11 بهترین درمان خانگی دندان درد شدید | چگونه درد شبانه دندان را در خانه درمان کنیم؟ | مجله سلامت و دانلود مداحی

ناشر : دانلود مداحی

11 بهترین درمان خانگی دندان درد شدید | چگونه درد شبانه دندان را در خانه درمان کنیم؟ | مجله سلامت و دانلود مداحی


اگر از هر کسی که دندان درد را تجربه کرده، در مورد این درد سوال نمایید قطعا خواهد گفت که دندان درد یکی از بدترین دردهایی بوده که در زندگیش تجربه کرده است.

منشأ دندان درد امکان پذیر است هرچیزی از پوسیدگی و آبسه، تا عفونت و … باشد و برای نمایان کردن این منشأ بایست به دنداندکتر رجوع نمایید، اما قطعا می خواهید تا وقت رجوع به دنداندکتر هرچه زودتر از این درد آزاردهنده خلاص شوید، خیلی مناسب، شما می توانید با معالجه های خانگی این درد را مزمانا تسکین دهید.

در این مطلب از مجله تندرستی می خواهم ۱۱ مورد از این معالجه های خانگی شگفت انگیز را به شما معرفی کنم. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


 • روغن میخک

 • میخک یک شیوه معالجه ای قدیمی برای بی حسی اعصاب محسوب می شود، میخک به قدری در این زمینه سودمند عمل می کند که اکنون ژل یا قطره میخک برای بی حسی مزمان دندان و کمتر شدن درد آن در داروخانه ها موجود است. ترکیب اصلی میخک، اوژنول، یک ماده بی حس کننده طبیعی است.

  چیزی که بایست در مورد روغن میخک دقت نمایید این است که اگر آن را بر روی بافت حساس لثه یا روی زبان خود بریزید، قادراست سبب زیاد شدن درد شود.

  می توانید دو قطره روغن یا ژل میخک را روی یک تکه پنبه بریزید و آن را روی دندان خود قرار دهید تا درد تسکین یابد. مدت وقتی که بایست این توپ پنبه یا پد را روی دندان قرار دهید، تا وقتی است که احساس بی حسی عصب دندان و کم شدن درد را احساس نمایید.

  همینطور بخوانید: خصوصیات روغن میخک

 • یخ

 • شاید تعجب نمایید اگر بگویم همین راهکار به ظاهر ساده، شبی که دندان درد شدیدی را تجربه کردم به یاریم آمد و نظیر یک معجزه دردم را تسکین داد. چند مکعب یخ کوچک را درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید، سپس پارچه ای نازک دور کیسه پلاستیکی بپیچید و محدوده ۱۵ دقیقه آن را روی آن طرف صورت تان که دندان درد می کند، بگذارید.

  شاید برایتان جالب باشد اگر بگویم حتی اگر تکه ای یخ را به انگشتتان بمالید، عصب های انگشت شما سیگنال های سرد را به مغز ارسال کرده و در کمال تعجب اندکی از درد دندان تان کاسته می شود.


 • آب نمک

 • معروف ترین راه برای رهایی از درد آزاردهنده دندان، آب نمک است، به راستی که این محلول ساده معجزه می کند. یک قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب جوش حل نمایید، این دهانشویه طبیعی دندان را از باقی مانده های برانگیختن کننده پاک کرده و به کم شدن تورم لثه یاری می کند.

  میزانی از محلول را درون دهانتان بریزید و در اطراف دندانی که درد می نمایید بچرخانید و در نهایت آن را به بیرون بریزید. این شیوه معالجه ای را هر چند ساعت یک بار تکرار نمایید، خواهید نظر که تا محدودهی از دردی که تحمل می کردید کاسته می شود. شاید این راهکار را یک شیوه ساده تلقی نمایید، اما چیزی که باارزش است قدرت اثرگذاری آن است که واقعا قابل تحسین است.

  همینطور بخوانید: چگونه عفونت دندان را از بین ببریم

 • چای

 • چای نعناع یکی از گونه های چای است که در کنار مزه مناسبش، قدرت بی حس کنندگی بالایی هم دارد.

  ۱ قاشق چای خوری برگ نعناع خشک را در یک فنجان آب جوش ریخته و اجازه بدهید ۲۰ دقیقه به مناسبی دم کشیده و خنک شود، پس از خنک شدن، میزانی از آن را بنوشید و در اطراف دندانی که درد می نمایید بچرخانید و بعد آن را به بیرون بریزید یا آن را ببلعید.

  جالب است بدانید که تانن های قابض کننده موجود در چای سیاه نیز قادراست با کم شدن تورم به کم شدن درد دندان یاری کند. برای مصرف چای سیاه برای معالجه دندان درد، کافیست یک چای کیسه ای مرطوب را چند دقیقه روی دندانی که درد می کند قرار دهید.


 • خمیر زنجبیل و فلفل کاین

 • بخش های مساوی از این دو ادویه را با آب به اندازه آمیخته نمایید تا خمیری با غلظت خوب ایجاد شود. یک توپ کوچک پنبه را به اندازه به اندازه به خمیر آغشته کرده و سپس در حالی که از ریختن آن روی لثه و زبان پیشگیری می نمایید، آن را روی دندانی که درد می کند، قرار دهید.

  امکان پذیر است اندکی احساس سوزش را تجربه نمایید، اما طبیعی است و ناچارید تا وقتی که تا محدودهی درد دندان کمتر شود، این سوزش را تحمل نمایید. اگر هر کدام از این دو ادویه را در دسترس ندارید، می توانید آن ها را جداگانه نیز امتحان نمایید، زیرا هر دو آن ها، ضد دردهای قوی هستند. ماده اصلی فلفل کاین، کپسایسین است که به پیشگیری از رسیدن پیام های درد به مغز یاری می کند.

  همینطور بخوانید: خصوصیات زنجبیل

 • هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه)

 • برای یاری به از بین بردن باکتری ها و برطرف کردن بعضی ناراحتی های مربوط به درد دندان، میزانی از محلول پراکسید هیدروژن ۳ درصد را در دهان بچرخانید و به جملهی دهان را با آن آب بکشید. این کار قادراست در صورتی که دندان درد شما که با تب و مزه ناخوشایندی در دهان همراه شده را به صورت مزمان تسکین دهد.

  محلول هیدروژن پراکسید قط برای شستشو است و نبایست آن را ببلعید، پس از آن که چندین بار محلول را درون دهان چرخاندید و دهان را شستشو دادید، آن را از دهان تان بیرون بریزید و چند بار دهانتان را با آب بشویید.


 • شستشو با مِر (myrrh)

 • برای کاستن از شدت درد دراثر دندان تان، می توانید دهان را با محلول مِر شستشو دهید. فایده قابض مر به کم شدن التهاب دندان یاری کرده و در نابودی باکتری ها نیز اثربخش است.

  برای درست کردن محلول، کافیست یک قاشق چای خوری پودر مر را به مدت ۳۰ دقیقه در دو فنجان آب بجوش آورید، سپس آن را صاف نمایید و بگذارید خنک شود. یک قاشق خوراکی خوردی از محلول سرد شده را در نصف فنجان آب بریزید و ۵ الی ۶ بار در روز دهان تان را با آن بشویید.


 • سرکه و کاغذ قهوه ای

 • یک شیوه دیگر برای تسکین مزمان دندان درد، پرت کردن حواستان از طریق میزانی سرکه و یک تکه کاغذ قهوه‌ای است. یک تکه کوچک کاغذ قهوه ای را درون میزانی سرکه بخیسانید، میزانی فلفل سیاه روی یک بخش آن بپاشید و همین بخش را روی آن طرف صورت تان که دندان درد می کند، قرار دهید. احساس گرم روی نوع شما قادراست تا محدودهی حواس شما را از درد دندان پرت کند.


 • مسواک خوب

 • گاهی دردی که در دندان احساس می نمایید بخاطر تحلیل رفتن لثه است، در تقویتی که بافت لثه‌ آغاز به تحلیل رفتن می کند، عاج دندان که بخشی حساس است و با تغییر دما بازتاب نشان می دهد، دربرابر محیط دهان قرار می ‌گیرد. برای پیشگیری از این روند تحیلیل رفتن لثه، مناسبتر است از مسواک های خوب و نرم مصرف نمایید.


 • آدامس جویده شده

 • اگر دندان تان عدم موفقیته یا بخشی که قبلا پر کرده اید خالی شده، می توانید با پوشاندن بخش خالی شده با آدامس جویده شده نرم، میزانی از درد آن را تسکین دهید. برای پیشگیری از ناراحتی و زیادتر، تا وقتی که بتوانید آن را بازسازینمایید، از جویدن چیزی با آن دندان پیشگیری نمایید.


 • فشار وارد نمایید

 • یکی دیگر از راهکارهای تسکین مزمان دندان درد، تکنیک‌های طب فشار است. برای این کار به مدت دو دقیقه، با انگشت شست‌ دست راست تان بخشی از پشت دست چپ، که در آن انتهای انگشت شست و ذکر به هم متصل می ‌شوند را فشار دهید. این کار سبب تسهیل در ترشح اندروفین‌ها (هورمون های احساس مناسب مز) شده و قادراست برای زنانی باردار نیز سودمند و بدون ممحدودهیت باشد.


  و اما سخن پایانی …

  به راستی که دندان درد، یکی از زجرآورترین دردهاست، این را از کسی می شنوید که بارها و بارها این درد را تجربه کرده است. بخش زجرآور سرگذشت آنجاست که زمانی دندانی آغاز به درد کردن می کند، بعد از مدتی احساس می نمایید کل صورت و سرتان هم با این درد درگیر شده است.

  از آنجایی که دوست ندارم دندان درد تان به هیچ کدام از این مرحله های برسد،تلاش کردم راهکارهای معالجه ای سودمند و سریع را در بخش بالا ذکر کنم، دلگرمیوارم برایتان سودمند باشد.

  لطفا در اسرع زمان به دنداندکتر رجوع نمایید تا منشأ درد را نمایان کرده و معالجه را آغاز کند.

  ۲ دیدگاه

  1. ❖ طاهر در اسفند ۱۵, ۱۴۰۱در۵:۲۲ ق٫ظ

   دربه در نگو بابا ؟اقا وخانوم دندان درد کشیده یه حبه قند رو بنداز توقاشق یا کاسه استیل بزار بجوشه هیچی قاطیش نکن زمانی جوشید نزار بیشتر سرد بشه عین عسل زمانی توگرما باشه چطور میچکه همون جوری که شد ابلیمو قاطیش کن دویا سه قطره کوچیک بهم بزن با