نشانه های مشکلات تیروئیدی - 10 علامت اختلال در غده تیروئید | مجله سلامت و دانلود مداحی

ناشر : دانلود مداحی

نشانه های مشکلات تیروئیدی - 10 علامت اختلال در غده تیروئید | مجله سلامت و دانلود مداحی


تیروئید شما امکان پذیر است کوچک باشد، اما اثر بزرگی بر روی کل جسم شما دارد.

تیروئید یکی از اثربخشترین هیکل‌ها در جسم شما است. این غده پروانه ای شکل هورمون ‌هایی را تولید می‌ کند که متابولیسم را مرتب کردن می ‌کنند. ( منظور از مرتب کردن متابولیسم نحوه تبدیل مواد خوراکی به انرژی و مصرف انرژی توسط سلول هاست) و در نهایت تمام سیستم ها را در جسم شما در خط و عملکرد درست نگه می‌ دارد.

اگر سطوح تیروئید شما غیبرطرف کردنال هستند – یا بیش فعال هستند و هورمون‌ های بیشتری آزاد می ‌کنند و یا کم کار است و تعداد هورمون‌ های خیلی اندکی را آزاد می ‌کنند – این می ‌تواند منجر به بروز بعضی از نشانه ها شود. اما مسائل تیروئیدی به سختی خودشان را نشان می دهند، به همین علت است که تا ۶۰ درصد مبتلایان به سرطان تیروئید از تقویت خود آگاه نیستند.

علامت های شایع مسائل تیروئیدی

پزشک Anne Cappola ، پروفسور دکتری در قسمت غدد درون ریز، دیابت، و متابولیسم در دانشکده دکتری پنسیلوانیا می گوید:

تیروئید می‌ تواند برای شناسایی چالش برانگیز باشد چرا که هیچ دو نفر دو مجموعه از علامت‌ های یکسانی را ندارند.

شما می ‌توانید دو نفری را ببینید که به مقدار یکسان به سرطان تیروئید مبتلا هستند، اما نشانه ها آن‌ ها کاملا مختلف است.

به جمله دیگر، هیچ علامت یا نشانهی مبنی بر وجود مسئله در غده تیروئید شما وجود ندارد. پس اگر در این مورد بی قرار هستید، مناسبتر است با دکتر خود صحبت نمایید.

Deena Adimoolam استادیار دانشکده دکتری Icahn در کوه سینا می گوید:

پزشک شما یک آزمایش فیزیکی انجام خواهد داد و غده تیرویید و جسم را برای علامت ‌های مربوط به آشفتگی عملکرد تیروئید ارزیابی می کند. آزمایش خون نیز برای تحقیق سطوح هورمون تیرویید قادراست انجام شود.

ما در این مطلب به تحقیق ۱۰ علامت هشداردهنده در این مورد می پردازیم. با ما همراه باشید.


  1. وزن شما به شدت تغییر می کند

ما تمام فراز و نشیب ‌های زندگی خودمان را داریم و این عادی است. اما اگر متوجه کم شدن وزن و یا زیاد شدن وزن شدید، شده باشید امکان پذیر است بخواهید به دکتر رجوع نمایید.

پزشک کاپولا می گوید: ” متابولیسم رایج ترین اثر شناخته شده هورمون تیروئید است و هورمون خیلی بیشتر، می ‌تواند آن را زیاد شدن داده و شما وزن کم نمایید.”

اما پزشک کاپولا یادآور می شود که یک تیروئید بیش فعال قادراست جسم شما را در یک وضعیت کاتابولیک گذاشته و منجر به از دست دادن عضلات شود. او توضیح می ‌دهد: “یک تصور اشتباه که وجود دارد این است که این یک شیوه عالی برای از دست دادن وزن است، اما در این تقویت شما به طور انتخابی چربی را از دست نمی ‌دهید.”

همین اتفاق با تیروئید کم کار نیز رخ می ‌دهد: با یک تیروئید کم کار متابولیسم شما کم شدن می ‌یابد و شما می‌ توانید وزن خود را زیاد شدن دهید چون جسم شما به انرژی کمتری احتیاج دارد. سطوح پایین تیروئید به جسم شما می ‌گوید که کالری خود را نگه دارد.


  1. شاهد ریزش موهایتان خواهید بود

در این تقویت شما فقط شاهد ریختن چند تار مو در در زمان دوش گرفتن نیستید، بلکه ریزش موهایتان خیلی قابل توجه است.

یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۴ از ژورنال Dermatology نشان می ‌دهد که آلوپسی آرئاتا (Alopeci areata) (یک مریضی رایج که با آغاز ناگهانی ریزش مو در یک ناحیه کاملا نمایان و همواره گرد شناسایی داده می ‌شود) به مسائل تیروئیدی مربوط می‌ شود.

از بین ۷۸ مریض در این تحقیق، ۲۴ درصد عملکرد تیروئید غیر طبیعی داشتند که به طور قابل توجهی بالاتر از مقدار آشفتگی تیرویید در جمعیت عمومی است.

پزشک Cappola می گوید: ” تغییرات در وضعیت هورمون تیروئید حتی قادراست فولیکول های موی شما را تحت اثر قرار دهد.”

بیش از اندازه بودن و یا کم بودن هورمون تیروئید سبب می شود که فولیکول های موی شما از بین بروند و سبب ریزش مو شوند. اما این همیشگی نیست. پزشک Cappola می‌ گوید: ” وقتی که اوضاع عادی شود، مجدد موهاپرورش خواهند کرد.”

همینطور بخوانید: چگونه تیروئید را کنترل کنیم؟

  1. حرکت روده شما تغییر می کند

اگر شما زیادتر از متداول به حمام می روید، امکان پذیر است فکر نمایید که این مسمومیت خوراکی است یا اینکه که به اندازه به اندازه سبزیجات نخورده اید.

در حالی که احتمالا شما به طور خودکار مسائل روده خود را به تیروئید ربط نداده اید، این هورمون ‌های اثر گذار امکان پذیر است در اینجا نیز اثر بازی کنند، یا شتاب خود را کم کنند و یا به طرف دستگاه گوارش شما حرکت کنند.

پزشک Adimoolam می‌ گوید: ” کم کاری تیروئید امکان پذیر است سبب یبوست شود در حالی که سختکوشی این هورمون قادراست منجر به اسهال شود. “


  1. تپش قلب دارید

بله، قلب شما نیز دارای گیرنده های تیروئید است. سختکوشی تیروئید شتاب سیستم های شما از جمله قلب تان را زیاد شدن می دهد.

پزشک Adimoolam می گوید: “زمانی که شما سختکوشی تیروئید دارید، این تقویت قلب شما را تحت ‌اثر قرار می ‌دهد و امکان پذیر است نشانه ها تپش قلب یا ضربان قلب سریع را تجربه نمایید.

پزشک Cappola می‌ گوید امکان پذیر است احساس وحشت زده و عصبی داشته باشید.


  1. فشار خون شما خارج از ممحدودهه است

به طور مشابه، هورمون ‌های تیروئید نیز می ‌توانند در فشار خون شما به ایفای اثر بپردازند. سختکوشی تیروئید بالا رفتن فشار خون را به دنبال داشته و کم کاری تیروئید به پایین آمدن فشار خون منجر می شود.


  1. شما احساس آماده افسردگی و یا بی قراری دارید

پزشک کاپولا می گوید: “کم کاری تیروئید قادراست با افسردگی رابطه داشته باشد.”

از آن جایی که کم کاری هورمون تیروئید اندکی سبب کندی سیستم جسم شما می‌شود، می ‌تواند نشانه ها افسردگی را به همراه داشته باشد.

یک مطالعه از رواندکتری BMC نشان می دهد که اﺗﻮاﯾﻤﻮﻧﯿﺘﯽ ﺗﯿﺮوﺋﯿﺪ به نگرانی یا آشفتگی خلق وابسته است.

دکتر ها دقیقا مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می افتد، اما به دید می ‌رسد که مطالعات نشان می‌ دهند که هورمون ‌های تیروئید می‌ توانند مقدار سروتونین را تحت ‌اثر قرار دهند. در طرف دیگر، یک تیروئید سختکوش و سیستم هایی که می توانند از بین بروند، منجر به نشانه ها نگرانی می شوند.


  1. شما کاملا خسته هستید

تمام ما خسته می ‌شویم، اما زمانی تیروئید شما درست کار نکند و خیلی هورمون های اندکی ترشح می کند، می ‌توانید احساس نمایید که به یک چرت زدن کوتاه احتیاج دارید. دلیل آن این است که هورمون تیرویید بر تعادل انرژی در کل جسم شما اثر می ‌گذارد.

مطالعه‌ ای که در سال ۲۰۱۲ در ژورنال Endocrinology منتشر شد نشان داد که مردم مبتلا به hypothyroidism (ملقب به تیروئید کم کار) سطوح بالاتری از خستگی جسمی و ذهنی، سطوح انگیزشی پایین ‌تر، و کم شدن فعالیت را تجربه کرده‌ اند.


  1. شما در حال از دست دادن استخوان هستید

در حالیکه با گذشت وقت و زیاد شدن سن از دست رفتن تراکم استخوانی را تجربه می کنیم، اما یک تیروئید سختکوش قادراست این روند را سرعت قسمتیدن به قسمتد.

از آنجایی که تیروئید بیش از اندازه جسم شما را به یک وضعیت کاتابولیک می اندازد، در وضعیت انقباض، قادراست استخوان های شما را تضعیف کند و ریسک دچار به پوکی استخوان را زیاد شدن دهد.


  1. شما مه مغزی دارید

تمام ما این موارد را تجربه کرده ایم، وقت های که حرفی تا سر زبانمان می آید ولی هرچی فکر می کنیم نمی توانیم آن را به یاد بیاوریم.

در حالی که بعضی از این فراموشی ها امکان پذیر است به سن وابسته باشد، اما نمایان می‌ شود که مغز شما از اثر تیروئید مصون نیست. وقتی که سطوح هورمون تیروئید پایین است، قادراست بر توانایی شما برای تمرکز و به یاد آوردن چیزها اثر بگذارد.

همینطور بخوانید: مه مغزی چیست؟

  1. پریودهای شما نامنظم هستند

تیروئید بر فعالیت هورمون‌ های دیگر بدن، از جمله هورمون‌ های زناشویی نیز اثر می‌ گذارد. این می ‌تواند منجر به دوره‌ های قاعدگی نامنظم و همینطور دوره‌ های سنگین یا روش شود. در بعضی موارد، خانم ها امکان پذیر است دوره‌ های قاعدگی خود را از دست بدهند یا با ناباروری جنگیدن کنند.