خواص دارچین | خاصیتهای دارچین | میزان مصرف دارچین در روز | مجله سلامت و دانلود مداحی

ناشر : دانلود مداحی

خواص دارچین | خاصیتهای دارچین | میزان مصرف دارچین در روز | مجله سلامت و دانلود مداحی


مکملی برای معالجه دیابت، مرتب کردن توده بدنی، تندرستی قلب عروق و آنتی اکسیدانی قوی.

آیا شما از آن دسته مردمی هستید که فقط مزه و عطر دارچین را در کلوچه‌های دارچینی می‌پسندند؟ اگر این طور است، بایست بدانید که در واقع دارچین برای تندرستی تمام جسم خیلی سودمند است (که البته این درباره کلوچه‌های دارچینی صدق نمی‌کند؛ متاسفم!) پس بیائید با هم نگاه دقیق‌تری به خصوصیات دارچین بیاندازیم.


پیشینه دارچین

استفاده دارچین برای حفظ تندرستی جسم به سال‌ها پیش باز می‌گردد و امر جدیدی نیست.

در واقع، سابقه مصرف دارویی از چوب دارچین در طب سنتی شرق و غرب به چندین هزار سال پیش باز می‌گردد، برای معالجه مریضی‌هایی از قبیل بی‌اشتهایی مفرط، نفخ، آشفتگیات گوارشی همراه با تهوع، نفخ معده همراه با گاز و … افزون بر این ردپایی دارچین را برای معالجه مریضی دیابت در طب سنتی کره، چین و روسیه می‌توان یافت.

اما فایده معالجه ای دارچین دراثر چیست؟ جواب این سوال در مواد طبیعی دارچین نهفته شده است و به طور ویژه در عصاره روغن دارچین (روغنی قابل تبخیر در دارچین که عطر گل از آن گرفته می‌شود) از قبیل eugenol و cinnamaldehyde و همینطور مواد فنولیک از قبیل پلی‌فنول گونه A.


پژوهش‌های نوین در مورد دارچین

افزون بر کاربردهای قدیمی، پژوهش‌های نوین حاکی از آن است که مواد موجود در دارچین از مزایای بی‌شماری برخوردار است. از جمله این موارد می‌توان به مرتب کردن قند خون در دیابت گونه ۲، بهسازی توده بدنی (آب، استخوان، چربی و عضلات) خوب شدن پارامترهای قلبی عروقی و فایده قابل توجه آنتی اکسیدانی ذکر کرد.

همینطور بخوانید: خصوصیات دارچین و عسل

در زیر مرور مختصری بر نتایج این پژوهش‌ها می‌کنیم.

دارچین برای مرتب کردن قند خون

بر اساس تحقیقاتی که از سوی Khan بر روی مردم مبتلا به دیابت گونه ۲ صورت پذیرفت، نشان داده شد مردمی که هر روزه بین ۱، ۳ یا ۶ گرم دارچین استفاده می‌کنند در ظرف مدت ۴۰روز مقدار قند خون آنان بین ۱۸ تا ۲۹ ٪ کم شدن یافته است.

هرچه مقدار استفاده دارچین زیادتر بود، کم شدن قند خون سریع‌تر و در صورت استفاده حجم کم‌تری از دارچین، کم شدن قند خون کندتر و طول معالجه زیاد‌تر می‌شد.

به تازگی تحقیقی با ماهیت دارونمایی بر روی دو گروه متشکل از ۷۹ نفر از مردم مبتلا به دیابت گونه ۲ صورت پذیرفت. به یک گروه در روز ۳۳۶ گرم عصاره دارچین (معادل ۳ گرم پودر دارچین) آمیخته درآب داده شد و به گروه دوم، ظاهرا داروی دیابت، این روند برای چندین ماه دنباله یافت. قند خونِ گروه اول که از عصاره دارچین مصرف کرده بودند ۱۰.۳٪ کم شدن یافت که در مقایسه با گروه دوم که از دارونماها مصرف کرده بودند و فقط ۳.۴٪ از قند خونشان پایین آمده بود به طور معنا داری مختلف بود.

در تحقیقی دیگر برای کنترل دیابت با دارونمایی، که از سوی زیگن فوس بر روی دو گروه انجام گرفت، ۲۱ نفر بزرگسال که با مسئله سندرم متابولیک (ریسک دچار به دیابت) مواجه بودند، انتخاب شدند و برای مدت ۲۱ هفته به آنان عصاره دارچین (۵۰۰ گرم در روز) آمیخته در آب و به گروهی دیگر دارونما داده شد.

نتایج حاکی از آن بود که ۸۳٪ از مردم که عصاره دارچین استفاده کرده بودند به طور معنا داری با کم شدن قند خون روبرو شدند (در محدوده ۸٪ کم شدن قند خون) که در مقایسه، تنها ۳۳٪ از مردمی که از دارونماها مصرف کرده بودند قند خونشان کم شدن یافته بود.


بهسازی توده بدنی با استفاده دارچین

در تحقیق فوق‌الذکر، این دو گروه به تناوب مورد آزمون توده بدنی نیز قرار گرفتند. چربی جسم آنان در محدوده ۰.۷٪ کم شدن یافت و در عوض حجم عضلات آنان ۱.۱ ٪ زیاد شدن یافته بود. این تحولات بدون هیچ‌گونه تغییری در برنامه خوراکی یا فعالیت‌های بدنی مردم رخ داده بود.


دارچین برای خوب شدن پارامترهای قلبی عروقی

در تحقیقی که از سوی Khan صورت پذیرفته بود و پیش از این ذکر شد، اشخصی که مبتلا به دیابت گونه ۲ بودند و هر روزه ۱، ۳ یا ۶ گرم عصاره دارچین استفاده کرده بودند، ظرف مدت ۶۰ روز به طور معنا داری در پارامترهای قلبی عروقی آنان تغییراتی حاصل شد از جمله: محدوده ۲۳ تا ۳۰٪ ازمقدار تری‌گلیسیرید، محدوده ۷ تا ۲۷٪ از غلظت لیپوپروتئین (LDL) کلسترول و بین ۱۲ تا ۲۶٪ از مقدار کلسترول خون آنان کاسته شده بود.

و در تحقیق صورت گرفته از سوی زیگن فوس، استفاده عصاره دارچین ۳.۸٪ از مقدار فشار خون مردم کاسته بود. بعلاوه، در تحقیقاتی دیگر نشان داده شد که دارچین به طور ناخود آگاه از مقدار فشار خون بالا می‌کاهد.


خصوصیات قابل توجه آنتی اکسیدانی دارچین

همانطور که در بالا ذکر شد، دارچین شامل پلی‌فنول است. همین ترکیب در دارچین خیلی حائز ارزش است زیرا پلی‌فنول لبریز از مواد آنتی اکسیدانی می‌باشد که صدمات اکسیداتیو دراثر رادیکال‌های آزاد را به حداقل می‌رساند.

بر اساس تحقیقاتی که به تازگی صورت گرفته، وضعیت آنتی اکسیدانی و صدمات دراثر آنتی اکسیداتیو دو گروه از مردم چاق که در ریسک دچار به دیابت بودند را مورد تحقیق قرار دادند. به ۱۱ نفر از مردم گروه اول عصاره دارچین آمیخته در آب داده شد و به ۱۰ نفر بعدی در گروه دوم دارونما. مردم گروه اول که عصاره دارچین استفاده کرده بودند در مجموع با توجه به نشانه ها فزاینده آنتی اکسیدانی، محدوده ۱۴٪ از صدمات دراثر اکسیداتیو در امان ماندند.


امنیت دارچین

در صورت استفاده غذا و مقتضی، دارچین مکملی بی‌آسیب است. در واقع در ایالات متحده دارچین اساسا به عنوان ماده‌ غذا کاملا سالمی شناخته می‌شود.

در دوران بارداری استفاده دارچین در گونه های مواد خوراکی مجاز است اما استفاده غذا دارچین فراتر از آنچه در مواد خوراکی یافت می‌شود، اکیدا ممگونه است.


مقدار استفاده دارچین در روز

تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی‌گرم دارچین در روز برای تندرستی و مواردی که ذکر شد، کفایت می‌کند.

همینطور بخوانید: خصوصیات زردچوبه

خصوصیات روغن دارچین

زمان مرور راهنمای روی روغن های الزامی، با بعضی نام‌ های عامیانه مثل روغن دارچین، روغن پرتقال، روغن اسانس لیمو و روغن اسطوخودوس مواجه خواهید شد. در ظاهر شاید مصرف خود این مواد طبیعی مناسبتر از روغن‌شان باشد اما آنچه روغن‌ های الزامی را از گیاهان متفاوت می کند، توانایی و خصوصیات زیادتر آنانست.

دارچین دارای سابقه ای خیلی زیاد و جالب است؛ در واقع، خیلیی از مردم آن را یکی از قدیمی ‌ترین ادویه های موجود در تاریخ می ‌دانند.

دارچین به شدت توسط مصریان باستان اهمیت ‌گذاری شده بود و برای هزاران سال توسط دکتران چینی و آیورودا در آسیا به کار گرفته شد تا به التیام تمام چیز از افسردگی گرفته تا زیاد شدن وزن یاری کند. مردم قرن هاست که از دارچین به صورت های متفاوت هنظیر عصاره دارو، آشامیدنی، چای یا فرم گیاهی و.. مصرف می کنند.

دنباله مقاله را بخوانید: خصوصیات روغن دارچین

نظر های خودتون را برای دانلود مداحی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد