نشانه های بارداری دوقلو و چند قلو - 20 علامت حاملگی دوقلو | مجله سلامت و دانلود مداحی

ناشر : دانلود مداحی

نشانه های بارداری دوقلو و چند قلو - 20 علامت حاملگی دوقلو | مجله سلامت و دانلود مداحی


از کجا بفهمیم دوقلو بارداریم؟ شکم شما بزرگ تر از شکم دیگر مادرهای باردار است؟ مناسب امکان پذیر است این موضوع نشان دهنده بارداری دوقلو باشد. همواره زیادتر مردم شکم بزرگ در اوایل بارداری را علامت بارداری دوقلو می دانند اما سوال اینجاست که این موضوع چقدر قادراست دقیق باشد ؟ مصرف شیوه های تایید شده همانند سونوگرافی ایده آل ترین شیوه برای تایید تعداد جنین هاست. اما می توانید به دنبال علامت ها و نشانه هایی باشید که قبل از سونوگرافی در تایید این تقویت به شما یاری میکند. در این مقاله قصد داریم لیستی از علامت ها و نشانه ها بارداری دوقلو را با هم مرور کنیم. قبل از اینکه بخواهیم این لیست ها را با هم مرور کنیم اجازه دهید ببینیم چه چیزی سبب ایجاد بارداری دوقلو می شود.

چه عاملهای اقبال بارداری دوقلو را زیاد شدن می دهد؟

ژنتیک یکی از باارزش ترین عاملهای بارداری دوقلوست. بعضی از عاملهای دیگر شامل موارد زیر است:

شیوه های معالجه بارور. روش هایی که برای یاری به باروری انجام می شود همانند IVF، ZIFT به رحم سرایت داده می شود که امکان پذیر است به بارداری دوقلو منجر گردد.

 • بعد از ۳۰ سالگی، جسم زن هورمون FSH زیادتری تولید می کند و همین امر سبب می شود بیش از یک تخمک از تخمدان آزاد گردد. چنین تقویتی قادراست اقبال بارداری دوقلو را زیاد شدن دهد.
 • اگر قد شما زیادتر از میانیگن قد تعیین شده است و BMI تان ۳۰ یا بالاتر از آن است، اقبال بارداری دوقلو زیاد شدن نمایان می کند.
 • اگر در حال حاضر مادر بچه ها دوقلو هستید، باز هم امکان پذیر است در بارداری بعدی خود دوقلو به دنیا بیاورید.
 • مطالعه انجام شده توسط پزشک گری استینمن نشان می دهد که مادران غیر گیاهخوار، اقبال بارداری دوقلوی زیادتری نسبت به مادران گیاهخوار دارند.پرورش فزاینده بارداری های دوقلو از سال ۱۹۹۰، امکان پذیر است به دلیل معالجه هورمونی گاوها برای خوب شدن شیر و تولید آن باشد.

جالب اینجاست که زن های نیجریه ای اقبال زیادتری برای دارا بودن بارداری های دوقلو دارند زیرا آن ها خوراکی هایی همانند سیب زمینی شیرین را بیشتر استفاده می کنند. حتی اگر به هیچ کدام از طبقه بندی های بالا تعلق نداشته باشید باز هم امکان پذیر است دوقلو باردار شوید. به همین خاطر بایست بدانید چه وقتی چنین تقویتی را خواهید داشت. در دنباله همراه ما باشید تا علامت های این گونه بارداری را با هم مرور کنیم.

علامت های اولیه بارداری دوقلو:

 • میزان بالای hCG قادراست به وضعیت تهوع صبحگاهی بالاتری در طول دو هفته بارداری منجر شود. در بعضی از موارد، امکان پذیر است تهوع صبحگاهی خیلی شدیدی را تجربه نمایید که به آن استفراغ تند بارداری نیز گفته می شود. وضعیت تهوع شدید نیز قبل از نبود دوره های قاعدگی قادراست علامت چنین تقویتی باشد.
 • بارداری دوقلو به معنای خستگی، خواب آلودگی و بی حالی شدید دو الی سه هفته اولیه بارداری است. باپرورش دو جنین در بدن، شما به خواب و خوراکی ی زیادتری احتیاج خواهید داشت.
 • وقتی که دوقلو باردار هستید، اشتهایتان با احتیاج جنین زیادتر می شود. دو جنین احتیاج زیادتری به مواد خوراکی دارند.
 • خانم های که دوقلو باردار هستند شکم بزرگ تری نسبت به خانم ها باردار دیگر دارند. رحم شما امکان پذیر است بیش از رحم دیگر مردم پیشرفت نمایان کند تا فضای زیادتری برای دو جنین فراهم آورد.
 • تغییرات خلق و خو به دلیل شدت بالای هورمون های تولید شده توسط جسم برای برآورده کردن احتیاجمندی های پیشرفت ای جنین است. این موضوع به راحتی از هفته ششم بارداری قابل شناسایی است.
 • بارداری را می توان به یاری میزان زیاد شدن یافته hCG در خون یا ادرار شناسایی داد. اگر این میزان بالاتر از حد نرمال باشد، امکان پذیر است دوقلو باردار باشید. مصرف تست بارداری در منزل بعد از نبود دوره قاعدگی قادراست به شناسایی بارداری یاری کند. اگر دوقلو باردار هستید امکان پذیر است خط تیره در این تست دیده شود.

افزون بر مواردی که بیان شد، علامت ها و نشانه های متفاوت دیگری نیز وجود دارد که بارداری دوقلو را از بارداری متداولی متفاوت می کند.

علامت ها و نشانه ها زیادتری از بارداری دوقلو:

بسته به نشانه ها اولیه، می توان در مورد باردار بودن دوقلو یا بارداری متداولی تصمیم گیری کرد. اما علامت های دیگری نیز وجود دارد که به شما یاری می کند به نتیجه مناسبتر و منطقی تری برسید.

 • وقتی که دوقلو باردار هستید، امکان پذیر است سریع تر از مادرانی که یک جنین در رحم خود دارند، وزن اضافه نمایید.
 • دکتر همواره به طور منظم ارتفاع رحم را اندازه گیری می کند که از بالای استخوان ناحیه شرمگاهی تا بالای رحم سنجیده می شود. این میزان سن پیشرفت ای رحم را نشان می دهد. ارتفاع رحم اندازه هفته هایی است که بارداری پیشرفت کرده است. اگر این اندازه زیادتر از یک سانتی متر در هفته باشد، قادراست علامت بارداری دوقلو باشد.
 • حرکت جنین وقتی که بارداری دوقلو وجود داشته باشد زیادتر و به طور مکرر دیده می شود.
 • در انتهای سه ماهه اول، دکتر قادراست تستی را انجام دهد و ضربان قلب جنین را شناسایی نماید. اگر دوقلو باردار باشید، دو ضربان قلب خواهید شنید. با اینحال چنین تستی دقت کمتری نسبت به سونوگرافی دارد.
 • در بارداری دوقلو، تنگی نفس یکی از نشانه ها اولیه است زیرا دو جنین به دیافراگم فشار می آورند. اگر احساس ناراحتی می نمایید بایست با یک دکتر کارشناس مشورت نمایید.
 • گرفتگی عضلات نیز یکی از نشانه ها اولیه بارداری دوقلوست زیرا رحم زیادتر ز حد طبیعی بزرگ می شود. تا وقتی که در طول این گرفتگی ها خونریزی وجود نداشته باشد جای بی قراری نخواهد بود.
 • درد زایمان زودرس نیز در طول بارداری های دوقلو شایع است و بایست توسط دکتر به شتاب مورد تحقیق قرار گیرد.
 • درد کمر مکرر نیز نتیجه زیاد شدن وزن اضافی، بزرگ شدن رحم و فعالیت هورمونی زیادتر است. صاف ایستادن و گرفتن قفسه سینه قادراست به آرامش شما یاری کند. مطمئن شوید که کفش های آسان می پوشید.
 • ادرار مکرر در طول بارداری موضوع شایعی است. اما در مواردی که بارداری دوقلو وجود داشته باشد این تقویت زیادتر دیده می شود زیرا فشار وارد شده توسط دو جنین زیادتر خواهد بود. با اینحال نبایست استفاده مایعات خود را کمتر نمایید زیرا این موضوع برای آبرسانی به جسم الزامی است.
 • در این تقویت ضربان قلب سریع تر می شود. این موضوع بدین خاطر است که جریان خون برای حمل مواد غذایی مورداحتیاج جنین، به اکسیژن زیادتری احتیاج دارد.
 • در بارداری دوقلو ، جسم آب زیادتری در خود نگه می دارد. برای پیشگیری از ادم(خیز یا ورم) اعتماد حاصل نمایید که آب به اندازه می نوشید. هندوانه، سیب، مرکبات ،نخودفرنگی و کرفس به عنوان ادرارآورهای طبیعی عمل می کنند. افزون بر این، ترک سیگار و استفادهمناسب نمک در رژیم خوراکی قادراست به تندرستی جنین و شما یاری کند.
 • تست آلفافیتوپروتئین در طول سه ماهه دوم انجام می شود تا میزان پروتئین ترشح شده توسط کبد جنین اندازه گیری شود. میزان غیر طبیعی این تست نشان دهنده بارداری دوقلوست.

افزون بر مواردی که بیان شد، علامت ها و نشانه ها دیگری برای بارداری دوقلو وجود دارد که قادراست خیلی شبیه بارداری طبیعی باشد.

 • امکان پذیر است به بوی خوراکی ها حساسیت نمایان نمایید و وضعیت تهوع داشته باشید.
 • در بارداری دوقلو برای تندرستی و پیشرفت جنین ها، احتیاجمند جریان خون زیادتری هستید. زیاد شدن جریان خون، فشاری را بر روی رگ ها وارد می کند و سبب ایجاد رگ های واریسی می شود. افزون بر این فشار اضافی توسط جنین در رحم سبب فشرده سازی بخش های لگن می شود و منجر به بزرگ شدن رگ های نزدیک واژن می گردد.
 • مسائل گوارشی همانند نفخ، یبوست و سوزش سر دل علامت اولیه بارداری است. از استفاده خوراکی های پر ادویه و چرب پیشگیری نمایید، آب جسم خود را نگه دارید و نوبت های خوراکی کوچک تر اما مکرری را میل نمایید تا حال مناسبتری داشته باشید.
 • بی خوابی با فقدان خواب چیزی است که زیادتر خانم ها باردار به دلیل کمر درد، گرفتگی عضلات، سوءهضم، وضعیت تهوع و خستگی تجربه می کنند. مناسبترین شیوه برای خوابیدن در بارداری های دوقلو، به طرف پهلوست که بالشتی بین پاها و زیر شکم قرار می گیرد.
 • در طول هفته چهارم و پنجم بارداری دوقلو، امکان پذیر است سینه هایتان دردناک شود و به لمس حساس گردد. این موضوع به دلیل تغییرات هورمونی است.
 • بارداری دوقلو ریسک دچار به افسردگی پس از زایمان را زیاد شدن می دهد زیرا وقت زیادتری برای انطبلق تقویت مادر با تقویت پس از زایمان احتیاج خواهد بود. بر خلاف بارداری های متداولی، مادرانی که دوقلو باردار هستند زیادتر خسته می شوند و زیادتر خوراکی می خورند. روش های آرام سازی و مدیتیشن به همراه رژیم خوراکی خوب قادراست به جلوگیری از افسردگی یاری کند. شما می توانید با مادرانی که دوقلو باردار بوده اند صحبت نمایید و از تجربیات آن ها مصرف نمایید.

شکم بزرگ در اوایل بارداری قادراست علامت بارداری دوقلو باشد. اما آیا این موضوع بدین معنی است که وزن شما زیادتر از حد زیاد شدن نمایان خواهد کرد؟

وقتی که بارداری دوقلو را تجربه می نمایید چقدر وزن بایست اضافه نمایید؟

در جدول زیر زیاد شدن وزن مورد احتیاج در طول بارداری و نیز BMI را مشاهده می نمایید:

وزن قبل از بارداری BMI زیاد شدن وزن پیشنهاد شده به کیلوگرم
کمتر از وزن عادی و طبیعی کمتر از ۱۸.۵ ۱۲-۱۸
وزن طبیعی ۱۸.۵–۲۴.۹ ۱۱-۱۵
اضافه وزن ۲۵–۲۹.۹ ۷-۱۱
چاقی ۳۰ و زیادتر از آن ۵-۹

بارداری دوقلو چگونه قادراست بر روی تندرستی جنین ها اثر بگذارد؟

مناسب همانطور که می دانید بارداری دوقلو قادراست بر روی جنین نیز تاثیر بگذارد. بعضی از مسائلی که امکان پذیر است برای جنین ایجاد شود را در دنباله با هم مرور می کنیم:

 • زایمان زودرس: بچه های که در این تقویت بزرگ می شوند امکان پذیر است قبل از ۳۷ هفتگی به دنیا بیابند و به نظارت دقیق تر احتیاج داشته باشند. این موضوع سبب ایجاد مسائل متعددی در تندرستی بچه می شود. آن ها امکان پذیر است مسائل روده ای و تنفس را داشته باشند. افزون بر این، مسائل زیاد مدت قادراست در برگیرنده تاخیر در پیشرفت بچه باشد و همین امر سبب می شود بچه نتواند به مناسبیپرورش کند و عملکرد مناسبی در مدرسه نشان دهد.
 • مسائلپرورش در جنین: بارداری دوقلو امکان پذیر است وابسته با مسائلپرورش همانند کوچک تر بودن نوازد باشد. اگر چنین تقویتی وجود داشته باشد، دوقلوها را دوقلوهای متضاد می نامند. نرخپرورش جنین قادراست در هفته ۳۰ الی ۳۲ بارداری اندک شود.
 • پیامد وزن اندک به زمان تولد: بچه های که به زمان تولد وزن اندکی دارند زیادتر از دیگرین مسائلی همانند فشار خون بالا و رتینوپاتی نارس را خواهند داشت. بچه های که وزن آن ها به زمان تولد کمتر از ۲۵۰۰ گرم است دربرابر ریسک پیشرفت مسائل درازمدت نظیر مسائل بینایی و شنوایی، فلج مغزی و عقب ماندگی ذهنی هستند.
 • کاستی به زمان تولد: بارداری دوقلو قادراست سبب ایجاد کاستی در بچه ها شود و تندرستی کلی جسم آن ها را تحت اثر خود قرار دهد. این موضوع امکان پذیر است منجر به تغییر در عملکرد جسم گردد یا شکل قسمت های جسم را تغییر دهد. بچه ها متعدد امکان پذیر است به زمان تولد کاستی هایی را در صورت خود داشته باشند.
 • سندرم Twin to twin transfusion تقویتی است که در آن یک جفت بین دو بچه از طریق تشکیل رگ های خونی غیر طبیعی به اشتراک گذاشته می شود. در طول این فرایند، یک بچه جریان خون به اندازه گرفتن می کند و زندگی جنین دیگر به ریسک می افتد. با اینحال جراحی به یاری لیزر قادراست چنین تقویتی را معالجه کند. آمنیوسنتز یکی دیگر از آزمایشات پیش از تولد برای معالجه TTTS است، که در آن مایعات اضافی آمنیوتیک از رحم تخلیه می شود.

خود بارداری قادراست تقویت پیچیده ای باشد پس بایست خود را برای آن مهیا سازید.


نظر های خودتون را برای دانلود مداحی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد