علت درد پا چیست؟ 10 دلیل و راه درمان درد کف یا پاشنه پاها | مجله سلامت و دانلود مداحی

ناشر : دانلود مداحی

علت درد پا چیست؟ 10 دلیل و راه درمان درد کف یا پاشنه پاها | مجله سلامت و دانلود مداحی


چه چیزی سبب درد پا می شود؟

پاها همواره بنیان و اساس کل جسم هستند و می توانند به ما یاری کنند کیلومترها پیاده روی کنیم. با وجود ۲۶ استخوان، ۳۳ مفصل و شبکه ای از ۱۰۰ تاندن، عضله و رباط امکان پذیر است این عضو به راحتی گرفتار مسئله شود. اینکه پاشنه شما درد می کند یا مسئلهی در انگشت پای خود دارید بیشتر باارزش نیست. مشکل باارزش شناسایی محل درد و مصرف گزینه های معالجه ای برای کم شدن آن است.

  1. درد در پاشنه: التهاب رباط کف پا

درد پاشنه یکی از شایع ترین مسائلی است که پا را تحت اثر خود قرار می دهد. التهاب رباط کف پا نیز شایع ترین دلیل درد پاشنه است. اگر به زمان پایین آمدن از تختخواب در صبح و گام برداشتن احساس درد شدیدی زیر پاشنه دارید، امکان پذیر است به التهاب رباط کف پا مبتلا شده باشد.

التهاب رباط کف پا که همواره از استرس و فشار تکراری بر روی پا ناشی می شود اکثر بعد از دوره های زیاد غیر فعال بودن بدتر می شود. این گونه التهاب وقتی که استآسان می نمایید و می خوابید آرام می شود و تورم کمتر می گردد. وقتی که بر روی پای خود می ایستید، وزن جسم را بر روی بافت ملتهب وارد می نمایید. التهاب رباط کف پا به دلیل عضلات تنگ پا و ساق پا بدتر می شود.

معالجه کم شدن التهاب، استآسان کردن (پرهیز از انجام فعالیت هایی است که درد را بدتر می کند)، مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، مصرف یخ و ماساژ دادن است. پوشیدن کفش هایی با قوس مناسب نیز قادراست یک مطلب کلیدی برای کم شدن درد باشد. زیاد شدن وزن نیز در این تقویت قادراست فشار زیادتری بر روی پا وارد کند.

در یکی از مطالعات انجام شده نمایان شد مردمی که التهاب رباط کف پای مزمن دارند سه برابر زیادتر از دیگر مردم چاق هستند. کم شدن وزن قادراست فشار بر روی پا را کم شدن دهد. اگر درد پا بیش از دو هفته طول کشید حتما با یک دکتر مشورت نمایید. او قادراست معالجه فیزیکی، تزریق کورتیزون یا دیگر موارد را توصیه کند.

  1. درد پاشنه: خار پاشنه

خار پاشنهپرورش استخوانی اضافی است که از پایه یا پشت پاشنه به بیرون می زند. این موضوع اکثر به همراه مریضی التهاب رباط کف پا رخ می دهد و علامت های مشابهی با آن دارد(درد در پشت انتهای پا). این مریضی به معالجه های مشابهی که در بالا بیان کردیم جواب می دهد اما بعضی از مردم بر این باورند که این دو مسئله یکسان نیستند. در حقیقت خار پاشنه الزاما یک مسئله نیست.

بر اساس گفته های AAOS، از هر ۱۰ نفر یک نفر به این تقویت مبتلا می شود اما با این وجود، یک نفر از ۲۰ نفری که خار پاشنه دارد درد پا را تجربه می کند. با اینکه خار پاشنه به خودی خود امکان پذیر است دردناک نباشد اما این برآمدگی ها قادراست بافت های احاطه کننده را برانگیختن سازد.

دلایل شایع خار پاشنه، ترومای تکراری به پایه پاشنه، چاقی، کفش ناخوب یا ژنتیک است. معالجه این تقویت استآسان کردن، مدیریت درد با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، یخ و کشش است.

  1. درد زیر پا: زگیل کف پا

اگر به زمان راه رفتن احساسی شبیه وجود ریگ در کفش را دارید حتما کف پای خود را برای وجود زگیل کف پا تحقیق نمایید. زگیل کف پا به دلیل عفونت در پوست رخ می دهد. امابر خلاف دیگر گونه های زگیل، این گونه زگیل به سمت خارجپرورش نمی کند و در عوض راه رفتن و ایستادن سبب می شود به سمت پوستپرورش نماید. همین امر سبب می شود درد و حساس بودن به لمس در زیر پا ایجاد گردد.

امکان پذیر است تنها یک زگیل در زیر پا داشته باشید یا آن ها را به صورت توده ای تجربه نمایید. زگیل ها همواره نقطه های سیاه رنگی دارند که نواحی کوچکی از خون خشک شده هستند. زگیل کف پا قادراست بدون هیچ معالجه ای از بین برود اما این موضوع امکان پذیر است سال ها طول بکشد.

این موارد شخص را دربرابر مسائل حاد جسمی قرار نمی دهند اما می توانند سبب ایجاد ناراحتی و درد شوند. داروهای لایه بردار بدون نسخه یا بسته های شامل سالیسیلیک اسید قادراست سلول های مرده زگیل را به تدریج در خود حل کند.

اگر زگیل شما به یاری معالجه های خانگی خوب شدن نمایان نکرد، مناسبتر است از دکتر یاری بگیرید. او تلاش می کند به یاری نیتروژن مایع زگیل را منجمد کند، بسوزاند، بخراشد یا بردارد. همانطور که می دانید زگیل ها مسری هستند پس از ارتباط با مردم دیگر و پوشیدن کفش های آنان پیشگیری نمایید.

همینطور بخوانید: مسائل شایع پاها
  1. درد زیر پا: پینه

این تکه های ضخیم و سخت پوست در طول وقت و به عنوانمراقبت طبیعی جسم در برابر مالش یا فشار زیاد مدت ایجاد می شود. این موارد از پوست زیرینمراقبت می کنند.

وقتی که پینه در پا ظاهر می شود همواره بر روی کف پا یا پاشنه دیده می شود و قادراست به زمان ایستادن یا راه رفتن دردناک باشد. همواره دلیل ایجاد پینه پوشیدن کفش های ناخوب است اما مسائل راه رفتن نیز قادراست فشار اضافی بر روی پا وارد نماید. برای معالجه پینه می توانید از سنگ پا برای برداشتن پوست مرده در حمام مصرف نمایید.

فقط مواظب باشید پوست بیشتری برندارید زیرا این کار سبب ایجاد خونریزی و سپس عفونت می شود. بعد از اینکه از حمام خارج شدید، مرطوب کننده را به همراه اسید سالیسلیک یا آمونیوم لاکتات بر روی پا و دوبار در روز اعمال نمایید. از به کار بردن ریش تراش و قیچی پیشگیری نمایید.

این کار سبب از دست دادن بافت های سالم و ایجاد عفونت می شود. بدون پیشنهاد دکتر از پدها نیز مصرف ننمایید.تلاش نمایید از انجام فعالیت هایی که سبب ایجاد پینه می شود پیشگیری نمایید. برای جلوگیری از بروز پینه های بعدی، کفش خوب بپوشید و آشفتگی راه رفتن را اصلاح نمایید.

  1. درد انگشت پا: انحراف شست

بر خلاف زیادتر مسائل پا که احساس می شوند اما دیده نمی شوند، انحراف شست پا را می توان به سادگی مشاهده کرد. این انحراف به دلیل مکانیک معیوب پا ایجاد می شود که شیوه راه رفتن را تحت اثر خود قرار می دهد. سال ها حرکت ناهنجار و فشار بر روی مفصل شست پا قادراست شکل آن را تغییر دهد. با خارج شدن تدریجی استخوان ها از تراز اصلی شان، این برآمدگی ها نیز ظاهر می شود.

مردمی که گونه ویژهی از پا را دارند( قوس اندک یا پای صاف)، زیادتر دربرابر ریسک پیشرفت این برآمدگی ها و انحراف ها هستند. از آنجایی که ساختار مکانیکی پا اکثر ارثی است، انحراف شست پا را می توان در اعضای خانواده نیز مشاهده کرد. وقتی که راه می روید مفصل انگشت شست زیادترین وزن را تحمل می کند. به همین خاطر اگر انحراف شست پا معالجه نشود قادراست درد شدید و همیشگی را به همراه داشته باشد.

کیسه پر شده از مایع در اطراف مفصل قادراست ملتهب شود و مسائل زیادتری را ایجاد نماید. علامت ها اکثر وقتی دیده می شود که کفش ناخوب می پوشید. همواره خانم ها زیادتر از آقایان دربرابر پیشرفت این تقویت قرار دارند و این موضوع به دلیل کفش های ناخوب است.

برای کم شدن درد از کفش هایی مصرف نماییدکه فضای زیادتری برای انگشتان پا و پاشنه داشته باشد. پدهای ژلی که بر روی انگشت پا قرار می گیرد قادراست ناحیه را بپوشاند و از درد آن بکاهد. مصرف یخ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و پرهیز از فعالیت خایی که سبب ایجاد درد می شود نیز سودمند خواهد بود.

برای انحراف هایی که به شدت ملتهب شده اند، دکتر قادراست کورتیزون تزریق کند تا تورم و ناراحتی آن کمتر شود. اگر انحراف شست پا در حال بدتر شدن بود، درد بیشتری داشت یا بر روی حرکت شما اثر گذاشت می توان از گزینه جراحی مصرف کرد.

  1. درد انگشت پا: میخچه و پینه

میخچه و پینه در اصل یک موضوع هستند فقط میخچه در قسمت هایی از پا که وزن را تحمل نمی کنند رخ می دهد. این ها همواره کوچک و دایره ای با مرکز تعریف شده ای هستند که می توانند نرم یا سفت باشند.

بر خلاف تاول که به شتاب شکل می گیرد، میخچه در طول وقت و به دلیل سایش تکراری ایجاد می شود و قادراست به زمان راه رفتن یا ایستادن دردناک باشد. معالجه این گزینه نیز هنظیر پینه است. تلاش برای حذف تجمعات پوستی و مصرف مرطوب کننده برای نرم کردن پوست.

  1. درد انگشت پا: نقرس

نقرس شکلی از آرتریت التهابی است که دوره های درد سوزناک ناگهانی، سفتی و تورم در مفصل را سبب می شود. مقصر اصلی ایجاد نقرس، میزان اضافی از اسید اوریک است. اسید اوریک ماده ای است که به طور طبیعی در جسم یافت می شود.

با اینکه جسم همواره میزان اسید اوریک را جسم تنطیم می کند اما مقادیر بیشتر آن قادراست به ایجاد کریستال هایی منجر شود که در مفاصل رسوب می کند. حملات نقرس وقتی رخ می دهد که چیزی سبب افزایس میزان اسید اوریک شود. درد نقرس همواره در شب زیادتر است.

این مریضی در آقایان زیادتر دیده می شود. ۶۰ درصد از مردمی که حمله نقرس را تجربه می کنند دومین حمله را نیز در عرض یکسال خواهند داشت.

برای جلوگیری از بروز حملات بعدی، دکتر قادراست از دارو مصرف کند. تغییر روش زندگی همانند اصلاح رژیم خوراکی برای کم شدن میزان اسید اوریک نیز سودمند خواهد بود.

  1. درد توپک پا: آتروفی پوسته چربی

وقتی که بستر طبیعیمراقبت کننده در توپک پا از بین می رود، امکان پذیر است به زمان راه رفتن در صخره ها یا ایستادن دردی احساس شود. متاسفانه نازک شدن این لایه چربی شایع و همیشگی است.

برای جلوگیری از بروز چنین مسئلهی، مناسبتر است از ا هر چیزی که سبب ایجاد فشار بر روی توپک پا می شود پیشگیری نمایید. این موضوع در برگیرنده پوشیدن کفش پاشنه بلند و راه رفتن بدون کفش در محیط های ناهموار است.

  1. درد توپک پا: نوروما

نوروما التهاب یا ضخیم شدن بافت اطراف اعصاب بین پایه انگشتان پاست. مردم اکثر درد را شبیه دارا بودن سنگ در کفش توصیف می کنند اما علامت های آن شامل حس سوزش، لرزش و بی حسی بین انگشتان پا و در توپک پاست.

شایع ترین گونه نوروما، نورومای مورتون است گه در پایه انگشت سوم و چهارم رخ می دهد. نوروماها اکثر در خانم های که کفش پاشنه بلند می پوشند رخ می دهد اما وقتی که اسیبی به پا وارد می شود نیز ایجاد می گردد.

استراحت، مصرف یخ ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی نیز قادراست به طور مزمان درد را تسکین بقسمتد. اگر چنین تقویتی معالجه نشده رها شود، قادراست بدتر گردد.

  1. درد بالای پا: تاندونیت

التهاب تاندون های منقبض کننده که انگشتان پا را صاف می کنند شایع ترین دلیل درد در بالای پا محسوب می شود. این ناحیه خیلی استخوانی است و به همین خاطر تاندون های موجود امکان پذیر است خیلی آسان گرفتار التهاب شوند.

معالجه چنین تقویتی شامل استآسان کردن، مصرف یخ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و کمپرس است. مصرف کفش خوب نیز الزامی است.