مکمل های خطرناک برای زنان - 7 مکمل غذایی که ممکن است مضر باشد | مجله سلامت و دانلود مداحی

ناشر : دانلود مداحی

مکمل های خطرناک برای زنان - 7 مکمل غذایی که ممکن است مضر باشد | مجله سلامت و دانلود مداحی


سالم و یا پرمخاطره؟ از ممحدودهیت‌های استفاده مکمل های معروف پیش از استفاده آگاه شوید. تقریبا نیمی از امریکایی‌ها به‌طور هر روزه مکمل‌های گیاهی یا مربوط به رژیم خوراکی استفاده می‌کنند و استفاده این محصولات که بدون تجویز دکتر گرفتن می‌شوند، خیلی پررونق است. بر اساس برآوردهای اخیر شورای گیاه‌شناسی امریکا، فشیوه مکمل‌های خوراکی گیاهی سالانه به ۶ بیلیون دلار می‌رسد.

مکمل‌های نمایانی قادراست تندرستیتان را خوب شدن بقسمتد اما دیگر مکمل‌ها قادراست بی‌تاثیر و حتی زیان آور باشند. پزشک جان مانسون، رییس قسمت دکتری جلوگیری در بریگهام و بیمارستان خانم ها در بوستون و پروفسور دکتری در دانشکده دکتری هاروارد، اخطار می‌دهد که «خریدار آگاهی» باشید.

پزشک مانسون می‌گوید: خیلیی از مکمل‌های موجود در بازار به دقت مورد آزمایش قرار نگرفته‌اند. درنتیجه اندکی از مکمل‌ها سودمند هستند. او اضافه می‌کند که خیلیی از ادعاها مبنی بر سالم بودن آن‌ها بی‌اساس است.

هفت مکملی که بایست با احتیاط استفاده شود، البته در صورت تمایل به استفاده آن‌ها، جملهند از:

  1. مکمل ویتامین D: میزان بیشتر آن قادراست به کلیه‌ها ‌ضرر برساند.

ویتامین D جذب کلسیم در جسم را زیاد شدن می‌دهد و استفاده آن به انداره‌ی به اندازه سبب تندرستی و سلامتی می‌شود. مکمل‌های ویتامین D خیلی دوست داشتنیند، سبب تثبیت استخوان‌ها و پیشگیری از مریضی‌های استخوان نظیر پوکی استخوان می‌شود. اما در خیلیی از موارد، خانم ها سالمی که پس از یائسگی نیز میزان اندکی مکمل ویتامین D (محدوده ۴۰۰ واحد بین‌المللی، IU) استفاده می‌کنند در حقیقت ابدا به آنان احتیاجی ندارند.

مانسون اذعان می‌دارد که شواهد دال بر آن است که اشتیاق برای استفاده مکمل‌های ویتامین D در حجم بالا خیلی دیده می‌شود. به گفته‌ی مانسون، استفاده بیشتر این ویتامین به شکل مکمل‌های غذاییالزامی ندارد.

پس از تحقیق شواهد، نمایان شد که چنانچه خانم ها سالم مقادیر اندکی ویتامین D استفاده ‌کنند، لزوما مانع از عدم موفقیتگی استخوان آنان نمی‌شود. این نتایج از گزارش نیروی اجرایی خدمات پیشگیرانه‌ی ایالت متحده به دست آمد و در مجله‌ی سالیانه دکتری داخلی به چاپ رسید.

دیدگاه‌ها مختلفی در رابطه با مقدار استفاده این ویتامین برای خانم های بالای ۶۵ سال، خانم های که از فقدان ویتامین D رنج می‌برند یا سابقه افتادن یا پوکی استخوان دارند، وجود دارد. به گفته‌ی انستیتو دکتری، برای آن‌ها تجویز مکمل‌های ویتامین D توسط دکتر سودمند است.

کلینیک کلیولند ذکر می‌کند، یکی از ریسکات استفاده بیشتر ویتامین D در مردم سالم این است که چنانچه میزان ویتامین D خون از ۱۰۰ نانوگرم در هر میلی‌لیتر (نانو گرم به میلی‌لیتر) زیادتر شود، سبب جذب کلسیم اضافی از سوی جسم و بنابراین سنگ کلیه ‌شود. نتایج منتشر شده در سال ۲۰۱۳ در ایالت متحده نشان می‌دهد که ریسک دچار به سنگ کلیه در خانم ها یائسه که هر روزه مکمل‌های ویتامین D و کلسیم استفاده می‌کنند در مقایسه با خانم های که دارونما می‌خورند، ۱۷٪ زیادتر است.

به گزارش انستیوی دکتری، ویتامین D پیشنهاد شده در روز برای مردم ۱ تا ۷۰ ساله ۶۰۰ واحد و برای مردم ۷۱ ساله و مسن‌تر ۸۰۰ واحد می‌باشد که از خوراکی هایی نظیر سالمون، ماهی تن، شیر، قارچ و غلات پربار شده در رژیم خوراکی هر روزه تامین می‌شود.

همینطور بخوانید: خاصیت ها ویتامین دی برای تندرستی
  1. کلسیم: مقادیر اضافی آن در شریآنان ته‌ نشین می‌شود.

کلسیم برای تثبیت استخوان‌ها و تندرستی قلب از ارزش ویژه‌ای برخوردار است، اما استفاده بیشتر آن زیان آور است.

پزشک دنیس میلستین، مدیر دکتری در کلینیک مایو در اسکاتلند، آریزونا می‌گوید، حتی‌الامحل کلسیم را از رژیم خوراکیتان گرفتن نمایید. تحقیقات نشان می‌دهد که مناسبتر است کلسیم همراه خوراکی جذب شود. انستیتوی ملی تندرستی، هر روزه ۱۰۰۰میلی‌گرم کلسیم برای خانم ها ۱۹ تا ۵۰سال و ۱۲۰۰میلی‌گرم کلسیم برای خانم ها ۵۱ ساله و مسن‌تر توصیه می‌کند. هر ۱۲۰ گرم ماست شامل ۲۰۷ میلی گرم کلسیم یعنی یک پنجم از میزان توصیهی در روز می‌باشد. دیگر منابع لبریز از کلسیم جملهند از شیر، پنیر، غلات پربار شده و آبمیوه.

فقدان کلسیم یا کاستی کلسیم در خون به‌وسیله آزمایش خون امکان پذیر است قابل شناسایی باشد. اگر میزان کلسیم خونتان کم است، امکان پذیر است دکترتان مکمل کلسیم تجویز کند.

با این حال، استفاده بیش از اندازه کلسیم یعنی بیش از ۲۵۰۰ میلی گرم در روز برای بزرگسالان بین۱۹ تا ۵۰ سال و بیش از ۲۰۰۰میلی گرم در روز برای مردم بالای ۵۱ سال، قادراست منجر به مسائلی شود. براساس اعلان کلینیک کلولند، پژوهشگران بر این باورند که بدون استفاده ویتامین D به اندازه که به جذب آن یاری می‌کند، مقادیر اضافی کلسیم به جای استخوآنان در شریان‌ها باقی می‌ماند.

همینطور بخوانید: کلسیم چیست ؟ چرا به آن احتیاج داریم ؟
  1. مولتی‌ویتامین‌ها: هیچ جانشینی برای یک رژیم خوراکی سالم وجود ندارد.

خیلیی از مردم بر این باورند که به میزان به اندازه ویتامین و مواد معدنی را از رژیم خوراکی یشان گرفتن نمی‌کنند. با این حال، هنوز مفیدی کامل مکمل‌ها در هاله‌ای از ابهام است.

مطالعات منتشر شده در اکتبر ۲۰۱۱ در مجله دکتری داخلی بر اساس تحقیق اطلاعات به دست آمده از ۴۰۰۰۰ زن بالای ۱۹ سال بود. با کمال تعجب پژوهشگران گرفتنند که به طور متوسط ریسک مرگ خانم های که مکمل‌ گرفتن کردند در مقایسه با خانم های که مکمل استفاده نکردند، زیاد شدن یافت. مولتی‌ویتامین‌ها در برابر سرطان‌های شایع، مریضی‌های قلبی و عروقی و مرگ کم اثر یا بی‌اثر بودند.

با این‌حال، زیادتر مطالعات اخیر حاکی از خاصیت ها استفاده مولتی‌ویتامین‌هاست. نتایج مطالعه‌ای که در ژانویه‌ی ۲۰۱۵ در مجله‌ی غذا به چاپ رسید بیش از ۸۰۰۰ مرد و زن بالای ۴۰ سال را تحقیق نمود و گرفتن خانم های که به مدت ۳ سال یا زیادتر مولتی‌ویتامین‌ استفاده کرده‌اند، کمتر در ریسک دچار به مریضی‌های قلبی بودند.

استفاده ویتامین‌های دوران بارداری به همراه اسید فولیک، که به پیشگیری از نقائص در زمان تولد یاری می‌کند، به خانم ها باردار اکیدا پیشنهاد شده است. اگر به سندرم سوء جذب مبتلا باشید، تقویتی که جسم نقادراست ویتامین‌ها و مواد معدنی را به طور کامل جذب کند، امکان پذیر است دکترتان مولتی‌ویتامین‌ تجویز کند. اما مانسون معتقد است برای مردم سالم، یک مکمل هرگز نقادراست جانشین رژیم خوراکی سالم باشد.

روغن ماهی برای خانم ها بایست با احتیاط استفاده شود.

  1. مکمل روغن ماهی: ماهی یا بذر کتان را جانشین نمایید.

غنی از اسید‌های چرب امگا ۳، روغن ماهی به‌عنوان خوراکی برای کم شدن مریضی‌های قلبی معرفی شده است. هر چند که، زیادتر شواهد دال بر آن است که مکمل‌های روغن ماهی خاصیت ها شبه‌برانگیزی برای قلب دارند.

در مطالعه‌ای که در می ۲۰۱۳ در نشریه‌ی دکتری به چاپ رسید، به طور هر روزه و به مدت ۵ سال به ۶۰۰۰ نفر با ریسک بالای مریضی‌های قلبی و عروقی، ۱۰۰۰ میلی‌گرم مکمل امگا ۳ دادند. با این وجود، در پایان تحقیق تقویت گروهی که در ریسک دچار به مرگ و میر دراثر مریضی‌های قلبی و عروقی بودند، در مقایسه با شرکت‌کنندگانی که دارونما استفاده کردند، چندان مناسبتر نبود.

دکتران باور دارند که مناسبترین راه گرفتن امگا ۳ از طریق خوراکی می‌باشد. بر طبق دیدات کلینیک مایو، به دید می‌رسد استفاده ماهی‌ها، که پربار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند، نسبت به میل کردن مکمل‌ها، برای تندرستی قلب سودمندتر است. راهنمای رژیم خوراکی انجمن قلب امریکا میل کردن دو نوبت ماهی در هفته را پیشنهاد می‌کند.

این انجمن میل کردن یک گرم امگا ۳ در روز را برای بیماران قلبی پیشنهاد می‌کند. چنانچه تری‌گلیسیرید بالایی دارید، ۲ تا ۴ گرم در قالب مکمل‌های تجویز شده توسط دکتر پیشنهاد می‌شود. منابع دیگر امگا ۳ در کنار روغن ماهی جملهند از بذر کتان، گردو و آواهدیه.

  1. داروی گیاهی St. john`s wort : از تداخلات دارویی پرهیز نمایید.

این داروی گیاهی اکثر به شکل چای و یا در کپسول برای معالجه افسردگی‌های خفیف، نگرانی و آشفتگیات خواب مصرف می‌شود. اگرچه بعضی از مطالعات حاکی از آن است که این دارو در معالجه افسردگی خفیف اثربخش بوده، اما مطالعه‌ای گسترده در سال ۲۰۱۱ که از سوی انستیتوی ملی بهداشت روان صورت پذیرفت، به این نتیجه رسید که معالجه گیاهی نسبت به دارونماها در کم شدن علامت‌های افسردگی خفیف مناسبتر عمل نمی‌کنند.

پژوهشگران اذعان دارند که خوب شدن علامت‌های افسردگی بنابراین‌ی استفاده St. john wort امکان پذیر است اثرات مشابهی با دارونماها داشته باشد.

انجمن تندرستی امریکا گزارش می‌دهد که اعتقادات بیماران، بیش از اینکه در حقیقت چه چیزی استفاده می‌کنند، درمورد اینکه آنان دارونما می‌خورند یا داروی گیاهی بر افسردگی آن‌ها اثر می‌گذارد. اما، پزشک میلستین می‌گوید : بزرگترین مسئله در مورد St. john wort تداخل دارویی آن با داروهای دیگر است.

طبق مطالعه‌ای در که جولای ۲۰۱۴ در مجله‌ی دکتری مکمل‌ها و جانشین‌ها آورده شد، در ۲۸٪ از مواردی که St. john wort تجویز شده بود بین سال‌های ۱۹۹۳ تا ۲۰۱۰ بوده، که به طرز پرمخاطرهی با داروی ضد افسردگی و یا ضد نگرانی، داروهای استاتین و یا قرص های ضد بارداری همراه شده بود.

میل کردن این داروی گیاهی قادراست اثر داروهای دیگر را کم شدن دهد، از آن جمله قرص‌های کنترل بارداری. آنچه در رابطه با این دارو از ارزش ویژه‌ای برخوردار است توجه به این مطلب است که پیش از استفاده St. john wort درمورد تاثیرات این دارو مطالعه نمائید و با دکتر خود مشورت نمایید.

  1. Kava-Kava : پیامد جانبی آن قادراست به کبد ضرر برساند

این گیاه از ریشه‌ی گیاه Piper methysticum گرفته شده است و به صورت قرص برای معالجه نگرانی و بی‌خوابی با نتایج متفاوت عرضه می‌شود.

طبق تحقیق‌های انجام شده از سوی کارشناسان در سال ۲۰۱۰ نمایان شد آن دسته از داروها‌ی گیاهی که شامل kava-kava هستند، اثر باارزشی در معالجه بی‌خوابی ایفا می‌کنند. نتایجی به دست آمده از دهه‌‌های ۱۹۹۰ و اوایل ۲۰۰۰ نشان داد، این گیاه قادراست نگرانی را کم شدن دهد و کیفیت خواب را در بیمارانی که از بی‌خوابی و بی‌قراری رنج می‌برند، خوب شدن می‌قسمتد.

با این حال، kava-kava قادراست پیامد جانبی خیلی جدی داشته باشد. براساس یافته‌ها از‌ کتابخانه ملی دکتری ایالت متحده، محصولاتی که عنوان kava دارند به شکل بالینی با ضرر کبدی حاد که حتی قادراست خیلی سخت و کشنده باشد، وابسته است.

در ماه مارس سال ۲۰۰۲، ساوقت خوراکی و داروی ایالات متحده‌ی درباره‌ی ریسکات پیامد جانبی kava-kava بر کبد اخطار داد، که سبب شد مرکز ملی تندرستی، تمام مطالعات روی مکمل‌ها را به وضعیت تعلیق درآورد. Kava-kava با اسپاسم‌های غیر طبیعی ماهیچه‌ای همراه است و با تعداد بیشتری از داروها، از جمله داروهای ضد تشنج، داروهای ضد روان‌پریشی و داروهای مبتلایان به مریضی پارکینسون بازتاب منفی از خود نشان می‌دهد.

استفاده سویای خودتان را کنترل نمایید.

  1. دانه‌ی سویا: مواظب استروژن باشید.

توفو، tempeh و شیر سویا همگی منابع لبریزی از پروتئین، فیبر و بعضی مواد معدنی هستند. همینطور بعضی از خانم ها سویا را به شکل مکمل برای تسکین علامت‌های یائسگی استفاده می‌کنند.

با این حال، بی قراری‌ها درمورد مکمل‌های سویا زیاد شدن یافته است، زیرا مطالعات نشان داده از آنجایی که شامل استروژن هستند، ریسک دچار به سرطان سینه را زیاد شدن می‌دهند. انجمن سرطان امریکا ذکر می‌کند که تحقیق روی سویا و سرطان خیلی پیچیده، بحث بر انگیز و در حال پیشرفت است.

میلستین می‌گوید: چنانچه درمورد سرطان سینه بی قرار هستید، از مکمل‌های سویا و پروتئین‌های شامل سویا پرهیز نمائید. اما جذب سویا از خوراکی ها بی قرار کننده‌ به دید نمی‌رسد.