علائم و نشانه های بیماری های رایج پوستی | مجله سلامت و دانلود مداحی

ناشر : دانلود مداحی

علائم و نشانه های بیماری های رایج پوستی | مجله سلامت و دانلود مداحی


امروزه مریضی‌های پوستی متفاوتی وجود دارند که خیلیی از مردم از آن‌ها رنج می‌برند. برای معالجه خانگی یا معالجه مورد مراقبت و نگهداری دکتر، ابتدا بایست با نشانه ها و نمایانات گونه های مریضی‌های پوستی آشنا باشیم.

در این مقاله به تحقیق و معرفی مریضی‌های شایع پوستی پرداخته و سپس روش‌های معالجه آن‌ها را بیان می‌کنیم.

مریضی پوستی مولوسکوم

مولوسکوم کونتاژیوزوم گونهی مریضی ویروسی پوستی است که به شکل ضایعات برجسته و ندول‌های همرنگ با پوست روی میزان پوست ظاهر می‌شوند. این مریضی پوستی به شکل زگیل آبکی و گرد بوده که بر تاثیر ارتباط با پوست سبب سرایت و سرایت آن به دیگر نقاط پوست می‌شود. این مریضی دارای اندازه‌های مختلفی است و امکان پذیر است در هر بخش از جسم ایجاد شود. این مریضی از طریق ارتباط زناشویی نیز منتقل می‌شود. مولوسکوم در مردم با سیستم ایمنی سالم، خود به خود بین ۶ تا ۱۲ ماه از بین خواهد رفت.

نشانه ها مولوسکوم

مریضی مولوسکوم مریضی دوره‌ای است که بین ۲ هفته تا ۶ ماه در جسم وجود دارد. اما امکان پذیر است این ویروس تا ۶ ماه خود را نشان ندهد و تا دو هفته بصورت نهفته در جسم وجود داشته باشد. این مریضی به ظاهر شبیه ضایعات سفید رنگ و پاپول‌های نقطه‌ای است که اندازه آن در طول مدت مریضی به ۵ تا ۱۰ میلیمتر نیز می‌رسد. مولوسکوم با مالش یا بریدن و خراشیدن زیادتر می‌شود و گرفتار عفونت باکتریایی می‌شود. مولوسکوم به صورت تکی یا گروهی روی پوست منتشر می‌شود که هموارهً به خودی خود با گذشت ۶ تا ۹ ماه نیز از بین ‌می‌رود. در مواردی امکان پذیر است تا ۵ سال نیز باقی بماند.

 • برجستگی‌های کروی گنبدی شکل، با ظاهری دارای فرورفتگی در وسط، مولوسکوم‌ها هستند. این برجستگی‌ها دارای ابعاد و اندازه‌های مختلفی هستند. اگر شخص دارای سیستم دفاعی ضعیف باشد اندازه این جوش‌ها بزرگ‌تر است.
 • مولوسکوم خارش ندارد. رنگ برجستگی‌های مولوسکوم سفید و دارای هاله صورتی است و در هر نقطه از جسم امکان پذیر است ظاهر شود.
 • همرنگ پوست هستند و درون آن‌ها مایعی مومی شکل وجود دارد.
 • در صورتی که سیستم ایمنی جسم ضعیف باشد اندازه ضایعات بزرگتر است و دارای قطر زیادتر از ۱۵ میلی‌متر و هموارهً مقاوم به معالجه هستند.

مریضی پوستی ویتیلیگو

مریضی پوستی ویتیلیگو یا همان پیسی یک مریضی پوستی است که در آن پوست در بخش هایی از صورت و یا جسم رنگ طبیعی خود را از دست می دهد. این آشفتگی حتی در موی سر و یا داخل دهان هم دیده شده است. بخش های رایج درگیر ویتیلیگو صورت، دست و پا و مفاصل هستند.

پیسی در هر شخصی با هر دسته سنی قادراست به وجود بیاید و ارتباطی به سن، جنسیت، محل زندگی و ملیت ندارد. در این مریضی بخش‌هایی از پوست که رنگ خود را از دست داده اند نسبت به نقاط دیگر پوست به آفتاب حساس تر هستند. ویتیلیگو در بیش از یک درصد جمعیت جهان و زیادتر در سنین ۱۰ تا ۳۰ رخ می‌دهد. البته این مریضی در سنین خیلی پایین تر و یا مردم مسن هم امکان پذیر است به وجود بیاید اما خیلی نادر است.

ویتیلیگو به چه علت اتفاق می افتد؟

پیسی به علت ها مختلفی به وجود می‌آید که هنوز دلیل دقیق آن نمایان نشده. زیادترین دیدیه‌ها بر این اساس است که ویتیلیگو یک مریضی خود ایمنی بوده که با تولید مواد سمی به سلول های رنگ دانه ساز پوست حمله می‌کند و سبب از دست دادن یا متوقف ساختن آنان می‌شود.

ژنتیک، آفتاب سوختگی شدید، استرس و نگرانی، ضرر دیدن پوست با مواد شیمیایی از دلیل های دیگر به وجود آمدن ویتیلیگو هستند.

مریضی پوستی درماتیت سبوره

درماتیت سبورئیک یا درماتیت سبوره (Seborrheic Dermatitis) گونهی مریضی پوستی رایج است که به آن اگزمای سبورئیک نیز گفته می‌شود. سبوره گونهی آشفتگی و مریضی رایج پوستی است که سبب التهاب پوستی شده و به شکل پوسته‌ها و فلس‌هایی در میزان پوست پراکنده می‌شود.

دلیل به وجود آمدن درماتیت سبوره چیست؟

این مریضی در بخش‌هایی از جسم که تولید‌کننده غده چربی هستند به وجود می‌آید. نقاطی نظیر کف سر، پشت جسم و در بخش بالایی قفسه سینه. نام دیگر درماتیت سبوره که در نوزادان به چشم می‌خورد و بین ۸ تا ۱۲ ماهگی از بین می‌رود نیز کلاه گهواره (Cradle Cap) نام دارد.

دلیل به وجود آمدن درماتیت سبوره نانمایان است. اما دکتران کارشناس پوست فاکتور های مختلفی را در ایجاد این مریضی دخیل می‌دانند. دو فاکتور اصی سبب پیشرفت این مریضی می‌شود: یکی ترشح چربی پوست که به گونهی برانگیختن‌کننده این مریضی و سپس سبب قرمز شدن پوست شده و دومی مالاسزیا که گونهی قارچ بوده وپرورش غیر طبیعی آن سبب ایجاد ترشح زیادتر چربی پوست می‌شود. از دیگر دلیل‌های به وجود آمدن مریضی درماتیت سبورئیک موارد زیر هستند:

 • فاکتور های وراثتی در دچار به مسائل التهابی
 • فاکتور های محیطی و زندگی نظیر: استرس، رژیم خوراکی، مریضی‌های روانی و تندرستی
 • فاکتور های محرک پوستی نظیر آب و هوا و یا مصرف بعضی از دارو‌ها
 • فاکتور های این مریضی همیشگی نیستند اما در فصول ویژه سال و هوای سرد وخیم‌تر می‌شوند.
 • تغییرات هورمونی
 • مریضی‌های عصبی نظیر پارکینسون این پیامد را وخیم‌تر می‌کنند.

مریضی پوستی اگزما

نام مریضی پوستی اگزما احتمالاً بیشتر به گوشتان خورده باشد، علت آن هم این است که این گونه مریضی یکی از رایج‌ترین مریضی‌های پوستی است که بیشتر مردم گرفتار آن می‌شوند. اگزما گونهی بازتاب جسم در برابر محرک‌های محیط اطراف است. این فاکتور های امکان پذیر است استرس، غذا، مصرف گونهی ماده حساسیت‌زا و.. باشد. از نشانه ها مریضی اگزما خشک شدن پوست، ایجاد خارش روی پوست، متورم شدن پوست و قرمزی میزان پوست است.

نشانه ها اگزما

نشانه ها مریضی اگزما در هر شخص مختلف است و در بچه ها و بزرگسالان این نشانه ها به شکل‌های مختلفی دیده می‌شود. اگزما مریضی است که هر شخص در هر دوره سنی مختلف به آن مبتلا می‌شود و در بعضی مردم این مریضی بصورت ژنتیکی هم وجود دارد. به طور کلی بروز اگزما در مردمی که داری آلرژی و حساسیت هستند امکان پذیر است رایج تر باشد. خشکی پوست و خارش و قرمزی از نشانه ها رایج دیگر مریضی اگزما هستند که بر تاثیر خارش پوست، ضایعات پوستی با ترشح مایعی شکل به وجود آمده و به دنبال آن پوست سفت و ضخیم می‌شود. خارش بیشتر پوست در مریضی اگزما سبب ترک میل کردن پوست می‌شود. خوب شدن یافتن دوره‌ای مریضی و یا وخیم‌تر شدن آن نیز از نشانه ها مریضی اگزما است. اگزما در هر نقطه از جسم امکان پذیر است ایجاد شود.  روی انگشت دست و پشت زانو از مکان‌های رایج این مریضی هستند.

اگزما در بچه ها

مریضی اگزما در نوزادان امکان پذیر است روی پوست سر و یا صورت، نوع‌ها، آرنج، زانو، مچ دست، پا‌ها و باسن به وجود آید که دارای خارش شدید و به دنبال آن ترشح مایع از زخم‌های حباب شکل است. این آشفتگی همینطور سبب ایجاد نا آرامی‌ها در خواب بچه می‌شود.

اگزما در بزرگسالان

محل رایج ایجاد مریضی اگزما در بزرگسالان آرنج، زانو و پشت گردن است. اما در نواحی دیگر جسم نیز ایجاد می‌شود. اگزما سبب به وجود آمدن خشکی و خارش پوستی شده و عفونت پوستی را به وجود می‌آورد. برای شناسایی مریضی اگزما و تحقیق نشانه ها اگزما حتماً بایست به کارشناس پوست رجوع نمایید.

مریضی پوستی روزاسه

روزاسه یک مریضی است که سبب التهاب و قرمزی در نواحی ویژهی از پوست می‌شود و در آن رگ‌های قرمز خونی بر روی صورت شخص مشخص می‌گردد. این پیامد امکان پذیر است با برآمدگی و جوش‌های چرکی کوچک و قرمز رنگ همراه باشد. شدت و مدت این مریضی در مردم متفاوت مختلف است ولی به طور متداول به مدت چند هفته یا چند ماه شدت گرفته و بعد از آن از بین می‌رود. این مریضی هم در آقایان و هم در خانم ها قادراست به وجود بیاید. اما درصد بروز آن در خانم‌ها و مردم مسن زیادتر است. روزاسه پوست عمدتاً مردمی را که دارای پوست روشن هستند درگیر می‌کند.

علامت‌های مریضی روزاسه

از آنجایی که برخی از مردم درباره مریضی پوستی روزاسه اطلاعات ضروری را ندارند گاهی آن را با‌ گرفتگی یا یک سرخی ساده اشتباه می‌گیرند و به دنبال معالجه آن نمی‌روند. به این ترتیب بایست به علامت‌های آن توجه کرد و آن را جدی گرفت. از جمله این علامت‌ها جمله هستند از:

 • قرمزی نقاط مرکزی صورت مثل، بینی، نوع‌ها، چانه و پیشانی
 • ایجاد جوش‌هایی روی پوست که شبیه آکنه و نیز گاهی دارای چرک هستند.
 • برخی از مردم گرفتار روزاسه چشمی می‌شوند که نسبت به پوستی از ارزش بالایی برخوردار است در روزاسه چشمی، چشم‌ها خشک، متورم و قرمز می‌شوند و امکان پذیر است سبب ایجاد گل مژه شود.
 • از دیگر علامت‌های روزاسه بزرگ شدن یا مناسبتر است بگویم گوشتی شدت بینی و بخش‌هایی از صورت است که با گذشت وقت پوست بینی و آن نواحی را ضخیم می‌کند.
 • خشک شدن پوست، رگ‌های خونی متورم و یا سوزن سوزن شدن پوست از علامت های دیگر آن است.

در این مقالهتلاش کردیم به طور ساده و خلاصه چند مورد از مریضی‌های شایع پوستی را معرفی کنیم. شما می‌توانید برای انجام هر نوع خدمات پوست، مو و زیبایی با کلینیک سبز در ارتباط باشید.

کلینیک سبز، مجهز ترین مرکز دنداندکتری و پوست، مو و زیبایی در شرق تهران.

Sabzdentalclinic.com

 • آدرس:

اتوبان رسالت شرق (شهید سلیمانی)، خیابان آیت شمالی، نبش زمرد شرقی، کلینیک دنداندکتری سبز

 • تلفن:

۰۲۱-۷۷۸۰۸۰۴۵