دلایل ریزش مو در زنان - چرا موی خانم‌ها نازک می‌شود؟ | مجله سلامت و دانلود مداحی

ناشر : دانلود مداحی

دلایل ریزش مو در زنان - چرا موی خانم‌ها نازک می‌شود؟ | مجله سلامت و دانلود مداحی


آیا شما نیز متوجه ریزش مو شده‌‎اید؟ برای پیشگیری از ریزش مو چه کاری می‌توان انجام داد؟ مناسبترین شیوه برای درک نحوهپرورش موها، تصور آن به صورت یک باغ بزرگ است. اینکه موهای شما چگونهپرورش می‌کند به طور کامل نتیجه اتفاقاتی است که در داخل جسم رخ می‌دهد. هنظیر یک باغ، سیکلپرورش طبیعی موها بایست منجر به ایجاد محصول یا همان مو شود. سیکلپرورش خیلی باارزش است زیرا اگر به درستی انجام نشود امکان پذیر است منجر به ریزش مو گردد. هر چیزی که با این سیکل تداخل داشته باشد( همانند استفاده داروهای ویژه، مریضی، عفونت یا مواد شیمیایی) قدرت توقفپرورش مو را خواهد داشت. این یک فرآیند پویاست و هر چیزی که سبب متوقف شدن این سیکل شود قادر است سبب ریزش موهای شما گردد. اگرچه ریزش مو در زیادتر آقایان به عنوان یک مسئله همیشگی در دید گرفته می‌شود اما در خانم‌ها نازک شدن مو زیادتر اتفاق می‌افتد. زیادتر خانم‌ها در سن ۵۰ الی ۶۰ سالگی خود متوجه این موضوع می‌شوند اما علت ها ایجاد آن خیلی متگونه است.

رشد موها:

مو در سه سیکل مختلفپرورش می‌کند: آناژن، کاتاژن و تلوژن. تقریبا ۹۰ درصد موهای سر مربوط به آناژن یا همان فازپرورش هستند که حضور آن‌ها از ۲ تا ۸ سال طول می‌کشد. کاتاژن یا مرحله سرایتی، عموما بین ۲ الی ۳ هفته طول می‌کشد و در طول این دوره فولیکول‌های مو کوچک تر می‌شوند. در طول سیکل تلوژن که تقریبا دو الی چهار ماه طول می‌کشد، مو استآسان می‌کند. بیشتریت قریب به اتفاق موهای موجود بر روی سر در حالپرورش هستند. تنها ۱۰ درصد از آن‌ها در فاز سرایتی یا استآسان قرار می‌گیرند. برای زیادتر مردم همواره موها به اندازه ۶ اینچ در سالپرورش نمایان می‌کند.

ریزش مو:

زیادتر مردم هر روزه ۵۰ الی ۱۰۰ تار موی خود را از دست می‌دهند. در روزهایی که مو شسته می‌شود، امحل از دست دادن مو به ۲۵۰ تار می‌رسد. اما برای پیشگیری از ریزش مو نبایست شستشو را کنار بگذارید .زیرا اینکار نیز سبب ریزش موی شدیدتر خواهد شد. برای مردمی که دوست ندارند ریزش موی خود را حساب کنند نیز روش‌هایی وجود دارد که با مصرف آن قادر خواهند بود نازک شدن یا نرخ ریزش را محاسبه کنند. همواره این موضوع در خانم ها متفاوت مختلف است. وقتی که صبح از خواب بیدار می‌شوید امکان پذیر است تعداد بیشتری تار مو بر روی بالشت وجود داشته باشد. وقتی که موهای خود را شانه می‌نمایید، زیادتر از حد متداولی موهای خود را از دست می‌دهید. همینطور علامت‌های بصری دیگری نیز وجود دارد که خانم ها می‌توانند در طول وقت به دنبال آن باشند. اگرچه در آقایان همواره موها از سمت پیشانی یا تاج سر به سمت عقب کشیده می‌شوند اما در خانم ها نازک شدن مو در یک سوم یا نیمی از موهای سر مشهودتر است. بعضی از اوقات خط پیشانی آن‌ها به صورت دست نخورده باقی می‌ماند. وقتی که یک مریض با بی قراری ریزش مو به دکتر رجوع می‌کند همواره شیوه های متفاوتی برای شناسایی علت ریزش مو وجود دارد که دکتر قادراست از آن مصرف نماید. آزمایش‌های خون اولیه برای شناسایی مواردی همانند کم خونی، مسئله در غده تیروئید یا وجود مریضی‌های خود ایمنی انجام می‌شود.

ژنتیک:

وقتی که یک مریض به دکتر رجوع می‌کند امکان پذیر است از او در مورد وجود سابقه ریزش مو در خانواده نیز سوال شود.اگر اعضای خانواده مسئله مشابهی داشته باشند، می‌توان به موضوع ژنتیک نیز مشکوک بود. با مصرف یک ذره بین ویژه می‌توان اندازه متغیر فولیکول‌ها را مشاهده کرد. بعضی از این موها نازک و بعضی ضخیم هستند. این‌ها دو علامت عمده از ریزش موی مدلی خانم هاه است که ریزش موی آندروژنتیک هم ندلگرمیه می‌شود. این یک مریضی ارثی است که تقریبا ۳۰ میلیون نفر از خانم ها آمریکایی را تحت اثر گذاشته است. این گونه ریزش همواره در ۵۰ درصد خانم‌ها رخ می‌دهد. اگرچه ریزش موی مدلی خانم هاه زیادتر در اواخر ۵۰ الی ۶۰ سالگی رخ می‌دهد اما امحل بروز آن در طول دوران نوجوانی و جوانی نیز وجود دارد. همواره، وقتی که فولیکول مو کوچک‌تر می‌شود، با یک فولیکول موی هم اندازه جانشین خواهد شد. اما در خانم های که مبتلا به ریزش موی مدلی خانم هاه هستند، این موی جدید نازک‌تر و ظریف‌تر است . فولیکول‌های مو به تدریج کوچک تر می‌شود و فرآیندپرورش مو متوقف خواهد شد.

تقویت دکتری و دیگر فاکتور های:

اگر فولیکول‌های مو اندازه یکسانی داشته باشند یا اگر ریزش مو به صورت ناگهانی باشد، به احتمال بیشتر به دلیل تقویت دکتری است. طیف وسیعی از تقویت دکتری وجود دارد که قادراست سبب ریزش مو در شخص شود. رایج‌ترین تقویت شامل باردار بودن، آشفتگیات غده تیروئید و کم خونی است. مریضی‌های دیگری همانند مریضی خود ایمنی، سندروم تخمدان پلی کیستیک(PCOS) و مسائل پوستی همانند پسوریازیس و درماتیت سبورئیک نیز امکان پذیر است در این ریزش مو دخیل باشند. اگرچه رابطهی بین یائسگی و ریزش مو وجود دارد اما این رابطه به صورت مستقیم نیست. یائسگی و ریزش مو تنها امکان پذیر است در یک سن ویژه آغاز گردند. دیگر علت ها برای ریزش مو شامل استرس بیش از اندازه، ترومای فیزیکی همانند جراحی یا مریضی‌های شدید، کم شدن وزن شدید و ناگهانی در طول یک دوره کوتاه؛ استفاده ویتامین A بیش از اندازه است. ریزش مو امکان پذیر است بعد از دو هفته تا شش ماه بعد از این تجربیات رخ دهد. بعضی از مردم امکان پذیر است جراحی کرده باشند و حالشان مناسب باشد اما بعد از دو هفته موها آغاز به ریزش می‌کند. این تقویت از شخصی به شخص دیگر متغیر است.

بعضی از روش‌هایی که در آن مو آغاز به نازک شدن می‌کند مصرف بیش از اندازه از محصولات آرایشی و استوار بستن موست.همه ی کارهایی که خانم‌ها بر روی موهای خود انجام می‌دهند همانند رنگ کردن، معالجه‌های شیمیایی، برس‌های بد، مصرف موصاف‌کن ها امکان پذیر است منجبر به نازک شدن یا حتی ریزش مو گردد. وقتی که مو مرطوب است، برس زدن بیش از اندازه یا خشک کردن خشن با حوله نیز قادراست به موهای شما اسیب وارد کند.خوشبختانه در زیادتر این مواردپرورش مو از ابتدا آغاز می‌شود با معالجه‌های درست فرآیند ریزش مو متوقف خواهد شد. اما اگر تقویت مناسبتر نشد بایست با یک کارشناس پوست و مو مشورت شود.


نظر های خودتون را برای دانلود مداحی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد