رفع گرفتگی بینی در سرماخوردگی - چگونه گرفتگی بینی را از بین ببریم؟ | مجله سلامت و دانلود مداحی

ناشر : دانلود مداحی

رفع گرفتگی بینی در سرماخوردگی - چگونه گرفتگی بینی را از بین ببریم؟ | مجله سلامت و دانلود مداحی


گرفتگی بینی جزو مواردی است که قادراست سبب اذیت مردم شود و اجازه نفس کشیدن را به شخص نخواهد داد. این گونه گرفتگی همواره جزو بدترین گرفتگی‌هایی است که به دلیل مخاط اضافی نیست بلکه از بافت‌های ملتهب و برانگیختن شده در سینوس‌ها و مسیر بینی ایجاد می‌شود.

وقتی که جسم در حال جنگیدن با سرماخوردگی یا آنفلونزاست، این بافت‌ها و رگ‌های خونی آغاز به متورم شدن می‌کنند. دیگر موارد همانند آلرژی‌ها یا برانگیختن شدن با سیگار قادراست سبب ایجاد این حس گرفتگی در بینی شود.

خوشبختانه معالجه‌های خانگی ساده‌ای برای این مورد وجود دارد. بعضی از این معالجه‌ها همان گزینه‌هایی است که در معالجه سرماخوردگی به کار می‌رود.

 1. دوش آب داغ بگیرید:

شما می‌توانید از این گزینه در معالجه آنفلوآنزا یا سرماخوردگی نیز مصرف نمایید. مصرف دوش آب گرم یا داغ(البته به حدی نباشد که سبب ایجاد سوختگی در جسم گردد) یکی از مناسبترین روش‌ها برای تسکین گرفتگی بینی است. بخاری که از دوش آب گرم بلند می‌شود قادراست التهاب و بافت برانگیختن شده را مناسبتر کند.

اگر گرفتگی بینی شما به دلیل مخاط اضافی است، بخار قادراست به نازک شدن ترشحات یاری ‌کند و سبب تخلیه آن‌ها می‌شود.شما می‌توانید وانی از آب گرم درست نمایید و چند قطره روغن گیاهی به آن اضافه نمایید. سر خود را با حوله بپوشانید و در آن بنشینید.

برای انجام اینکار به موارد زیر احتیاج خواهید داشت:

 • دوش آب گرم
 • یک حوله

سعی نمایید آب را تا جایی که می‌توانید تحمل نمایید گرم نمایید. سپس به مدت ۱۵ دقیقه زیر آن بنشینید. مطمئن شوید که درهای حمام بسته است.

 1. قطره نمک را در منزل آماده نمایید:

قطره‌های نمک( نمکی که به آب افزوده می‌شود) یک معالجه اثربخش برای گرفتگی بینی محسوب می‌شود. به دلیل داشته باشید که بدترین گونه گرفتگی بینی در زیادتر موارد مایعات اضافی در بافت‌هاست که سینوس‌ها و مسیر بینی را می‌پوشاند و سبب متورم شدن آن می‌شود.

همین امر نفس کشیدن را برای شخص سخت خواهد کرد. محلول آب نمک یک معالجه خانگی قدرتمند است زیرا از قدرت اسمز مصرف می‌کند.

وقتی که غلظت بالایی از نمک در خارج سلول‌های بافت‌ها وجود دارد، آب از بافت‌ها عبور خواهد کرد تا تعادل برقرار شد.وقتی که مایع اضافی از بافت خارج می‌شود، تورم کم شدن نمایان می‌کند و مسیرهای تنفسی باز می‌شوند.

افزون بر این، مایع قادراستبه از دست دادن محرک‌ها و میکروب‌ها یاری کند. این محلول غلظت نمک زیادتری نسبت به جسم دارد و سبب می‌شود آب از مسیر برعکس خارج شود. این محلول نبایست در بچه ها کمتر از ۵ سال مورد مصرف قرار گیرد.

برای انجام اینکار به مواد زیر احتیاج خواهید داشت:

 • یک قاشق چایخوری نمک دریایی( نمکی که دارای ید باشد را مورد مصرف قرار ندهید)
 • یک دوم قاشق چایخوری جوش شیرین
 • یک عهده آب
 • شیشه مربای استریل شده
 • قطره چکان

اگر از آب شیر مصرف می‌نمایید، ابتدا آن را بجوشانید تا ناخالصی‌های موجود از بین برود. اگر از آب خالص و تمیز مصرف می‌نمایید، آن را در مایکروویو گرم نمایید. نمک و جوش شیرین را به شیشه مربا اضافه نمایید و سپس آب را به آن اضافه نمایید.

اگر آب جوشیده شده است اجازه دهید اندکی خنک شود. درب ظرف را بگذارید و تکان دهید. قبل از استفاده نیز بایست ظرف را تکان دهید. برای اینکه بتوانید از این محلول مصرف نمایید یک قطره چکان بردارید و برای هر سوراخ بینی یک الی سه قطره بریزید.بعد از چند دقیقه بینی خود را خالی نمایید.

 1. یک ضد احتقان تند بسازید:

این ترکیب با مصرف موادی همانند فلفل قرمز ، سرکه سیب طبیعی ، آب لیمو ، عسل و زنجبیل درست می‌شود. بعضی از مردم مزه آن را دوست دارند ولی بعضی دیگر از مزه آن بیزارند.اما این گزینه در زیادتر موارد قادراست گرفتگی بینی را مناسبتر کند.

برای انجام اینکار به مواد زیر احتیاج خواهید داشت:

 • یک دوم قاشق چایخوری فلفل قرمز
 • یک دوم قاشق چایخوری پودر زنجبیل
 • سه قاشق خوراکی خوری عسل طبیعی
 • یک چهارم عهده آب لیموی تازه
 • یک چهارم عهده سرکه سیب

یک چهارم عهده آب لیمو و یک چهارم عهده سرکه سیب را در یک ظرف بریزید و اجازه دهید به آرامی بجوشد. دو الی سه قاشق خوراکی خوری عسل بدان بیفزایید و سپس فلفل و زنجبیل را اضافه نمایید. در یک محل خنک و تاریک نگه دارید. هر روزه یک الی دو قاشق خوراکی خوری از آن را میل کنید. قبل از استفاده تکان دهید.