خواص کیوی - 14 خاصیت میوه کیوی | مجله سلامت و دانلود مداحی

ناشر : دانلود مداحی

خواص کیوی - 14 خاصیت میوه کیوی | مجله سلامت و دانلود مداحی


مردم همواره به دلیل رنگ زیبای سبزی که در کیوی وجود دارد جذب آن می‌شوند. اما به دلیل داشته باشید که این میوه خوشمزه مزایای منحصر به شخصی دارد. در این مقاله همراه ما باشید تا چند مورد از مزایای این میوه را با هم مرور کنیم.

۱۴ فایده کیوی:

 1. این میوه به یاری آنزیم‌های خود، به هضم یاری می‌کند:

کیوی خام شامل actinidain (آنزیم حل کننده پروتئین) است که قادراست به هضم موادی همانند papain در پاپایا یا بروملین موجود در آناناس یاری کند.

 1. فایده کیوی برای مدیریت فشار خون

میزان بالای پتاسیم در کیوی قادراست بهمناسب کردن الکترولیت‌ها در جسم یاری کند. همین امر تاثیر سدیم را کم شدن می‌دهد و به مرتب کردن فشار خون جسم یاری بی‌شماری خواهد کرد.

 1. کیوی از ضرر به DNA پیشگیری می‌کند:

مطالعه انجام شده نشان می‌دهد که ترکیب منحصر به شخص آنتی اکسیدان‌ها در کیوی بهمراقبت از DNA یاری می‌کند. بعضی از پژوهشگران بر این باورند که این میوه به جلوگیری از سرطان یاری خواهد کرد.

 1. سیستم ایمنی جسم را تثبیت می‌کند:

ویتامین C بالای کیوی به همراه مواد آنتی اکسیدانی که در آن یافت می‌شود قادراست به تثبیت سیستم ایمنی جسم یاری کند.

 1. خصوصیات کیوی برای لاغری

شاخص گلیسمی پایین این میوه و فیبر بالایی که در آن وجود دارد سبب می شود کمتر گرسنه شوید. در چنین تقویتی جسم با ذخیره کردن چربی به موارد دیگر جواب نمی‌دهد.

 1. خوب شدن گوارش و حضم با کیوی

کیوی منشا عالی از فیبر است. این موضوع مانع از یبوست ودیگر مسائل روده می‌شود.

خصوصیات کیوی برای تندرستی

 1. فایده سم زدایی جسم کیوی

فیبر موجود در کیوی قادراست به سموم بچسبد و آن را از جسم خارج کند.

 1. خوب شدن تندرستی قلب با کیوی

میل کردن ۲ الی ۳ عدد کیوی در روز قادراست لخته شدن خون را تا ۱۸ درصد و تری گلیسیرید را تا ۱۵ درصد کم شدن دهد. زیادتر مردم از اسپرین برای کم شدن لخته شدن خون مصرف می‌کنند اما این دارو نیز پیامد جانبی دیگری همانند التهاب یا خونریزی روده را به همراه دارد. استفاده میوه‌هایی همانند کیوی مانع از لخته شدن خون می‌شود و در عین حال چنین پیامدهای را به همراه نخواهد داشت.

مقاله مرتبط: فهرست مواد خوراکی برای مبتلایان به دیابت
 1. کیوی برای مردمی که مبتلا به دیابت هستند سودمند است

همانطور که قبلا نیز بیان کردیم شاخص گلیسمی در این میوه پایین است. این موضوع بدین معناست که استفاده آن به شتاب میزان قند خون را بالا نمی‌برد. مردم دیابتی می‌توانند از این میوه مصرف کنند.

 1. خصوصیات کیوی برای تندرستی چشم

دژنراسیون ماکولا یکی از علت ها اصلی از دست دادن بینایی در کهنسالان است. مطالعات انجام شده بر روی ۱۱۰۰۰۰ مرد و زن نشان داد که استفاده سه عدد میوه در روز قادراست دژنراسیون ماکولا را تا ۳۶ درصد کم شدن دهد. این موضوع به دلیل میزان بالای لوتئین و زیگزانتین در کیوی است که هر دو ماده شیمیایی طبیعی هستند که در چشم انسان یافت می‌شوند. اگرچه میوه‌ها و سبزیجات متفاوتی مورد مطالعه قرار گرفته اند اما چنین تاثیر مشابهی در دیگر مواد یافت نشده است.

 1. کیوی تعادل قلیایی ایجاد می‌کند:

کیوی در گروه میوه‌های قلیایی قرار دارد و این موضوع بدین معناست که میزان مناسبی از مواد معدنی را برای کم شدن میزان اسیدی مواد دارد. تعادل مناسب اسیدو باز در جسم مزایایی همانند پوست شاداب و جوان، خواب عمیق تر، انرژی فیزیکی بی‌شمار، سرماخوردگی کمتر، آرتروز کمتر و پوکی استخوان کمتر را به همراه دارد.

 1. خصوصیات کیوی برای پوست

کیوی منشا مناسبی از ویتامین E است که یک آنتی اکسیدان شناخته شده برایمراقبت از پوست در برابر اسیب ‌های متفاوت است.

 1. مزه کیوی خیلی لذت قسمت است

کیوی ظاهر و مزه خیلی مناسبی دارد. زیادتر مردم این میوه را به دلیل ظاهر مختلفی که نسبت به دیگر میوه‌ها دارد دوست دارند. برای اینکه بتوانید میزانمناسب ی از مواد غذایی را داشته باشید مناسبتر است گونه های متفاوتی از مواد خوراکی را استفاده نمایید. هر ماده خوراکی کیفیت و مواد غذایی ویژه و منحصر به شخص خود را دارد. زیادتر مردم در رژیم خوراکی خود از منابع ممحدودهی مصرف می‌کنند و این موضوع به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود.

 1. کیوی آفت کش کمتری دارد

کیوی یکی از میوه‌های سالمی است که در جهان یافت می‌شود زیرا آفت کش بیشتری بر روی آن مورد مصرف قرار نمی‌گیرد.

میوه کیوی چه فایده هایی دارد؟

حقایق دلبرا و شگفت انگیز در مورد کیوی:

 • میوه کیوی بعد از نمایان کردن یک پرنده در نیوزیلند به این نام خوانده شد زیرا این پرنده نیز ظاهری شبیه به کیوی داشت.
 • بعضی از نوع های کیوی پوست برنز صافی دارند. به همین خاطر نمی‌توان گفت Ú©Ù‡ تمام کیوی‌ها Ø´Ú©Ù„ یکسانی دارند.
 • اگرچه کیوی بومی چین است اما تا Û¶Û° سال قبل عملا هیچ کسی در آمریکای شمالی چیزی در مورد آن نمی‌دانست. این میوه برای اولین بار در سال Û±Û¹Û¶Û² در ایالت متحده آمریکا معرفی شود.
 • با اینکه کیوی در هر دماییپرورش نمایان می‌کند اما زیادتر کیوی‌های جهان در ایتالیا، نیوزیلند Ùˆ شیلی رشد می‌یابند.
 • شما می‌توانید پوست ان را نیز میل کنید البته اگر حساسیتی به آن ندارید.

نحوه انتخاب کیوی سالم:

 • اگر کیوی نرسیده است آن را در دمای اتاق Ùˆ به دور از نور خورشید Ù†Ú¯Ù‡ دارید تا برسد.
 • همینطور می‌توانید کیوی نرسیده را کنار سیب ØŒ موز یا گلانگران دهید تا زودتر برسد.
 • بعد از اینکه کیوی رسیده شد آن را از دیگر میوه‌ها دور Ù†Ú¯Ù‡ دارید زیرا به گاز اتیلنی Ú©Ù‡ از این میوه‌ها ساطع می‌شود حساس است Ùˆ قادراست آن را خراب کند.
 • actinidain Ú©Ù‡ در کیوی خام یافت می‌شود آن را برای دسرها Ùˆ دیگر خوراکی هایی Ú©Ù‡ به صورت خام استفاده می‌شوند ناخوب کرده است زیرا قادراست دسر شما را بدمزه کند.

پیامد کیوی

میوه کیوی شامل میزان قابل اندازه گیری از اگزالات‌ها است. این ماده به طور طبیعی در زیادتر گیاهان و حیوانات یافت می‌شود. وقتی که اگزالات در مایعات جسم بیش از اندازه جمع شدننمایان می‌کند، قادراست کریستالیزه شود و در نهایت مسائلی برای تندرستی جسم ایجاد نماید. مردمی که مسائل کلیوی یا مسائل وابسته با کیسه صفرا را دارند مناسبتر است از میل کردن کیوی پرهیز کنند. بحث‌های بیشتری در مورد میزان خوب این میوه وجود دارد. کیوی همینطور شامل مواد آنزیمی وابسته با سندرم حساسیت به لاتکس میوه است. اگر به لاتکس حساسیت دارید، امکان پذیر است به کیوی نیز حساسیت داشته باشید.از آنجایی که رسیده کردن کیوی با گاز اتیلن این ماده را زیاد شدن می‌دهد مناسبتر است از میوه‌های طبیعی مصرف نمایید. پختن نیز قادراست چنین آنزیم‌هایی را غیر فعال نماید.


نظر های خودتون را برای دانلود مداحی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد