلوه، گوشت، مرغ، آجیل، سبوس گندم، تخم مرغ، جو، لوبیا، نان گندم و سبزیجات برگ سبز.

ویتامین B6

ویتامین بی شش، به یاری ماده معدنی روی، بر روی هضم مواد خوراکی تاثیر می‌گذارد. همینطور در ساخت هورمون‌های تیروئیدی و متابولیزم جسم اثر دارد. منابع خوراکی آن جملهند از: سبوس گندم، جو، ساردین، مرغ، گوشت، برنج قهوه‌ای، کلم، میوه خشک و تخم مرغ.

ویتامین B9

ویتامین بی نه یا اسید فولیک، برای خانم ها سودمند است. در تکامل لوله عصبی و حفظ تندرستی نخاع جنین در طی بارداری اثر مؤثری دارد. خوراکی هایی که شامل مقدار چشمگیری از اسید فولیک هستند شامل؛ جگر، عدس، سبوس برنج، مخمر آبجو، آرد سویا، نخود چشم بلبلی، لوبیای مرمری، لوبیا قرمز، بادام زمینی، اسفناج، برگ شلغم، گندم، کدو تنبل (کدو حلوایی)، مارچوبه، پرتقال وآجیل.

ویتامین B12

ویتامین بی دوزاده، از اعصاب و سلول‌های خونیمراقبت می‌کند. اگر سن شما بالای ۵۰ سال است، بدنتان به میزان زیادتری از این ویتامین نیاز دارد. فقدان این ویتامین سبب کم خونی، خراب اعصاب و فقدان حافظه می‌گردد. منابع خوراکی آن جملهند از:جگرگوساله، ماهی آزاد، فیله گوساله، تخم‌مرغ.

کولین اسید چرب

کولین (Choline) جزئی از ویتامین‌های گروه B می‌باشد و یک ویتامین واقعی نیست (Vitamin B4). کولین برای متابولیسم و متابولیزم چربی سودمند است. کولین را برای سوزاندن چربی در جسم استفاده نمایید. این ماده خیلی باارزش می‌باشد. اگر میزان کولین در جسم شما خیلی کم باشد، چربی اضافی در کبد جمع می‌شود. منابع کولین جمله است از: دل و جگر گاو، زرده تخم مرغ، گل کلم، خیار و بادام زمینی.

اینوزیتول

اینوزیتول، نیز نظیر کولین جزئی از ویتامینهای گروه B می‌باشد و در -Inositol[۱ جسم ساخته می‌گردد. اینوزیتول با کولین به متابولیسم چربی‌ها یاری می‌کنند. منابع آن جملهند از: دل و جگر گاو، گندم، سویا، تخم مرغ، آجیل.


نظر های خودتون را برای دانلود مداحی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد