چگونه عفونت و درد دندان را از بین ببریم؟ 4 درمان خانگی | مجله سلامت و دانلود مداحی

ناشر : دانلود مداحی

چگونه عفونت و درد دندان را از بین ببریم؟ 4 درمان خانگی | مجله سلامت و دانلود مداحی


در زیادتر موارد دندان درد وقتی آغاز می‌شود که دسترسی به دنداندکتر وجود ندارد. در اینگونه تقویت مصرف معالجه‌های خانگی اثربخش قادراست سودمند باشد. دندان درد امکان پذیر است به دلیل مسائل متعددی همانند مریضی لثه، دندان عدم موفقیته یا ترک خورده یا دندان قروچه ایجاد شود.

ما در این مقاله قصد داریم بر روی دندان درد حاصل از پوسیدگی دندان تمرکز کنیم. البته معالجه‌های خانگی که امروز بیان خواهیم کرد قادراست در تسکین زیادتر دردهای دندانی اثربخش باشد. همانطور که می‌دانید دندان از ۴ لایه با نام‌های مینای دندان، عاج، سمان (ساروج) و پالپ (مغز دندان)تشکیل شده است.

مینای دندان ماده خیلی استواری در جسم انسان است و خیلی شکننده می‌باشد. مینای دندان بخش بیرونی آن را تشکیل می‌دهد. در بخش پایین مینای دندان، لایه عاج قرار دارد که یک بافت حمایتی انعطاف پذیر و نرم تر از مینای دندان است. در زیر عاج دندان، سمان یا همان ساروج قرار گرفته است که ماده‌ای استخوان نظیر است و خیلی ویژه می‌باشد. ساروج ریشه دندان را می‌پوشاند و نرم تر از عاج و مینای دندان است.

عملکرد اصلی و اولیه آن به عنوان یک واسطه است که رباط پریودنتال را به دندان متصل می‌کند. در نهایت لایه پالپ یا مغز دندان قرار دارد که قسمت مرکزی دندان محسوب می‌شود و با بافت‌های رابطهی نرمی پر شده است که لبریز از رگ‌های خونی و عصب‌هاست.

پوسیدگی دندان نتیجه وجود باکتری‌هایی است که در دهان حضور دارند و به قند و شکر استفادهی بازتاب نشان می‌دهند. وقتی که باکتری‌های موجود در دهان، شکر یا قند استفادهی را می‌شکنند، پلاک‌های چسبنده‌ای بر روی دندان تشکیل می‌شود که پر از اسید است.

اگر این موارد دست نخورده باقی بماند، پلاک‌ها می‌توانند سبب تشکیل تارتار شوند که به راحتی قابل شستشو نیست. این اسیدها سبب خورده شدن عاج دندان می‌شوند و اگر به آن‌ها رسیدگی نشود قادرند مغز دندان را نیز از بین ببرند.

اینکار تا وقتی دنباله نمایان می‌کند که پالپ یا همان مغز دندان گرفتار عفونت ‌شود.

قبل از اینکه بخواهید از درمآنانی خانگی زیر مصرف نمایید مناسبتر است از یک دنداندکتر یاری بگیرید تا علت دندان درد نمایان شود.

همینطور بخوانید: مناسبترین معالجه دندان درد شدید

 • مصرف میخک:

 • میخک شامل موادی به نام اوژنول است که یک مسکن و ضد عفونی قدرتمند محسوب می‌شود. میخک توسط دنداندکتران قدیمی برای معالجه درد دندان مورد مصرف قرار می‌گرفت. البته اوژنول هنوز هم در فرآیندهای دنداندکتری مصرف می‌شود.

  در حقیقت این ماده یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده بی‌حس کننده‌هایی است که دنداندکتران بر روی دندان مریض مصرف می‌کنند.اگرچه مکانیسم عمل این ماده هنوز نمایان نیست اما زیادتر مردم فکر می‌کنند که بر روی گیرنده‌های درد ویژهی عمل می‌کند و آن‌ها را مسدود می‌سازد.

  روش‌های متفاوتی برای اعمال میخک بر روی دندان وجود دارد. به عنوان مثال شما می‌توانید از روغن میخک مصرف نمایید. برای اینکار اندکی روغن میخک و روغن زیتون را آمیخته نمایید و با پنبه روی دندان خود بگذارید.


 • الکل:

 • مصرف الکل همواره پیشنهاد نمی‌شود و اگر گزینه‌های معالجه ای دیگر اثربخش بود مناسبتر است از آن مصرف نشود. البته الکل نیز در معالجه دردهای دندانی اثربخش است. قرار دادن الکل بر روی دندان قادراست تا محدودهی درد آن را کمتر نماید.

  مقاله مرتبط: مناسبترین داروها برای عفونت دندان
 • روغن نعناع:

 • روغن نعناع وقتی که صحبت از بی حس کنندگی دندان‌ها به میان می‌آید قادراست گزینه خوب و عالی باشد.از مواد طبیعی تشکیل دهنده نعناع، سالانه برای ساخت ژل‌ها، کرم‌ها و اسپری‌های بی حس کننده و تسکین دهنده درد مصرف می‌شود.

  این ماده یکی از مسکن‌های عالی است که در طبیعت یافت می‌شود. مولکولی به نام لیگند که در منتول یافت می‌شود، خود را به پروتئینی به نام k-opioid receptor (KOR) متصل می‌کند.KOR ها یکی از چهار گیرنده‌ای هستند که به مواد تسکین دهنده متصل می‌شوند.

  برای اینکه بتوانید از این روغن مصرف نمایید، ۱۰ الی ۱۵ قطره از آن را با دو قاشق خوراکی خوری روغن خنثی(همانند روغن دانه انگور یا روغن زیتون) ترکیب نمایید.

  این روغن بایست قبل از استفاده رقیق شود تا سبب برانگیختن دهان و ناحیه دندان نشود. یک پنبه تمیز بردارید و در محلول فرو ببرید. سپس آن را در اطراف دندان مورد دید قرار دهید.


 • شستشوی دهان با آب نمک:

 • این گزینه یکی از مواردی است که قرن‌ها توسط مردم مورد مصرف قرار گرفته است. شما می‌توانید از آن برای معالجه درد دندان خود یا خوب شدن تقویت آن مصرف نمایید. همان طور که قبلا نیز گفتیم باکتری‌های موجود در دهان از شکرها غذا می‌کنند. وقتی که این باکتری‌ها شکر را می‌شکنند؛ اسید لاکتیک تولید می‌شود.

  اسید لاکتیک نیز قادراست لایه‌های چهارگانه دندان را از بین ببرد و سبب عفونت مغز دندان شود. عفونت نیز امکان پذیر است پخش شود و سبب ایجاد ورم چرکی گردد. نمک به خنثی سازی اسید لاکتیک یاری می‌کند. این ماده قادراست فرآیند پوسیدگی دندان را کندتر کند و از درد دندان بکاهد.

  آب نمک گرم سبب می‌شود آب اضافی موجود در بافت‌ها خارج شود. برای اینکار به یک عهده آب گرم و یک دوم قاشق چایخوری نمک دریایی احتیاج دارید. نمک و آب را در یک ظرف ترکیب نمایید و به مدت یک دقیقه در دهان نگه دارید. اینکار را در طول روز بارها تکرار نمایید.

  وقتی که دندان درد آغاز می‌شود مناسبتر است قبل از بدتر شدن تقویت به یک دنداندکتر رجوع نمایید. این معالجه‌ها تنها به شما یاری می‌کند درد کمتری داشته باشید. درنتیجه برای حل مسئله خود بایست با یک کارشناس مشورت نمایید.

  نظر های خودتون را برای دانلود مداحی قرار دهید ما نظر های شما رو خوانده و به شما پاسخ خواهیم داد